Elektrické topení v dřevostavbě - opravdu nejlepší volba?

Elektrické topení v dřevostavbě - opravdu nejlepší volba?

Redakce | Pondělí, 17. září 2018 |

Přidat na Seznam.cz

O tom, co je pro vytápění dřevostavby nejvhodnější, se na internetu vedou sáhodlouhé diskuze. Někdo si pochvaluje vytápění elektrokotlem a jiný zase nedá dopustit na elektrické topné rohože. Který způsob je ale nejvhodnější pro vytápění dřevostavby?

Vytápění elektřinou je poslední dobou opravdovým trendem. Stačí si prostudovat nabídky firem, které staví dřevostavby na klíč. V drtivé většině jsou domy ve standardním vybavení vytápěny právě elektřinou, a to jak pomocí přímotopů, tak podlahových rohoží či elektrokotlů.

Výhody zdrojů tepla využívající elektřinu

Výhod zdrojů tepla, které využívají elektřinu, je hned několik:

  • nízké pořizovací náklady a
  • vysoká účinnost přeměny elektrické energie na teplo.

Topné rohože a fólie dosahují ztráty účinnosti kolem 1-2 %, teplovodní systémy pak řádově kolem 5 %. Některé systémy vynikají také dobrou regulací, a tak dokážou rychle reagovat na změny teplot ve vytápěném prostoru.

podlahove-topeni-topne-kabely-pro-poloakumulacni-vytapeni-fenix-ecofloor-obyvakpodlahove-topeni-topne-kabely-pro-poloakumulacni-vytapeni-fenix-ecofloor-kuchyn

 

Proč je vlastně elektrické vytápění tak oblíbené právě ve dřevostavbách?

Z hlediska tepelných ztrát, byly dřevostavby vždy o krok dál, než stavby z tradičních materiálů. To je dáno použitím tepelné izolace v prostoru nosných prvků konstrukce. Běžně velká přízemní rodinná dřevostavba může dosahovat tepelné ztráty jen kolem 5 kW.

Je pak vůbec ekonomické, investovat do nákladných topných systémů, jako jsou plynový kotel, kotel na tuhá paliva s akumulačními nádržemi či tepelné čerpadlo? Z mé vlastní zkušenosti vychází v horizontu 15 let součet pořizovacích a provozních nákladů téměř obdobně, nebo jen s malým rozdílem.

A tak především z důvodu nízkých pořizovacích nákladů patří v současných dřevostavbách elektrické vytápění k těm nejpoužívanějším.

Elektrické vytápění má i své nevýhody

  • Elektrické přímotopy jsou známy přepalováním prachu, který je obsažený ve vzduchu.
  • Ani zalití elektrických topných rohoží do roznášecí vrstvy podlahy nemusí být z pohledu životnosti a budoucí výměny úplně nejšťastnějším řešením.
  • Energie v dlouhodobém horizontu zdražují. U elektrické energie lze hovořit o zdražení více než 40 % za posledních 20 let (v tarifu D25d, při obvyklé spotřebě pro rodinný dům). Bude ještě tolik výhodné vytápět elektřinou i v případě, že dojde k jejímu dalšímu zdražení?

primotopne-konvertory-salavy-konvertor-fenix-solius-blancprimotopne-konvertory-salavy-konvertor-fenix-solius

 

Elektřině nepřeje ani legislativa

Tolik oblíbené systémy vytápění, které využívají elektřinu, však čekají změny. Po roce 2020 již nebude možné využívat elektřinu jako hlavní zdroj energie pro vytápění. Tato změna souvisí s nabitím účinnosti některých částí zákona o hospodaření s energií č. 406/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

Hodnoticí metodika, totiž na elektrickou energii nahlíží jako na špinavý a velmi neekologický zdroj energie. To má za důsledek nesplnění požadavku na roční množství primární neobnovitelné energie.

Co to znamená v praxi?

Po 1. lednu 2020 nebude možné realizovat rodinné domy, které jako hlavní zdroj vytápění využívají elektřinu.

To je problematické již v dnešním znění zákona, avšak při kombinaci elektřiny s krbovými kamny lze často požadavek splnit. V budoucnu však ani kombinace s krbovými kamny požadavek na množství primární neobnovitelné energie za rok nemusí splnit. Do hodnocení totiž vstupuje nejen energie na vytápění, ale také ohřev teplé vody či osvětlení aj.

Lze tak říci, že elektrickému vytápění v rodinných domech odzvonilo. Přesněji řečeno, elektrickému topení jako hlavnímu zdroji tepla. V kombinaci s dalšími zdroji bude možné i nadále elektrické vytápění využívat.

Zmíněné změny v legislativě se naopak nedotýkají využití zemního plynu, tuhých paliv ani využití tepelných čerpadel. Naopak velmi pozitivně je vnímáno využití slunce i větru. Trnem v oku tak zůstává pouze elektřina. Její neekologická výroba v uhelných elektrárnách bývá argumentem, proč je v hodnoticích metodikách natolik znevýhodněna oproti ostatním.

skleneny-topny-panel-fenix-gr-s-pouzitim-sady-podperskleneny-topny-panel-fenix-gr

Ekologie ano, ale...

Osobně zpřísnění legislativy vnímám pozitivně. Elektřina ze sítě je z hlediska ekologie nejméně vhodným zdrojem energie na vytápění. Na druhou stranu, po roce 2020 může přibýt extrémů, kdy i do velmi úsporných domů s tepelnou ztrátou kolem 2 kW (např. pasivní domy) bude nutné instalovat složité topné systémy. Jejich výroba a instalace však sebou nese také určitou ekologickou zátěž.

Nevíte si stále rady? Potřebujete poradit?

Pokud váháte nad výběrem způsobu vytápění vašeho domu, můžete využít také bezplatné rady v Energetických konzultačních a informačních střediscích (EKIS), které jsou zřízené Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky. Zdarma si můžete přijít pro radu do více než 70 poradenských středisek, kde se vám budou věnovat kvalifikovaní energetičtí poradci.

Autor textu: Tomáš Hrdlička


Líbil se Vám článek?
gotop