Tisk
K masivní dřevostavbě patří pořádná terasa. Vyberte si.

K masivní dřevostavbě patří pořádná terasa. Vyberte si.

Dana D. Daňková | Úterý, 24. duben 2018 |

Když se řekne terasa vybaví se většině z nás příjemné pocity. Čerstvý vzduch, pěkný výhled, záclona povlávající ve větru z obývacího pokoje (kuchyně, jídelny, ložnice...) ven a zase zpět. A právě v tomhle tkví kouzlo teras, stačí krok a jsme na letním bytě. A s roubenkou či srubem za zády to platí dvojnásob.

A protože terasa tvoří velmi příjemný přechod mezi interiérem domu a exteriérem, měla by být stylově v souladu s obojím. Dispozičně obvykle navazuje na obytnou část domu, ve většině případů vstupujeme na terasu z obytného prostoru, kuchyně či jídelny. Ideální orientace terasy je od jihu po západ, abychom si užili při večerním posezení sluníčko. Mám však zkušenosti i s terasami, orientovanými na sever, to když se tímto směrem nabízí úžasný výhled do krajiny, který překoná všechny ostatní zásady při projektování domu.

02 terasa ze dřeva u dřevostavby
Květiny u terasy nesmí chybět

Je několik způsobů, jak osázet terasu. Pokud jde o volbu rostlin, při výsadbě bychom určitě měli dodržovat styl, který ladí jak s exteriérem, tak s interiérem. Ke klasické masivní dřevostavbě volíme klasické rostliny, k moderní masivní dřevostavbě rostliny modernější, které mohou být kombinovány s klasickými. Moderními rostlinami rozumíme různé druhy travin, keře, trvalky – celkovou barevnost květu rostlin ladíme do několika barev, převládající složkou by měla být zelená část rostlin. Pokud si chcete být stoprocentně jistí výběrem odpovídajících rostlin, doporučuji přizvat odborníka, který navrhne celý koncept terasy včetně osazovacího plánu. Stejně tak může odborník na feng shui celou terasu zkoncipovat dle těchto zásad, lze je samozřejmě aplikovat i na výsadbu.

06 posezení na terase

Co se týče umístění rostlin, může být výsadba přímo součástí terasy - v podlaze terasy necháme volná místa pro výsadbu rostlin, hlínu pak můžeme zasypat kamínky nebo jiným pohledovým materiálem, určitě přírodním. Rostlinami lze osadit také vhodné nádoby, určitě bych je vybírala z přírodních materiálů – keramiku, kameninu, kámen nebo kov a pohledový beton. K moderním dřevostavbám by se hodily i květníky z Cortenu – povětrnostně odolné „rezavé" oceli, záleží na vkusu klienta. Určitě bych se vyvarovala plastu, pokud se nejedná cíleně o svítící mobiliář. Výsadbu v terase a v květnících můžeme vzájemně kombinovat, měla by ale mít svoji logiku.

03 terasa a stínění
Stínění roubenky, srubu – klasika nebo moderna?

Při plánování terasy se určitě setkáme s otázkou zastřešit či ne. Klasickým řešením v případě masivních dřevostaveb je zastřešení. Zastřešení terasy je praktické - chrání před deštěm i přemírou slunce, navazuje–li však terasa na obytný prostor, mohlo by ubírat v interiéru světlo. Terasa může být i pod pergolou – dřevěnou či odlehčenou kovovou, stínění pomohou v takovém případě zajistit žaluzie, rolety, textilie či popínavé rostliny.

14 terasa kámen a dřevo

Všechny varianty zajistí svým charakterem dostatek světla v interiéru. Případně, pokud máme prostornou terasu, můžeme část zastřešit a zbylou plochu nechat volnou. Záleží na požadavcích klienta a kompozici domu.

10 moderní terasa ze dřeva

Terasa ovšem může být i mimo dům. Jestliže máme na pozemku kouzelné místo, které vybízí k relaxaci, využijeme je. Taková terasa je již součástí zahrady, velikost je limitovaná místem, a pokud jde o stínění, jednodušší variantou je v tomto případě pergola. Materiálově by opět měla navazovat na dům.

07 terasa dřevěná u dřevostavby
Osvětlení terasy

Pro dosažení dokonalé atmosféry terasy je nutné dobře naplánovat osvětlení. Obdobně jako v interiéru i zde využijeme hlavní osvětlení (nejfunkčnější - poskytuje nejvíce světla tam, kde ho potřebujeme), doplňkové a intimní.

Zajímavé efekty vytvářejí nástěnná svítidla, z nichž vychází světlo nahoru a dolů nebo jen jedním směrem. Tato svítidla jsou vhodná pro zvýraznění sloupů nebo prostoru mezi okny. Svítidla v blízkosti konstrukce stavby, nebo světla, která jsou součástí masivní dřevostavby, bych volila v jednodušším stylu, necháme tak vyniknout složitější konstrukci objektu.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #1 Nella Malá 2017-08-21 15:30
Co myslíte, hodí se k dřevostavbě hliník? Uvažujeme nad nejlepším způsobem zastřešení terasy a celkem se nám mimi možnosti použití obyčejné stříšky nebo klasické pergoly zamlouvá také posuvné zastřešení terasy viz http://www.zastresenaterasa.cz

Vypadá to úžasně, jen prostě nevím, jestli se nám to k té dřevostavbě bude hodit. Děkuji za názory. :-)
Citovat
 

Přidat komentář


  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »