Tisk
Vlastní studna - cesta k větší nezávislosti

Vlastní studna - cesta k větší nezávislosti

Agáta Jankovská | Úterý, 19. leden 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Studna je pochopitelně nutností tam, kde nemáte možnost připojení na vodovodní řad. Vlastní zdroj vody se ale také vyplatí, pokud chcete získat větší míru nezávislosti, nebo často zalévat zahradu. Jak studnu získat?

Velmi obecně můžeme říci, že existují dva typy studní – kopané a vrtané. Zatímco stále převládají studny kopané, trend dnes jasně hovoří pro ty vrtané. Jejich vybudování je mnohem rychlejší, často levnější a vzhledem k jejich hloubce (i několik desítek metrů) získáváme kvalitnější vodu.

Kopané studny - většinou do hloubky cca osmi metrů, sbírají pouze podpovrchovou vodu, zatímco studny vrtané většinou čerpají přímo z hlubinného pramene. Kopaná studna je obvykle opláštěná prefabrikovanými betonovými skružemi a vodu tak čerpá pouze dnem. Vzhledem k tomu, že odebírá vodu podpovrchovou, může také v delším období beze srážek dojít k jejímu vyschnutí. Hlubinný vrt naopak čerpá vodu celým svým povrchem, protože pažnici tvoří perforovaná roura.

Kolik vás studna bude stát?

010Podle složitosti podloží se cena vrtané studny pohybuje v rozmezí 20 – 50 000 Kč, u studny kopané pak zhruba 4 500 Kč za metr. Základem a prvním krokem je vždy hydrogeologický průzkum území, který některé firmy nabízejí v rámci svých služeb zdarma. Prvním vodítkem je samozřejmě hydrogeologická mapa České republiky, která rámcově pomůže při určení předpokládaného typu podloží a výšky hladiny podzemní vody. Někdy se ale dramaticky liší od skutečnosti. Dvě studny jen několik metrů od sebe mohou mít úplně jinou výšku spodní vody a vést napříč diametrálně odlišným podložím. Průzkum můžeme provádět postaru s pomocí proutkaře nebo nákladnější metodou průzkumných vrtů. To ale bývá pro soukromé osoby obvykle vzhledem k nákladnosti dosti netradiční řešení.

Zatímco studny kopané mají průměr v řádech desítek centimetrů, studny vrtané jsou velmi štíhlé a hluboké s průměrem vrtu od 100 do 300 mm. Klasická skruž se záklopem je zhotovena pouze povrchově jako revizní šachta. Ideální průměr se pohybuje mezi 160 – 170 mm, příliš subtilní vrty okolo 100 mm nebo naopak příliš široké vrty okolo 300 mm odborníci příliš nedoporučují. Ty malé se často ucpávají nebo dochází vlivem zemních tlaků k zapříčení čerpadla, ty široké používají pro vrtání kompresory s                                                                                          vysokým tlakem a vrt se může zalepit.

Důležité je vybrat kvalitní firmu

Vždy je vhodné zvolit si pouze renomovanou firmu, která má zkušenosti zejména v místě vašeho bydliště a je tedy vysoký předpoklad, že umí pracovat s místním podložím. Vrtat do skály je diametrálně odlišné od vrtání do štěrku a velice snadno se může stát, že přivolaná firma není schopná vrt dokončit. Vrtaná studna je obvykle provedena v rámci jednoho, maximálně dvou dnů.


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
+1 #3 greslova@email.cz 2017-07-05 07:37
:-)
Citovat
 
 
+3 #2 Mirka Jarošová 2016-01-19 13:34
Máme studnu ve skále, a v horkých letních dnech vodu nemusíme vůbec chladit, okamžitě orosí skleničku....super. :lol: A po ránu probudí!
Citovat
 
 
+2 #1 ivetaladnarova 2016-01-19 12:35
Taky máme studnu a je to opravdu skvělá věc.
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop