Domy ve tvaru polokoule se řadí mezi ty nejúspornější. Konstrukčně přinášejí řadu výhod

Domy ve tvaru polokoule se řadí mezi ty nejúspornější. Konstrukčně přinášejí řadu výhod

Michal Babor | Pondělí, 17. únor 2020 |

Přidat na Seznam.cz

V souvislosti s pasivními domy se často mluví o tom, že ideálně by měly mít tvar koule. Z geometrického hlediska má totiž nejmenší povrch při stejném vnitřním objemu a splňuje tudíž požadavek na co nejmenší ochlazovanou plochu stěn a obvodového pláště. Montované dřevostavby od ruského studia SkyDome tento požadavek splňují, i když záměr byl jiný, nabídnout něco nového a netradičního.

Kulovité dřevostavby jsou z 95 procent konstruovány z přírodních materiálů, z nichž prim hraje samozřejmě dřevo. Masivní borovice je ošetřená speciálním voskem proti škůdcům, plísním a ohni. Nosný skelet je konstruován na zátěž 700 kg na metr čtvereční, což je podle autorů dostatečná dimenze i pro oblasti bohaté na sníh, jaké jsou v Rusku obvyklé.

Tvar domu, který přináší energetické úspory

Na kulovité konstrukci se zátěž roznáší rovnoměrně a nepředstavuje tak ohrožení stability. Nemluvě o tom, že díky jeho kupolovému tvaru ušetříte až 40% spotřebované energie.

drevostavba-polokoule-hlavni-mistnost

obr.: V hlavní místnosti, kde se mimo jiné nachází i kuchyň je možnost vejít z domu přímo na zahradu. Foto: SKYDOME.PRO

drevostavba-polokoule-pohled-shora-jidelna

obr.: Pohled shora na jídelní stůl a část kuchyňské linky. Foto: SKYDOME.PRO

drevostavba-polokoule-schodiste-do-patra

Dispozice interiéru bez omezení

Protože statika celé kulovité dřevostavby je zajištěna obvodovou konstrukcí, nejsou dispozice interiéru omezovány žádnými nosnými příčkami ani sloupy. O rozvržení místností si tak rozhodne stavebník sám včetně umístění krbových kamen nebo schodiště.

drevostavba-polokoule-detsky-kout

obr.: Schodiště, které vede do dalších místností, je v domě chytře umístěno. Foto: SKYDOME.PRO

drevostavba-polokoule-pohled-shora

obr.: Pohled shora na otevřenou plochu jedné z místností domu. Foto: SKYDOME.PRO

drevostavba-polokoule-chodba


"Vnější plášť tvoří modřínové šindele, izolaci dřevostaveb zajišťuje len, korek a mořské řasy."


drevostavba-polokoule-koupelna


Dřevostavba SkyDome - na výběr ze šesti velikostí

Dřevostavby SkyDome jsou momentálně dostupné v šesti různých velikostech. Nejmenší má užitnou plochu 81 m2, největší takřka trojnásobnou. Cena nejmenší dřevostavby začíná na 1,6 milionu rublů což je u nás v přepočtu asi 600 000 Kč.

Ovšem cena zahrnuje pouze dodávku stavebnice. Počítá se s tím, že stavebník si zajistí montáž dřevostavby svépomocí, za odborného dohledu dodavatele.

Komu by bylo 81 m2 málo, má možnost si vybrat jinou variantu včetně největší. K dispozici pak bude mít 295 m2 podlahové plochy, musí však počítat s cenou kolem tří milionů korun. Opět pouze za stavebnici bez montáže. Ta by neměla zabrat více než tři až čtyři měsíce. Možností je pořídit také dřevostavby na klíč, o ceně takové dodávky však zdroj mlčí...

drevostavba-polokoule-pudorys-prizemi

obr.: Půdorys 1. patra s důmyslně rozloženými místnostmi v domě. Nalezneme tu vstupní místnost, kterou vstoupíte do hlavní haly, ze které vedou cesty ke dvěma ložnicím, koupelně, obývacímu pokoji, kuchyni a místnosti, kde je umístěn kotel. Zdroj: SKYDOME.PRO

drevostavba-polokoule-pudorys-domu

obr.: Je dobré zmínit, že tyto typy domů ve tvaru polokoule také vytvářejí skleníkový efekt. Zdroj: SKYDOME.PRO

drevostavba-polokoule-pudorys-patra

obr.: Půdorys 2. patra domu, kde se nachází dva dětské pokoje, koupelna a mezipatro. Zdroj: SKYDOME.PRO


Mohlo by vás zajímat...

Největší planetárium na světě má dřevěnou konstrukci
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

gotop