Apartmánové panelové dřevostavby najdete v samém srdci Pálavy

Apartmánové panelové dřevostavby najdete v samém srdci Pálavy

Komerční sdělení | Středa, 29. prosinec 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Tento ekologický projekt je jedinečný nejen svým umístěním, ale také propojením celé stavby s okolní přírodou. Svou stylizací se odkazuje na tradiční architekturu jižní Moravy. Apartmány jsou koncipovány jako štítové domy s rozlehlými terasami a výhledy na pálavské vrchy. Hlavní roli ve skladbě konstrukce hrají konstrukční sádrokartonové desky RigiStabil.

V malebné vesnici Klentnice najdete dvě moderní panelové dřevostavby celkem se šesti apartmány a dvěma ateliéry. Na první pohled vás zaujme zelená střecha s rozlehlou terasou, která vytváří výrazný a zároveň funkční prvek. Blízké propojení s přírodou umocňují výhledy na rozlehlé okolní vrchy a vinohrady. „To vše umožňují především HS portály, posuvná okna, terasy a střešní vikýře," doplňuje Ing. Jiří Vidlák ze společnosti HutchHouse – modulové domky. Z předních teras i vikýřů je možné obdivovat nádrž Nové Mlýny či zříceninu hradu Děvičky. Terasa podkrovního apartmánu je nasměrována na nedaleký Svatý kopeček v Mikulově.

Konstrukční sádrokartonové desky RigiStabil v hlavní roli


I vzhledem k umístění domů byl kladen důraz na použití zejména přírodních materiálů, jako jsou dřevo, pískovec a pálená taška. Ve výsledném designu se tyto tradiční materiály snoubí s kovovými a lakovanými prvky v interiéru a velkorysými skleněnými plochami. Ty poskytují široké a ničím nerušené výhledy a dostatek světla. Okna jsou však doplněna i o praktické elektrické venkovní žaluzie, které naopak vytvoří pocit soukromí.

Hlavní stavebním prvkem konstrukce jsou konstrukční sádrokartonové desky RigiStabil s technologií Activ'Air®. „Tyto konstrukční desky užíváme u všech našich typů staveb, tedy jak modulárních, tak i panelových/polomodulárních. Jejich hlavní výhodou je pevnost a snadná montáž, i přes jejich vyšší váhu," vysvětluje Ing. Jiří Vidlák. RigiStabil má sádrové jádro vyztužené skelnými vlákny a je obalen silným papírovým kartonem. Pevnost v ohybu a tvrdost povrchu jsou tedy výrazně vyšší než u standardního sádrokartonu. „V zavěšování těžších předmětů se RigiStabil zcela vyrovná sádrovláknitým deskám, neboť konzolově spolehlivě unese až 80 kg," vysvětluje Ing. Zdeněk Černošek, produktový manažer Rigips.

Bez problémů tak zavěsíte například kuchyňskou linku bez dodatečných výztuh. Celkovou práci s deskami usnadňuje i jejich jednoduchá finální povrchová úprava. „Pokud pro tmelení použijeme sádrový tmel Rifino Top, lze sádrokartonové konstrukce tmelit celoplošně, bez nutnosti prašného a pracného broušení. Navíc tak docílíme i zvýšené kvality povrchu oproti standardnímu řešení." Tím je možné ušetřit nejen materiál, ale i čas řemeslníků na stavbě.

Jednou ze zajímavostí tohoto projektu je kombinace řešení difuzně otevřené a difuzně uzavřené skladby. „Zadní část domu je řešena jako difuzně otevřená, konkrétně pomocí obložení z modřínového rhombusu. Jedná se tedy o provětranou fasádu. Přední část domu je naopak difuzně uzavřená s použitím zateplovacího polystyrenu a točené omítky," doplňuje Ing. Jiří Vidlák.

DrevoaStavby.cz | Eco apartmány Klentnice z konstrukčních desek RigiStabilDrevoaStavby.cz | Eco apartmány Klentnice z konstrukčních desek RigiStabil

 

DrevoaStavby.cz | Eco apartmány Klentnice z konstrukčních desek RigiStabilDrevoaStavby.cz | Eco apartmány Klentnice z konstrukčních desek RigiStabil

 

Výhody konstrukční desky Rigistabil


  • Je určena pro nosné i nenosné konstrukce.
  • Snadno na ni zavěsíte třeba i celou kuchyňskou linku.
  • Je ohnivzdorná a impregnovaná.
  • Kromě příček se hodí i pro suché podlahy a bezpečnostní konstrukce.
  • Může obsahovat technologii Activ'Air®, která pohlcuje formaldehyd.

