Zajímavé realizace dřevostaveb

Tisk
TREND: <small>Dřevo je nový beton</small>

TREND: Dřevo je nový beton

Michal Doležel | Pátek, 01. duben 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Z nejnovějších projektů se zdá, že investoři, architekti a projektanti začínají chápat dřevostavby jakou běžnou technologii vhodnou i pro velké rezidenční i administrativní budovy. Podívejte se na další velké evropské dřevostavby.

Devítipatrová dřevěná budova v londýnské části Shoreditch se patrně stane nejvyšší dřevostavbou v regionu. Konstrukce budovy bude postavena zatím poměrně unikátní kombinací lepených dřevěných profilů označovaných jako glulam a CLT panelů. Budova bohatě kombinuje prosklené části s dřevěnými bloky.

V souvislosti s výstavbou budovy a použitou stavební technologií se v Londýně dokonce mluví o renesanci dřeva jako kvalitního konstrukčního materiálu. Architekt Andrew Waugh, ředitel studia Waugh Thistleton, které budovu navrhlo, uvádí, že nyní ve výstavbě "stojíme na začátku dřevěné éry". Vyjmenovává také všechny už známé výhody velkých dřevostaveb - rychlost výstavby, menší zatížení okolních ulic, lepší enviromentální aspekty a celkově méně odpadů ze stavby.

hyperion

 

Odvážný osmnáctipatrový dům s názevm Hyperion chystají také ve francouzském Bordeaux. Pokud bude dům realizován v navrhovaném rozsahu, půjde zřejmě zatím o nejvyšší dřevostavbu na světě. Nejde však o stoprocentní dřevostavbu. Budova bude mít betonové jádro se schodišti a výtahovými a instalačními šachtami. Podlahy a stěny však budou realizovány z CLT panelů. Budova by měla být hotová v roce 2020.

hyperion 2hyperion-3

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #1 ivetaladnarova 2016-04-05 17:50
Ty mede tak to je nádhera :-)
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop