K masivní dřevostavbě patří pořádná terasa. Jak si vybrat tu nejlepší

K masivní dřevostavbě patří pořádná terasa. Jak si vybrat tu nejlepší

Dana D. Daňková | Středa, 17. červen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Když se řekne terasa vybaví se většině z nás příjemné pocity. Čerstvý vzduch, pěkný výhled, záclona povlávající ve větru z obývacího pokoje (kuchyně, jídelny, ložnice...) ven a zase zpět. A právě v tomhle tkví kouzlo teras, stačí krok a jsme na letním bytě. A s roubenkou či srubem za zády to platí dvojnásob.


Terasa může být i na sever

A protože terasa tvoří velmi příjemný přechod mezi interiérem domu a exteriérem, měla by být stylově v souladu s obojím. Dispozičně obvykle navazuje na obytnou část domu, ve většině případů vstupujeme na terasu z obývacího pokoje, kuchyně či jídelny.

Ideální orientace terasy je od jihu po západ, abychom si užili při večerním posezení sluníčko. Mám však zkušenosti i s terasami, orientovanými na sever, to když se tímto směrem nabízí úžasný výhled do krajiny, který překoná všechny ostatní zásady při projektování domu.

Ideálním materiálem pro terasu k masivním dřevostavbám je dřevo, dlažba s kamenným dekorem větších rozměrů, kámen, konkrétní výběr, případně kombinace závisí na poloze terasy a vkusu klienta.

rekreacni-prostor-na-terase

obr.: Relaxační prostor na terase dnes často bývá nejen optickým, ale skutečným rozšířením obytného prostoru. Vybavení a konstrukce mohou ovlivnit délku užívání tohoto prostoru v roce. Foto: Gloster

cedrova-roubenka-kryta-terasa

obr.: Moderní cedrová roubenka. Kromě dokonalého architektonického ztvárnění exteriéru se mi hodně líbí celkové ztvárnění terasy v rámci domu. Foto: CEDAR HOME

terasa-CEDAR-home

obr.: Prostorná terasa je součástí objemu domu, střecha je jen jedna. Využívá krásného výhledu do krajiny. Je přístupná jak zvenku, tak zevnitř domu. Koncept terasy má jasně vyčleněné zóny. Mobiliář je také z cedrového dřeva, takže opticky nijak nenarušuje jednoduchost prostoru. Součástí terasy jsou oboustranná kamna pro interiér i exteriér. Venku slouží jako gril. Před kamny na podlaze je kamenná dlažba; zbytek podlahy tvoří cedrová prkna. Foto: CEDAR HOME

vyhled-z-terasy-do-krajiny

obr.: Třešničkou na dortu je umístění houpačky tak, že už z ní nikdy nebudete chtít jít pryč. Foto: CEDAR HOME


Stínění terasy – klasika nebo moderna?

Při plánování terasy se určitě setkáme s otázkou zastřešit či ne. Klasickým řešením v případě masivních dřevostaveb je zastřešení. Zastřešení terasy je praktické - chrání před deštěm i přemírou slunce, navazuje–li však terasa na obytný prostor, mohlo by ubírat v interiéru světlo.

Terasa může být i pod pergoloudřevěnou či odlehčenou kovovou, stínění pomohou v takovém případě zajistit žaluzie, rolety, textilie či popínavé rostliny.

Všechny varianty zajistí svým charakterem dostatek světla v interiéru. Případně, pokud máme prostornou terasu, můžeme část zastřešit a zbylou plochu nechat volnou. Záleží na požadavcích klienta a kompozici domu.

Terasa ovšem může být i mimo dům. Jestliže máme na pozemku kouzelné místo, které vybízí k relaxaci, využijeme je. Taková terasa je již součástí zahrady, velikost je limitovaná místem, a pokud jde o stínění, jednodušší variantou je v tomto případě pergola. Materiálově by opět měla navazovat na dům.

priklad-stineni-zastreseni-textilni-konstrukce

obr.: K zastínění pergoly můžeme použít také textilní konstrukce. Jedná se o kompozitní vysokopevnostní textilie s ochranou proti UV záření, s životností více než 10 let. Konstrukci je možné řešit jak samostatně, tak připevněnou k pergole. Vždy jde o atypické řešení. Foto: ARCHTEX s.r.o.

zastineni-textilni-konstrukce

obr.: Celoroční provedení je ze silnějších materiálů, dimenzované pro zatížení sněhem i větrem. Letní provedení je ze slabších materiálů. Odvodnění je řešeno ve většině případů volně na terén. Tyto textilní konstrukce jsou prostorově velmi zajímavé, barevně také nejsme omezeni, i když se nejvíce osvědčuje čistě bílá. Foto: ARCHTEX s.r.o.


Osvětlení terasy

Pro dosažení dokonalé atmosféry terasy je nutné dobře naplánovat osvětlení. Obdobně jako v interiéru i zde využijeme hlavní osvětlení (nejfunkčnější - poskytuje nejvíce světla tam, kde ho potřebujeme), doplňkové a intimní.

Zajímavé efekty vytvářejí nástěnná svítidla, z nichž vychází světlo nahoru a dolů nebo jen jedním směrem. Tato svítidla jsou vhodná pro zvýraznění sloupů nebo prostoru mezi okny.

Svítidla v blízkosti konstrukce stavby, nebo světla, která jsou součástí masivní dřevostavby, bych volila v jednodušším stylu, necháme tak vyniknout složitější konstrukci objektu.

exterierova-lampa

obr.: Pro přisvícení můžeme použít stejně jako v interiéru exteriérové lampy. Útulný obytný prostor se tak promítne i do exteriéru. Foto: Lightworks

prenosna-lampa-do-exterieru

obr.: Velmi praktické jsou přenosné lampy do exteriéru. Foto: Gloster

orientacni-svitidla

obr.: Pro pohyb v prostoru ve večerních a nočních hodinách jsou důležitá orientační svítidla, která nasvětlují komunikace i samotnou terasu. Mohou být zapuštěná i volně stojící, nepřeberné množství druhů nám umožňuje pracovat se světelnými efekty v prostoru. A určitě bychom neměli zapomenout na podsvícení zeleně, kterým docílíme skvělé atmosféry na terase i v zahradě. Foto: DeltaLight


Květiny u terasy nesmí chybět

Je několik způsobů, jak osázet terasu. Pokud jde o volbu rostlin, při výsadbě bychom určitě měli dodržovat styl, který ladí jak s exteriérem, tak s interiérem. Ke klasické masivní dřevostavbě volíme klasické rostliny, k moderní masivní dřevostavbě rostliny modernější, které mohou být kombinovány s klasickými.

Moderními rostlinami rozumíme různé druhy travin, keře, trvalky – celkovou barevnost květu rostlin ladíme do několika barev, převládající složkou by měla být zelená část rostlin. Pokud si chcete být stoprocentně jistí výběrem odpovídajících rostlin, doporučuji přizvat odborníka, který navrhne celý koncept terasy včetně osazovacího plánu.

Stejně tak může odborník na feng shui celou terasu zkoncipovat dle těchto zásad, lze je samozřejmě aplikovat i na výsadbu. Co se týče umístění rostlin, může být výsadba přímo součástí terasy - v podlaze terasy necháme volná místa pro výsadbu rostlin, hlínu pak můžeme zasypat kamínky nebo jiným pohledovým materiálem, určitě přírodním.

Rostlinami lze osadit také vhodné nádoby, určitě bych je vybírala z přírodních materiálů – keramiku, kameninu, kámen nebo kov a pohledový beton. K moderním dřevostavbám by se hodily i květníky z Cortenu – povětrnostně odolné „rezavé" oceli, záleží na vkusu klienta.

Určitě bych se vyvarovala plastu, pokud se nejedná cíleně o svítící mobiliář. Výsadbu v terase a v květnících můžeme vzájemně kombinovat, měla by ale mít svoji logiku.

bazen-prirodni-u-terasy

obr.: Součástí terasy může být také bazén nebo koupací jezírko. Spojení terasy s vodní plochou mělo vždy své kouzlo. Foto: Biotop

koupaci-jezirko-u-terasy

obr.: Charakter relaxační zóny pak určuje styl domu i jeho okolí. Foto: Biotop

SaR 3-2017
Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #4 Roman 2022-07-04 12:17
Terasu naštěstí mám a jsem za to hrozně rád. Přes léto na ní trávím spoustu času. Jen mě teda štve, že tam pořád nemám nijak vyřešené stínění. I na to jsem ale myslel a vidím to tak, že to letos vyřeším pomocí nějaké markýzy. Díval jsem se jaké jsou možnosti a hodně se mi líbí třeba ty od https://www.t-shade.cz/markyzy/
Citovat
 
 
0 #3 Vladislav 2021-10-25 00:20
Dobrý den, je to prosím terasa od https://www.au-mex.cz nebo z eshopu zde https://shop.au-mex.cz? Díky za odpověď. ;)
Citovat
 
 
0 #2 Kathrin 2021-01-25 14:09
tinder
dating: https://tinderdatingsiteus.com/ date , tindr
Citovat
 
 
0 #1 Nella Malá 2017-08-21 15:30
Co myslíte, hodí se k dřevostavbě hliník? Uvažujeme nad nejlepším způsobem zastřešení terasy a celkem se nám mimi možnosti použití obyčejné stříšky nebo klasické pergoly zamlouvá také posuvné zastřešení terasy viz http://www.zastresenaterasa.cz

Vypadá to úžasně, jen prostě nevím, jestli se nám to k té dřevostavbě bude hodit. Děkuji za názory. :-)
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop