Tisk
Výběr dřeva pro masivní dřevostavbu nepatří mezi lehké disciplíny

Výběr dřeva pro masivní dřevostavbu nepatří mezi lehké disciplíny

DAS | Středa, 06. červen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Výběr kvalitního dřeva pro masivní dřevostavbu začíná již v lese. Zde je strom v přirozeném prostředí a nic mu nechybí. Stromy na jaře a v létě přijímají živiny a ukládají je ve formě takzvaného jarního přírůstku, který má výživovou funkci pro následný zimní přírůstek, jenž tvoří mechanická pletiva, pevnost, houževnatost a v neposlední řadě točivost dřeva.

V České republice se pro stavbu srubů a roubenek používají nejčastěji:

04 smrkova_konstrukce1. Smrk ztepilý

Smrk je trhu snadno dostupný a je také nejlevnější, jedná se o nejčastěji používaný materiál na stavbu srubu. V případě roubenek vykazuje vyšší praskavost vlivem porušení povrchového napěti vláken při řezání na hranol. Tento fakt má za důsledek větší trhliny a v některých případech i nerovnoměrné praskání. Nebezpečnou prasklinou je prasklina ve tvaru „čtvrt na jednu", která je nevhodná nejen z hlediska konstrukční ochrany, ale znamená často i nutnou sanaci této nebezpečné části.

2. Borovice lesní

Borovice lesní se u nás používá zřídka, typická je spíše pro Norsko a Švédsko, kde je tohoto materiálu dostatek. Obrovskou výhodou je vyšší obsah pryskyřice, což vede k větší odolnosti vůči biotickým škůdcům dřevní hmoty. Z hlediska uživatele je příjemná též pro schopnost uvolňovat atypickou esenci, takže dřevostavba neustále voní.

02 modrinovy_prahovy_tram3. Modřín opadavý

Jednou z nejvhodnějších dřevin pro masivní dřevostavby je modřín. Z dřevin dostupných v ČR má oproti ostatním vysoký obsah pryskyřic (nejvyšší odolnost vůči biotickým škůdcům ze všech jehličnanů v ČR). Houževnatost a pevnost tohoto typu dřeviny rozhodly o tom, že modřín se velmi často používá jako prahový trám.

4. Borovice limba (sibiřský cedr), kanadský cedr

Cedr, ať už kanadský nebo sibiřský, je dřevina vykazující nejvyšší pevnost. Je dobré ovšem podotknout, že není nejlevnější a je nutno ho dopravit do ČR. Pokud tyto dva aspekty přehlédneme, není kvalitnějšího stavebního dřeva.

03 stena_z_jedle5. Jedle bělokorá

Jedle je nejvhodnější dřevinou pro roubenky. Nevykazuje zvýšenou praskavost jako například smrk, má větší obsah pryskyřic a v neposlední řadě i vyšší objemovou hmotnost, což vede k větší pevnosti. Zároveň rovnoměrně sedá a při vhodném výběru má i nízkou točivost. Jádro jedle je specificky zbarveno do hnědozlatého odstínu a připomíná tvrdou hnilobu – nejeden odborník si v této oblasti nebyl jist, zdali se jedná o hnilobu, nebo nikoliv.

 

Pokud si pro dřevostavbu vybereme typ dřeviny, je nutné znát její vlastnosti:


Fyzikální vlastnosti

– vlhkost, hustota, točivost vláken, tepelné vlastnosti, akustické vlastnosti, povrchové vlastnosti, optické vlastnosti

Mechanické vlastnosti

– pevnost, pružnost, tvrdost, odolnost při dlouhodobém zatížení

Technologické vlastnosti

– opracovatelnost, přijímání nátěrů a impregnace, ohýbatelnost, schopnost udržet spojovací prostředky


05 zdrasneny_smrkovy_hranolVýše uvedené rozdělení vypovídá o složitosti výběru a nutnosti hluboké znalosti vlastností dřevin. Zásadními vlastnostmi pro výběr dřevní hmoty jsou točivost a vlhkost. Ostatní vlastnosti jsou neméně důležité, ovšem první dvě zmíněné jsou pro základní principy fungování dřevostaveb rozhodující. Součástí výběru dřevní hmoty je také kontrola případných vad a trvanlivosti. Trvanlivost je schopnost dřeva odolávat biotickým a abiotickým škůdcům. Závisí na druhu dřeviny, stanovišti a pravidelnosti růstu, vlhkosti, teplotě, styku s půdou a dalších parametrech.

 

Je zřejmé, že výběr dřeva nepatří mezi lehké disciplíny. Podle smlouvy o dílo sice za kvalitu materiálu odpovídá dodavatel stavby, ovšem je vhodné i tuto kvalitu kontrolovat. Některé vady se totiž mohou projevit až po zabudování do konstrukce. Laik je nemusí rozpoznat a je nutné se obrátit na odborníky. I pro tyto případy je více než důležité přizvat na stavbu technický dozor. Právě dozor takové vady odhalí a navrhne možné řešení již ve výrobní fázi. Dřevo chyby neodpouští.

 


Text a foto Ing. Pavel Řihák, stavitel dřevostaveb a technický dozor

 


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop