Tisk
Zahrada u dřevostavby? Jedině s dekorací ze dřeva...

Zahrada u dřevostavby? Jedině s dekorací ze dřeva...

Redakce | Středa, 21. březen 2018 |

Dřevo je nevyčerpatelnou studnicí témat, ale také inspirace. Na stránkách našeho časopisu jej nejčastěji skloňujeme všemi pády jen jako stavební materiál, ale třeba jako prostředek pro vytvoření neotřelých a zcela jistě originálních zahradních dekorací.

Dřevěné sochy jako celoživotní záliba

Pro Štěpána Pluskala z Čech pod Kosířem se stalo dřevo prostředkem k vyjádření vlastní fantazie.

dřevěná prasátka

Když před deseti lety vyrobil první sochu, rázem se stal tento materiál jeho celoživotní zálibou. Repertoár umělce tvoří jak sochy, tak i osobitě ztvárněný zahradní nábytek – lavičky, stoly, venkovní odpočívadla... Sochy ošetřené teplou fermeží si ponechávají svou přírodní barvu, a tak se výborně hodí do zahrady, kde budou díky svým jednoduchým a čistým liniím působit přirozeně, ale zároveň se vzhledem ke své výšce (až dva a půl metru) neztratí, budou nepřehlédnutelné.

dřevěná socha
Relaxace na dřevěné posteli, přímo pod širým nebem

Dekorace jsou vyrobeny převážně z trvanlivého topolu a dubu. Kládu sochař nejprve zpracuje do základního tvaru pomocí motorové pily, poté už přichází na řadu precizní práce pomocí různých brousicích nástrojů a dlát. Sochy Štěpána Pluskala odrážejí momentální náladu a zážitky autora. Někdy vznikají na základě nákresu klienta. Typické jsou pro jeho tvorbu originální busty v nadživotní velikosti se stejně zajímavými názvy – Moai, Trosečník, Oris, Tlusťoch, Claudius, Teton, Tempus, Apač, Otesánek... V jeho portfoliu je i několik soch zvířat.

socha zasněžená

Ti, kteří netouží vysloveně po soše, a přesto by rádi svoji zahradu vyzdobili něčím netradičním, se mohou položit do unikátní postele přímo pod širým nebem. Relaxační postel Hawai, elegantní a praktický doplněk zahradního nábytku, výborně splyne jak se zahradou u moderní dřevostavby, tak u rustikální roubenky. Dřevěné sochy Štěpána Pluskala je možné zhlédnout na vybraných zahradnických výstavách, trvalá expozice se nachází v zahradnickém centru Marciánová v Kostelci na Hané. Tvorba Štěpána Pluskala tradičně sklízí úspěch i v jarní etapě mezinárodní zahradnické výstavy Flora Olomouc.


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop