Tisk
Vítězné dětské hřiště má vůni i trvanlivost akátu

Vítězné dětské hřiště má vůni i trvanlivost akátu

Helena Petáková | Pátek, 26. říjen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Nadace Dřevo pro život ukončila hlasování v anketě „Dřevěná stavba roku 2012 – kategorie Dřevěné hřiště" a koncem září vyhlásila vítěze: zvláštní cenu obdrží Park Mirakulum společnosti TR Antoš.


Park Mirakulum - nová země zábavy i poznání

Park MirakulumPark MirakulumDva roky vznikal v Milovicích nad Labem unikátní projekt rodinného areálu, plného nápaditých atrakcí – Park Mirakulum. Během tohoto období, kdy bylo nejprve nutné sanovat a rekultivovat sedm hektarů zpustlého území, zde vyrostla „země", která má ambici lákat návštěvníky z celé republiky. O úspěchu konceptu svědčí, že první měsíc po slavnostním otevření na začátku letošního září navštívilo park přes třicet tisíc malých i velkých nadšenců!

Využití akátu pro stavbu dětských hřišť

Park MirakulumPark Mirakulum„Pro stavbu dětských atrakcí byla zvolena přírodní architektura s interaktivními prvky podněcujícími dětskou představivost. Mezi stavebním materiálem převládá akátové dřevo a další přírodní materiály jako kameny či konopná lana," říká Jiří Antoš, majitel firmy TR Antoš, která má letité zkušenostmi v oblasti budování zábavních parků a hřišť u nás i v zahraničí.

Park MirakulumAkát je nejodolnější dřevina proti dřevokazným houbám i dřevokaznému hmyzu. Navíc obsahuje spoustu přírodních chemických látek (antioxidanty, fenolické látky...), které působí v celém průřezu jako přirozená impregnace. Dalším plusem tohoto materiálu je, že se jedná o dřevinu nepůvodní, pochází ze severní Ameriky, takže zde nemá žádné přirozené škůdce.


Akát má dvakrát více dřevní hmoty na svůj objem než například smrk, to znamená, že se jedná o dřevinu velmi tvrdou a houževnatou. Když se k tomu přidá ještě jeho pružnost a špatná nasákavost, vyjde nám nejvhodnější dřevina pro stavbu venkovních konstrukcí, která odolává povětrnostním podmínkám a styku se zemí i bez povrchové úpravy. O tom svědčí jeho dřívější použití: lesní oplocenky, výroba loukoťových kol, stavba vinic, lávky, turistické chodníky, ohrady apod. Důležitý je i jeho stabilní povrch, netvoří třísky.

Díky všem těmto jmenovaným vlastnostem naše firma využívá právě akátové dřevo pro stavbu dětských hřišť, které se pak vyznačují dlouhou životností a minimální údržbou, ale tomu musí odpovídat i další použité materiály:

Kov - veškerý spojovací materiál je minimálně žárově pokoven a části vystavené otěru (požární tyče, hrazdy, řetězy apod.) jsou z kvalitní nerez oceli.

Lana - veškerá konstrukční lana (lezící sítě, lávky, lanové kolotoče, lanové pyramidy apod.) jsou zhotovena z polypropylenových lan s ocelovým kordem."

Park MirakulumPark MirakulumPark Mirakulum


Jednotícím prvkem pro příjemný dojem je společný design

Za výtvarnou podobou parku (občerstvovacích stánků, venkovního posezení, informačního systému, drobné architektury, laviček, sociálních zařízení, osvětlení...) stojí úspěšná sochařka a výtvarnice Lucie Kozelská, která se pro své návrhy nechala inspirovat přírodou a klasickými literárními díly. Na několika místech můžeme odhalit i lehkou inspiraci třeba fantaskní a dosud dechberoucí architekturou Antonia Gaudího.

Zábavně naučný Park Mirakulum je ušit na míru dětské představivosti

Park MirakulumHerní atrakce pro děti všech věkových kategorií, velkolepý a architekturou výjimečný hrad s podzemními chodbami, kontaktní zoo s mini oslíky, holandskými mini kozami a Quessanskými ovcemi, venkovní kamenný amfiteátr, nafukovací trampolíny nebo lanové centrum zasazené do malebné přírodní scenérie jistě ocení nejmenší i dospělí návštěvníci.

Park MirakulumPark MirakulumPark Mirakulum


V rámci druhé etapy je už nyní ve výstavbě vodní svět s kaskádami, fontánami a brouzdališti, který se návštěvníkům otevře na přelomu března a dubna 2013. Originální milovický projekt volnočasového areálu je výjimečným konceptem, který dosud nemá v Česku obdoby. „ Rozhodně nikoliv v tomto rozsahu a pestrosti nabídky. Myslím si, že až park časem rozšíříme ještě o lesní naučnou stezku, půjde o klenot dokonce v celé střední Evropě," doplňuje Jiří Antoš.

 


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop