Zajímavé realizace dřevostaveb

Petr: <small>Nikdo nám ze začátku nevěřil, že lze pohodlně žít v domě širokém necelé tři metry, museli jsme to prostě vyzkoušet</small>

Petr: Nikdo nám ze začátku nevěřil, že lze pohodlně žít v domě širokém necelé tři metry, museli jsme to prostě vyzkoušet

Lucie Němcová | Úterý, 30. červen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Lze pohodlně žít v domě širokém necelé tři metry? Otázka, na kterou odpovídá experiment libereckých architektů Petra Stolína a Aleny Mičekové. Dům a ateliér bok po boku. Dva štíhlé kvádry podobné (téměř) jako vejce vejci. Stavby, jež zanechávají emoce, sbírají ocenění a tříští naše představy o bydlení, úsporách, udržitelnosti a kvalitní architektuře.


Dům za cenu panelákového bytu

Objekty jsme navrhli z běžně používaných sendvičových panelů pro dřevostavby (polystyrenová izolace mezi dvěma OSB deskami) v rozměrech 3 × 1,25 a 5 × 1,25 metrů, ale bez zbytečného ořezu. Vnitřní světlá šířka prostoru po sestavení vychází přesně na 258 centimetrů.

Nikdo nám nechtěl ze začátku uvěřit, že lze v takto úzkém prostoru fungovat. Museli jsme si proto sami vyzkoušet na vlastní kůži, jak se v něčem takovém žije. A výsledek po dvou letech? Bydlí se zde skvěle!

Stavby jsou postaveny tak, aby jednotlivě nestály více než průměrný panelákový byt v této lokalitě, tedy přibližně 1,5 milionu. S takovými náklady si pak můžete dovolit i dražší pozemek. Konstrukce je z panelů o tloušťce 21 centimetrů.

Fasádu tvoří netradičně sklolaminát, který od panelů odděluje 12 centimetrů široká vzduchová mezera. Díky tomu má dům vzduchový polštář, jež v létě zamezuje přehřívání a v zimě slouží jako větrovka – chrání před ochlazováním větrem.

nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-3


Úsporná dřevostavba

Materiály i provedení detailů je co nejúspornější. Velká okna jsou do konstrukce zasazena bez rámů, otevíravá jsou pouze malá. Velkoplošně zasklené plochy dodávají interiéru vzdušnost a prostornost. Průhledy ven do zahrady, ale také na vzdálené horizonty, najdeme v obou směrech.

Prostor je bez jakýchkoli příček nebo stěn, aby zbytečně nenarůstaly stavební náklady a nepůsobil stísněně. Samozřejmě je možné dispozici flexibilně upravit a předělit, pokud by bylo potřeba. Domy jsou navrženy způsobem, který využívá patentovaný stavební systém pro dřevostavby, ale bez náročných úprav a odpadu. Navíc lze objekty díky principu stavebnice realizovat i bez pomoci těžké techniky.

nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-1

nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-okno


"Dobrá architektura je ta, ve které se cítíte dobře, působí esteticky, utváří vás, podporuje váš způsob života, neobtěžuje, nemusíte se o ni zbytečně starat, není drahá."


nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-interier-schodiste

nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-2

Významné ocenění

Dům získal hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu vyhlášenou Českou komorou architektů. „Prostý, ekonomický a nenáročný projekt je charakterizován specifičností své lokace, schopností na toto prostředí reagovat, svou naprostou unikátností i vytrvalou snahou provokovat a sebejistě zkoušet nové principy i za cenu případných chyb. Díky tomu všemu Zen-Houses dokázal uspět a bezesporu se tak jedná o vynikající dílo, o stavbu se skutečnou ambicí pokoušet hranice a stát se vzorem pro mnohé z nás," uvedla porota ve své zprávě.

nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-vchod

Fasáda: Transparentní kabát z laminátu je levnou a přitom velmi funkční a pohlednou obálkou domů. Za různých světelných podmínek rozehrává svoje vlastní představení plné různých odlesků. Foto: Filip Šlapal


Stejné stavby, odslišné interiéry

Na první pohled se z exteriéru obě stavby téměř neliší, rozdíl je ale ve funkci a barevném pojetí interiéru včetně odlišné dispozice. První z nich slouží jako ateliér a uvnitř je proveden v bílé. Topíme zde elektrickými keramickými přímotopy.

Druhý objekt je určen pro bydlení, interiér je černý a topení zajišťují pouze kamna na dřevo. Černá barva navozuje sametový pocit, stejně tak teplo z ohně hraje zásadní roli. Je zde pocitově vždy o několik stupňů tepleji. V takovém prostoru se člověk přirozeně zklidní.

Na podlaze je přírodní marmoleum, které je velmi příjemné pro relaxaci a chození na boso. Černá barva rámuje výhledy z oken a tvoří z nich živé obrazy. Je to úplný opak oproti vedlejšímu bílému ateliéru, který je neutrální, prosvětlenější a zve ke kreativní práci.

nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-uvodni

nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-interier-1

Ateliér: Bílý interiér značí pracovní a tvořivou atmosféru. Ateliér je útočištěm pro čtyři a až pět pracovníků. Nechybí zde také potřebné zázemí s kuchyňkou a samozřejmě inspirativní průhledy do blízkého i vzdáleného okolí. Foto: Filip Šlapal

nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-interier-3


"Úspora je mimo jiné ve skromnosti stavby."


nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-interier-pokoje

Bydlení: Dům pro bydlení v černé uchvacuje svou útulností a klidem. Ve spojení s ohněm je pocitově teplejší a opravdu zve k tomu, abychom se uvelebili s nohama nahoru a zrakem spočinuli na některé ze zarámovaných scenérií. Foto: Filip Šlapal

nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-interier-obyvaci-pokoj


Úspory? Nejen izolace!

Rozvody všeho druhu jsou pohledově přiznané, vedené vně panelů, jelikož je obtížné vést vše uvnitř. Takto je to ale flexibilnější, levnější a jednodušší. Každý z domů má ztrátu kolem 4 kW. Spíše než energetickou úspornost preferujeme malou velikost domů.

Pak je snadno vytopíme a šetříme. Nesnažíme se o nízkoenergetické nebo pasivní domy, všeobecná úspora je ve skromnosti stavby. Raději se vyhýbáme složitosti vrstvení speciálních zateplovacích materiálů, které vyžadují dramatické náklady na výrobu a následnou dopravu z daleka, což je v důsledku dost neekologické. Je to skromné řešení ve své filozofii žití a bydlení.

Komentář majitele

Lidé mají strach dělat věci jinak. Ani pro nás to ze začátku nebylo lehké. Vyžaduje to jiný přístup, naučili jsme se mít míň věcí, ale o to kvalitnějších. To byl také náš záměr, navrhnout domy tak, aby obyvatelé neměli šanci hromadit zbytečné věci.

Užíváme si dům jako celek. Užitnou hodnotu vnímáme nejvíce v jeho jednoduchosti. Stavbu tvoří obyčejné materiály, které se dají běžné koupit a nevyžadují zvláštní úpravu. Rádi používáme materiály v jejich přirozené podobě. Jsme už přesyceni drahou architekturou. Chceme ukázat, že dobrá architektura nemusí být drahá.

majitel-Petr-Stolin
Petr Stolín
architekt

nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-4

Funkce: Práce a relaxace. Dvě oddělené a přesto neoddělitelné nádoby, v tomto případě fyzicky zhmotněné do dvou zrcadlově komunikujících staveb. Foto: Filip Šlapal

Komentář redaktorky

Myšlenky minimalismu jsou mi přirozeně blízké. Být obklopena jen tím, co opravdu potřebuji, mám ráda, co má smysl, co používám, v jednoduchosti a žádné zbytečnosti. Nikdy jsem ovšem neměla možnost být konfrontována s prostorem, který by tak do důsledku tyto principy aplikoval a jeho obyvatelé je skutečně žili.

Proto je pro mě tato návštěva skutečně speciálním zážitkem. Pomohla mi více si uvědomit, že existuje jedna velmi přímá cesta k udržitelnosti, o které tak rádi a často mluvíme. A tou je snížení našich nároků. Pro mnoho z nás nepředstavitelné, stejně jako svoboda a lehkost, která se s tímto přístupem k životu pojí.

