Tisk
Naučte se ekologicky stavět svépomocí

Naučte se ekologicky stavět svépomocí

Michal Doležel | Čtvrtek, 07. duben 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Přírodní stavby ze dřeva, slámy hlíny mají kromě dalších zdravotně-ekologických pozitiv také jednu zásadní výhodu. Snadno je lze realizovat svépomocí. Pokud plánujte stavět dům, chatu nebo třeba altán z přírodních materiálů, hodit by se vám mohl praktický kurs realizace staveb z přírodních materiálů.

 

Ekovesnice o.s. zve všechny příznivce přírodního stavitelství a udržitelného způsobu života na praktický workshop „Letní škola přírodního stavitelství s Petrem Skořepou“, který se koná ve dvou turnusech od 16.-26.7. a 13.-27.8. 2016. Jde o intenzivních 10 nebo 14 dní teorie i praxe v letním táboře Polana v Bílých Karpatech.

Letos je letní škola pojatá jako tábor, kam mohou přijet i celé rodiny s dětmi. Program i ubytování proběhne na dětském táboře s dřevěnými chatkami. Pro děti od 4 let je připraven samostatný program.

Od teorie k praxi

V prvních 6 dnech se účastníci budou zabývat hlavně teorií, ale protože informací je opravdu hodně, poslech se bude prolínat s praktickými ukázkami a menší praxí. Následující 4 nebo 8 dnů jsou pak koncipovány jako praktická výuka zážitkovou formou, při které se bude tvořit to, o čem jsme se dozvěděli v teorii. Program je vždy přizpůsoben dle počasí a účastníci si vybírají dle svého zájmu, co chtějí naučit v praxi. Tento rok budeme při praktické části stavět přírodní kruhový domek v okolí, který bude později sloužit jako ukázkový pro veřejnost.

Slameny domek se zelenou strechou

 

Účastníci si tak mohou prakticky vyzkoušet přípravu a aplikaci hliněných omítek, výrobu hliněných cihel a stavění z nich, povrchové úpravy hliněných omítek, jejich barvení a různé dekorační techniky, správné skládání balíků slámy, techniku cordwood a další činnosti dle aktuální potřeby. Na stavbě budou zkušení řemeslníci, kterým budou účastníci pomáhat a tak se od nich učit. Účastníci se seznámí také se solární parabolou, větrnou elektrárnou, vermikompostérem, malou bioplynovou stanicí, kořenovou čistírnou a dalšími užitečnými zařízeními.

Solární zisky z jihu jsou i v zimePro letošní ročník letní školy připravila Ekovesnice ve spolupráci s Akademianatura.sk a Školou šeliem ještě další doprovodný program pro děti i dospělé. Pro dospělé je připraven například „Úvod do sebeobrany Kung Fu“, kreativní tvorba, bylinkárna, muzikoterapie nebo seminář „Byl jednou jeden život aneb jak poznat sám sebe“. Pro děti je připravena lesní školka s programem na celý den. Děti budou poznávat tajemství, krásu a bohatství karpatských lesů a luk při táborových hrách, budou hrát na různé hudební nástroje, vyzkouší si práci s hlínou, ale také třeba pečení placek nebo chleba.

Hlavní lektor Petr Skořepa

Jako hlavní lektor bude na letní škole působit Petr Skořepa - stavitel, lektor, léčitel nemocných domů a též průvodce tmou staví domy ze dřeva, slámy a hlíny - netradiční kruhové nebo stěhovatelné domy. Je iniciátorem občanských sdružení Ekovesnice o.s. a Ekoosada o.z., které se zabývají projekty v oblasti vzdělávání a realizací obydlí pro trvale udržitelný život v ČR i na Slovensku.

přírodní stavební materiál - hlína, sláma

Velkým přínosem těchto letních seminářů je kromě nabytí teoretických znalostí přírodního stavitelství, hlavně setkání a výměna zkušeností s podobně naladěnými lidmi, získání praktických zkušeností s hlínou, slámou, dřevem a dalšími přírodními materiály, seznámení se s různými ostrovními systémy a jejich fungováním, ale také pobyt v krásné přírodě a na čerstvém vzduchu.

Absolventi mohou po skončení zažádat o certifikát „Absolvent semináře komplexní výuky baubiologie a přírodního stavitelství“.

Další informace naleznete na webových stránkách ekovesnice.cz v kalendáři akcí.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop