Tisk

Stát zřejmě dává kotlíkové dotace také na nevyhovující kotle

Michal Doležel | Pondělí, 06. červen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Na trhu jsou zřejmě nevyhovující zahraniční kotle, na které se vztahují tzv. kotlíkové dotace, nijak ale nepřispějí ke zlepšení ovzduší, spíše naopak. Problém ohrožuje samotný princip a cíl kotlíkových dotací.

Podle českých výrobců kotlů a Asociace podniků topenářské techniky jsou na českém trhu kotle, na něž je možné získat kotlíkovou dotaci, avšak ve skutečnosti nevyhovují požadavkům 5. emisní třídy. V řadě případů tak byly kotlíkové dotace vplaceny vlastně zbytečně, protože žadatel obdržel dotaci, avšak zakoupil si kotel, který nesplňuje podmínky na ekologický provoz.

Kotel nevyhověl požadavkům 5. emisní třídy, přesto je však stále v Seznamu výrobků a technologií

Na jeden konkrétní případ slovenského kotle, který se hojně prodává, upozornila Asociace podniků topenářské techniky už loni úřady. „Měli jsme vážné podezření, že kotel nesplňuje tzv. 5. emisní třídu, a proto jsme nechali udělat zkoušky u autorizovaného ústavu. Nejen, že nebylo potvrzeno výrobcem deklarované zařazení kotle do nejvyšší třídy 5 dle příslušné normy, ale kotel v některých parametrech nevyhověl ani nejmírnějším požadavkům pro třídu 3,“ sdělil Mojmír Krátký, výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky. Asociace podala podnět České obchodní inspekci, která se obrátila na slovenskou inspekci. Ta ale žádné pochybení u výrobce nezjistila.

Počátkem letošního roku asociace oficiálně informovala o nevyhovujících kotlích na trhu ministerstvo životního prostředí a SFŽP. Dodnes však zmíněný slovenský kotel figuruje v Seznamu výrobků a technologií (SVT) pod SFŽP, který by měl garantovat dosažení standardu kvality.„Nic netušící lidé si ho mohou běžně koupit. Odhadujeme, že už jsou jich stovky možná tisíce nainstalované v domech,“ doplnil ředitel asociace.

Situaci hodlá aktivně řešit Moravskoslezský kraj. Ten aktuálně eviduje téměř 5 tisíc žádostí o kotlíkové dotace, ale navíc zde sídlí řada českých výrobců kotlů, kteří se cítí tímto jednáním zahraničních výrobců poškozeni.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?
gotop