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka


Technické parametry

 • Zastavěná plocha: 75 m2
 • Užitná plocha: 110 m2
 • Konstrukční systém: SIP panel K-Kontrol – desky z velkoplošných materiálů na bázi dřeva a polystyrenové jádro
 • Teplo: ateliér – keramické a olejové elektrické radiátory, bydlení – krbová kamna; TUV – elektrický bojler
 • Skladba stěny: OSB deska s interiérovým nátěrem 15 mm, izolace z EPS 70 NEO 140 mm, OSB deska 15 mm s venkovním nátěrem (proti změně barevnosti), dřevěný kontrarošt z latí 45 × 60 mm, sklolaminát tl. 1,5 mm
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,163 W/m2K
 • Projekt: Ing. arch. Petr Stolín
 • Realizace: PETR STOLÍN ARCHITEKT s.r.o., www.stolin58.com, 2013–2015; Czechpan s.r.o. – hrubá stavba
 • Foto: Filip Šlapal

nevsedni-drevostavba-za-cenu-bytu-interier-pudorysy

DaS 1-2017

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Komentáře  

 
+1 #11 dagmar burianová 2020-07-05 08:42
Možná dobré pro mladé lidi. Pro starší ročnéky běhání po schodech už moc není. Je to neosobní a neútulné. Tak bych bydlet rozhodně nechtěla.
Citovat
 
 
0 #10 Josef Šlancar, Ing. 2020-07-04 15:35
Není nízkorozpočtový a provozně energeticky úsporný projekt.
Je však vhodný k zamyšlení.
Citovat
 
 
0 #9 Josef Šlancar, Ing. 2020-07-04 15:33
:-|
Rozumím přístupu (oddělení bydlení a práce, důsledná propagace minimalismu,...), ale je to skutečně správná cesta při vyšších stavebních i provozních nákladech ??..
Dle mne nikoliv. Snad jen pokud by celá realizace byla určená pro užívání ,,od jara do podzimu" nebo jen příležitostně, ale i tak by při řešení objektu jako jednohmotového mohly být náklady odhadem asi o 15 % nižší (tedy aso o 500.000 Kč) a tepelné ztráty (při stejném materiálovém provedení) asi o 20% menší (tedy asi 6,4 kW místo 8 kW) Při tomto řešení by bylo menší i riziko přehřívání, ale v tomto ohledu je rozhoduící celková orientace projektu a hlavně skutečné přistínění stavby.
Tolik z mého pohledu.
Resume: K zamyšlení, ale ne nízkorozpočtový a energeticky provozně úsporný projekt.
Citovat
 
 
+4 #8 bobeš 2020-07-02 07:37
Dnešní doba je divná....docela zvrhlé bydlení.Ještě uvnitř chybí lis a soustruh a je z toho príma komunistická fabrika.
Citovat
 
 
0 #7 lomihnát 2020-07-01 08:12
Bydlet se dá i ve 2 m širokém karavanu, velkém jako kiosek na langoše. Nejsem proti minimalismu. Sám mám nevelkou dřevostavbu podobné konstrukce, takže nic proti tomu materiálu, ale tady mi trochu uniká, proč to nebyla jedna stavba.Zbytečně moc fasády. Krom toho, a to si, děti, zapamatujte, je dobré dovnitř dřevostavby natahat nějaké cihly, kamení nebo aspoň beton. Je to výborné na teplotní a vlhkostní setrvačnost vnitřku.
Citovat
 
 
+4 #6 Jan Štulc 2020-07-01 08:11
:lol: Přirazit dva objekty k sobě a vytvořit tak kostku kde bude mnohem jednoduší vnitřní interier a pohledové mnohem větší prostor !!! :lol:
Citovat
 
 
+2 #5 karel neubauer 2020-06-30 18:54
............je to zbytečně nákladné - co tak zrušit jednu, dvě stěny a podlahu............
Citovat
 
 
0 #4 greslova@email.cz 2017-07-05 07:57
:-)
Citovat
 
 
+2 #3 mb 2017-01-06 17:06
Bydlet bych v tom nechtěla, ale s miniaturní verzí by si děti s barbínami jistě vyhráli...
Citovat
 
 
0 #2 pacer21@seznam.cz 2016-11-08 18:54
Trochu crazy.
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner
gotop