Tisk
Jaká kamna do nízkoenergetické a pasivní dřevostavby?

Jaká kamna do nízkoenergetické a pasivní dřevostavby?

Redakce | Pondělí, 15. leden 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Na trhu najdete velké množství krbových kamen s různými výkony. Pro dobře zateplené nízkoenergetické a pasivní dřevostavby však nebývá snadné vyhovující kamna najít. Potřebujete totiž nižší výkon a ideálně také provedení s externím přívodem vzduchu.

 

Obecně se říká, že výkon vytápění by měl odpovídat tepelné ztrátě domu. Pro použití v nízkoenergetické či pasivní dřevostavbě stavbě musíte hledat kamna s dostatečně nízkým výkonem. Na první pohled v tom není problém, koupíme prostě kamna, která se nám zamlouvají a pak jim případně přiškrtíme výkon. Ale právě to pro kamna není dobré.

Topení "na půl plynu" kamnům moc nesvědčí

Většina krbových kamen má pro potřeby průměrně velkých moderních nízkoenergetických domů příliš vysoký výkon. Prostor rychle vytopí a potom jej už nepříjemně a také neekonomicky přetápějí. Nuceně snížený výkon kamen zase ale vede k nedokonalému spalování, což sebou mimo jiné přináší špinění skla kamen. Přitom se okolí kamen rozpaluje a příliš se zahřívají se stěny, pobyt v takovém místnosti není příjemný a v těsné blízkosti roztopených kamen často dokonce nemožný.

Jotul-kamna na dřevo

 

Vybíráme podle výkonu a velikosti místnosti

Abyste doma netrpěli vedrem, hledat se musí pečlivě a mezi menšími modely. Což je problém, protože většinou dáme i na krásu a líbí se nám právě větší kamna s panoramatickým sklem, v kterém jsou tak krásně vidět plameny. I malá kamínka jsou ale pro použití v zatepleném domě dostatečně výkonná. Například typ Jotul F 602 má minimální výkon 1 kW, nominální 6 kW a maximum 8,5 kW – vyhřejí proto bez problémů i velký obytný prostor s patrem.

 

Krbová kamna na míru nízkoenergetickému domu

Výrobci si ale stále nižší nároky moderních domů na výkon vytápění uvědomují a svoje produkty tomu přizpůsobují. Například krbová kamna Salerno od výrobce Haas+Sohn umožňují topit s výkonem v rozsahu 2 až 4 kW. Toho se dosáhlo díky speciální konstrukci topeniště a umějí snížit výkon běžných kamen o celých 20 %. Kamna mají dokonalé spalování i při nejmenších plamenech, takže šetří palivo. Vyhřejí prostor o ploše 40 - 50 m2, přitom ale interiér nepřehřívají.

krbova kamna - perex 2

Krby a kamna v pasivním domě? Jen s externím přívodem vzduchu

Vytápění krbovými kamny či krbem v pasivním domě nejspíš nemá ekonomický smysl. Mnoho majitelů pasivních domů však po krbu či krbových kamnech touží. Lidé prostě chtějí mít doma nějaký element ohně a pohled do plamenů v krbu také uklidňuje mysl. V dobře utěsněném pasivním domě je však nutné, aby krbová kamna měla nejen nízký výkon, ale také externí přívod vzduchu. Spálení jednoho kilogramu dřeva totiž spotřebuje cca 3 m3 vzduchu a delší topení by se bez externího sání vzduchu projevilo zhoršením klimatu v místnosti.


Líbil se Vám článek?
gotop