Tisk
České stavebnictví roste. Růst ale táhnou hlavně inženýrské stavby

České stavebnictví roste. Růst ale táhnou hlavně inženýrské stavby

Michal Doležel | Úterý, 15. prosinec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Společnost CEEC Research vydala kvartální analýzu českého stavebnictví. Stavební produkce v česku vzrostla o celkem o 7,9 %. Růst sice táhnou hlavně inženýrské stavby hlavně díky čerpání dotací z evropských fondů, mírně rostlo i pozemní stavitelství. Na celkový vývoj českého stavebnictví v letošním roce můžeme hledět s mírným optimismem.

České stavebnictví prošlo v posledním desetiletí poměrně složitým vývojem. Vrcholu své konjunktury dosáhlo v letech 2007 a 2008, ale od té doby až do roku 2013 jeho výkon klesal. První pokrizové oživení přinesl rok 2014, když index stavební produkce vzrostl o 4,3 %. Rok 2015 na tento růst navázal a dokonce výrazně zrychlil. Stavební produkce v lednu až září vzrostla meziročně reálně až o 7,9 %.

Situace ale nebyla stejná ve všech segmentech – zatímco inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční růst stavební produkce o 20,8 %, produkce pozemního stavitelství meziročně vzrostla pouze o 2,5 %. Jedním z hlavních důvodů pro takto výrazný růst inženýrského stavitelství je zejména snaha veřejných investorů o dočerpání EU fondů před koncem roku 2015. Výhled na rok 2016 a predikce ředitelů stavebních firem ukazují, že růst sektoru, i když pozvolnější, bude pokračovat.

graf1

 

Počet stavebních povolení stejný jako loni

Počet stavebních povolení vydaných stavebními úřady v období leden–září 2015 se oproti předchozímu roku příliš nezměnil (růst pouze o 0,1 %, celkem 59 906 vydaných povolení). Orientační hodnota těchto staveb však klesla v porovnání se stejným obdobím roku 2014 o 1,9 % a činila 188,3 mld. Kč. Pokles investičních nákladů povolených staveb se odehrával především v nové výstavbě, a to zejména u staveb na ochranu životního prostředí, a také ostatních staveb.

Bytová výstavba a rodinné domy

V lednu až září 2015 byla zahájena výstavba 19 675 bytů a tento počet se meziročně zvýšil o 6,1 %. V kategorii rodinných domů bylo zahájeno 10 208 bytů (růst o 6,7 %), v bytových domech přibližně polovina – 5 121 bytů (růst o 3,1 %).

Studii provedla výzkumná společnost CEEC Research metodou osobních a telefonických rozhovorů s představiteli středních a větších stavebních firem. Na výzkumu se podílelo celkem 200 respondentů.

Zdroj: Studie CEEC Research

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
gotop