Archiv starších vydání

Tisk

Časopis Dřevo a stavby 4-5/2009

Soňa Karásková | Sobota, 14. únor 2009 |

Přidat na Seznam.cz

Časopis Dřevo a stavbyDatum vydání: 7. září 2009
Číslo: 4-5
Ročník 2009

Předplatné včetně nabídky starších čísel je možné objednat v sekci Předplatné.

V čísle 4-5/2009 mimo jiné najdete:


dřevoDřevo jako správná volba
Jakoby člověk zapomněl, že vzešel z přírody, která mu kdysi poskytovala stravu i příbytek, staví si dnes svá obydlí z materiálů, které přírodu ničí. Člověk je tak jediným živým tvorem, který ke svému životu potřebuje jiné než přírodní materiály… V pravidelném seriálu Filozofie bydlení se tentokrát nad otázkou volby stavebního materiálu zamyslí Erwin Thoma, jehož Výzkumné centrum Thoma Holz produkuje dřevo pro stavby domů a zabývá se osvětovou činností se zaměřením na inovace a patenty v oblasti využití dřeva pro bydlení.


dřevostavbaNejde jen o vzhled

Odpověď na otázku proč je přístup naší společnosti k obytným dřevostavbám mírně řečeno nejistý a váhavý není úplně jednoznačná. Pokud hodnotíme vztah jednotlivce ke dřevu jako materiálu, rozhodně převažují pozitiva. Dřevo je snadno opracovatelný materiál, dobře využitelný prakticky ve všech sférách lidského bytí, pocitově působí uklidňujícím a hřejivým dojmem…. Jakmile ale dojde na hovor o domu ze dřeva – začíná převažovat nejistota až nedůvěra. O důvodech proč tomu tak může být uvažuje ing. Martin Růžička v dalším dílu seriálu Mýty a pověry.


rodinný důmPozvání na návštěvu

Jako již tradičně, i v tomto čísle najdete několik návštěv rodinných domů, včetně návštěvy zahraniční. Jedno mají všechny tyto domy společné – rozhodně stojí za to je „poznat blíž“. Prostřednictvím vyprávění jejich majitelů, ilustrovaným fotografiemi, se dozvíte o kladech i případných záporech, které stavbu dřevěného domu a bydlení v něm provázejí. Vždyť co je lepším a přesvědčivějším argumentem než příklad ze života?


dřevostavbaV rytmu říčních vln

Tak trochu jiný rodinný dům představujeme v rubrice Originál. Dřevostavba plující na vlnách řeky Willamette v Portlandu měla původně sloužit jen jako víkendové bydlení, její kouzlo však oslovilo majitele natolik, že se zde zabydleli natrvalo. Inspirace řekou a vlnami je na stavbě patrná na první pohled, nakolik v jiných směrech netradiční prostředí ovlivňuje užitnou hodnotou domu a bydlení v něm, posuďte sami…


větrání, rekuperaceČerstvý vzduch a příjemné teplo

Jak skloubit dohromady větrání a vytápění – příjemný, čerstvý a zdravý vzduch v místnosti s minimem tepelných ztrát? Odpovědí na tuto otázku je větrací jednotka (řízené větrání) s rekuperací tepla z odpadního vzduchu. Ve většině nízkoenergetických a pasivních domů je díky tomuto systému příjemné a zdravé prostředí ve všech ročních obdobích za současné maximální úspory energie.


dřevněná vanaLázeň s vůní dřeva

O tom, že dřevo do koupelny zkrátka patří, není třeba dlouze diskutovat. Jako v mnoha jiných případech je to skutečnost staletími prověřená - věděli to už naši předkové, kteří ve dřevěných džberech nosili vodu, prali v dřevěných neckách a koupali se ve dřevěných kádích. Moderní dřevěná sanita má samozřejmě jinou podobu – nabízí perfektně opracované předměty, plně funkční zařízení, které je profesionály vyráběné v designových řadách. V koupelně perfektně slouží a zároveň pobyt v tomto prostoru povyšuje na skutečný smyslový zážitek.


posteleJak si kdo ustele

Dobrá postel by měla být základem každé ložnice. Je to první předpoklad zdravého spánku a odpočinku. Dřevěná postel může mít mnoho podob, v souvislosti s rozměry, tvarem, použitým materiálem – druhem dřeva i způsobem jeho zpracování. Jedno by ale všem variantám mělo být společné – kvalitní provedení a zdravotní nezávadnost. Vůně lesa, která dřevěný nábytek neodmyslitelně provází, je jen bonusem navíc.


Zahradní domkyZahradní domky mnoha podob

Drobné dřevěné stavby – zahradní domky, altány, krytá posezení, loubí či pergoly – zahradní prvky, které by měly nejen sloužit svému účelu, ale také zahradu zdobit. Schováme v nich zahradní nářadí, drobnější techniku, úklidové a údržbové prostředky, ale také můžeme pomocí těchto staveb rozšířit obytný prostor domu a dodat zahradě jedinečný akcent.


Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
gotop