DrevoaStavby.cz | Konstrukční sádrokartonová deska RigiStabil (DFRIEH2)

obr.: Konstrukční sádrokartonová deska RigiStabil (DFRIEH2) je sádrokartonová deska typu DFRIEH2 v souladu s EN 520. Skládá se ze speciálního sádrového jádra vyztuženého skleněnými vlákny a obaleného silným papírovým kartonem. Lícový papír je přírodní barvy – světle šedo-béžové. Pevnost v ohybu a tvrdost povrchu jsou výrazně vyšší než u standardního sádrokartonu. Desky RigiStabil jsou ohnivzdorné a impregnované. Zdroj: Rigips

Technologie Activ'Air® pro čistý vzduch v interiéru


Konstrukční desky RigiStabil lze dodat s technologií Activ'Air®. Ta snižuje koncentraci formaldehydu ve vnitřním ovzduší místnosti až o 70 % po dobu 50 let. Výrazně tak pomáhá k vytváření čistého vzduchu v interiéru. „Pro dosažení maximální účinnosti je vhodné použít alespoň 1 m2 desky na 1 m3 místnosti," doplňuje Ing. Zdeněk Černošek.

DrevoaStavby.cz | Technologie Activ'Air®

obr.: V pozadí technologie Activ'Air se skrývá specifická složka, která se přidává do sádrokartonových desek RigiStabil. Tato složka přitom nemá žádný negativní vliv na životní prostředí. Účinná látka v deskách Activ'Air odbourává škodlivý formaldehyd tak, že jej přemění na neškodné inertní látky, které zajišťují zdravé ovzduší v interiéru. Zdroj: Rigips

Panelová výstavba nabízí mnoho možností


Původně byl projekt plánován jako modulární výstavba. Vzhledem k velikosti a členitosti apartmánů nakonec zvolila realizační firma panelovou výstavbu na betonovou desku. Tento typ výstavby umožňuje vytvořit doslova jakoukoli velikost domu, tedy jakýkoliv projekt včetně patra. Navíc je výstavba sama o sobě rychlá. „Na dílně si připravíme panely a všechen materiál. Při návozu tohoto materiálu a panelů na stavbu se vše pomocí jeřábu nebo auta s rukou jednoduše složí," popisuje zjednodušeně proces výstavby Ing. Jiří Vidlák.

Hrubá stavba díky zvolené technologii trvala jen něco málo přes měsíc. Dokončovací práce se však vzhledem k nastalé situaci v souvislosti s Covidem-19 prodloužily. „Měli jsme problém s nedostatkem materiálů i lidskou silou. Celá stavba se tak prodloužila na cca tři čtvrtě roku. U izolantů a konstrukčních desek tento problém naštěstí nenastal," komentuje Ing. Jiří Vidlák.

DrevoaStavby.cz | Eco apartmány Klentnice z konstrukčních desek RigiStabilDrevoaStavby.cz | Eco apartmány Klentnice z konstrukčních desek RigiStabil

 

DrevoaStavby.cz | Eco apartmány Klentnice z konstrukčních desek RigiStabilDrevoaStavby.cz | Eco apartmány Klentnice z konstrukčních desek RigiStabil

 

Zájem o dřevostavby roste, začátky však byly pomalé


To potvrzuje i pan Vidlák z realizační firmy HutchHouse. „Proti dřevu panovaly velké předsudky, cihla byla považována za nejlepší materiál. Postupně však tyto předsudky opadly. A na trh se dostaly modulární stavby tvořené přímo na dílně formou dřevostavby."

I tak se však stále setkávají s neznalostí klientů. „Zákazníci neznají pojem modularita, znají většinou pojem kontejner a nebo mobilheim, což neodpovídá modularitě v žádném případě." Moduly lze totiž jednoduše kombinovat do různých tvarů a také je spojovat. Podle pana Ing. Vidláka se však veškeré předsudky rozplynou, když klient přijde přímo do výroby a vidí postup výroby i hotové domy. Lépe si představí množství použitých materiálů, pevnost i velikost modulu.

Více informací o konstrukčních sádrokartonových deskách RigiStabil→

Rigips-Saint-Gobain-logo

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner
gotop