Tisk
Terasa jako naprosto samozřejmá součást moderní dřevostavby

Terasa jako naprosto samozřejmá součást moderní dřevostavby

Dagmar Šimonová | Pátek, 30. prosinec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Naprosto samozřejmou součástí moderních domů je terasa. Slouží jako propojení hlavního obytného prostoru se zahradou a často bývá místem, na kterém v letních měscících trávíme nejvíce času. Při stavbě patrových domů trvá leckdo i na umístění balkonu, který příjemně rozšíří ložnicové patro. Jenže co je pro někoho nezbytností, chápe jiný jako zbytečnost.

Zastřešená terasa má vliv na teplotu interiéru dřevostavby

modern balkon šířkaterasa a výhledterasa jakoby se žaluzií

I když vlastní provedení a materiál podlahové krytiny terasy jsou jistě velmi důležitými atributy, na vzhled domu nemají zásadní vliv. Protože je ale valná většina teras orientována na jih nebo jihozápad, vzniká potřeba chránit terasu před ostrými letními paprsky. Nejen proto, abychom tady vůbec vydrželi za horkých letních dnů, ale i kvůli stínění obvodových stěn a velkých francouzských oken z interiéru, které se významně podílejí na přehřívání domu.

terasa s masivemterasa jako u stodolyterasa jako stan


Druh a způsob zastínění terasy pak už po architektonické stránce dům silně ovlivňuje a při dobrém návrhu i vhodně dotváří. Stejné je to i s balkony. Vhodné umístění, tvar i velikost může balkon povýšit na hojně využívané a praktické místo, pokud je ale jeho přítomnost v návrhu domu prvoplánová, přibude nám jen další místo na úklid a údržbu.

Terasa či balkon jako součást dřevostavby:  Jak to vidí Ing. arch. Simonova Brezovanová

box 01 BrezovanováProstorné, maličké, uzavřené, slunečné, zakryté, kamenné, dřevěné, s bazénem... Terasy na jakýkoliv způsob jsou dnes neodmyslitelnou součástí každého rodinného domu, chaty, ale častěji už i městských bytů a apartmánů. Ať už terasa slouží jako propojení se zahradou, nebo se jedná o samostatnou zelenou oázu, chápeme tohle místo jako království odpočinku a relaxace. Z toho také vyplývá umístění terasy jako propojení exteriéru s hlavní obytnou místností, situovanou nejčastěji na jih nebo jihozápad. U novostaveb to bývá pravidlem – každý přece rád využije tepla prvních jarních paprsků, brzkého, ale i doznívajícího léta a v zimě nízko postaveného slunce. V létě se ale tyto prostory stávají přímo pekelnou výhní a chceme-li je využívat pro příjemné posezení, je nezbytně nutné tuto exponovanou stranu před nežádoucím přímým slunečním zářením chránit. Variant máme jistě několik, některé esteticky doplňují architektonický charakter stavby. Zajímavou možností, kterou bychom rozhodně neměli podceňovat, samozřejmě pokud nám to dovoluje plocha pozemku okolo domu, je vytvoření doplňkové terasy orientované na severní nebo severovýchodní stranu. Tuto terasu oceníme v průběhu léta, kdy se vzduch téměř „nehýbe". Není na ni potřeba instalovat žádné stínicí prostředky ani ji jinak chránit před přehříváním, protože ji zastiňuje hmota vlastního domu. Pokud je terasa součástí návrhu nového domu nebo celkové rekonstrukce, je možné ji pro chráněné prostředí v chladnějších měsících umístit pod přesah střechy, nebo ji lehkými posuvnými konstrukcemi i zasklít. Vznikne tak chladný prostor, kde teplota neklesne pod bod mrazu, a tak se výborně hodí pro zimní uskladnění rostlin. Severní terasu jsem si u svého domu zřídila a z vlastní zkušenosti tak mohu potvrdit, že v letních měsících je to to nejoblíbenější místo, kde s rodinou trávíme čas.


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #4 Jirka 2020-03-22 16:37
Nechával jsem si ji montovat od firmy t-shade.cz, byl jsem spokojený, že to vše šlo velice rychle, od vizualizace až k realizaci.
Citovat
 
 
0 #3 Kamil 2020-03-20 15:55
To už je dost slušná plocha. Od které firmy jste si tak velkou markýzu nechal namontovat?
Citovat
 
 
0 #2 Jirka 2020-03-18 10:54
Nechával jsem si na domek přidělávat kazetovou markýzu, kde mám zakrytou plochu 28 m2. Mám ji na elektrický pohon, a dokonce tam mám čidlo, že se mi sama zatáhne při větším větru.
Citovat
 
 
0 #1 Kamil 2020-03-16 10:09
Mám naprojektovanou velkou terasu u našeho domu, ale nechtěl jsem nad ním pevné zastřešení. Chtěl bych se zeptat, zda máte zkušenosti s kvalitní markýzou, a případně jak zhruba velký prostor, bych mohl pomocí takové markýzy zakrýt?
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop