Vydání 01/2014

Praktický dům pro cestovatele

Málokomu se poštěstí postavit si za svůj život více domů. Zdálo by se, že celý proces je napodruhé o poznání snazší, ale nenechme se mýlit. Je-li časový odstup dostatečně velký, odlišné životní priority a nové technologie dělají z celé realizace stejně dobrodružnou výpravu jako napoprvé. I ten nejzkušenější profesionál musí uznat, že každý projekt skýtá nová překvapení a nikdy nelze předvídat vše.

Náš první dům jsme stavěli v době před sedmnácti lety, kdy jsme se pustili do podnikání s dřevostavbami. V té době nebyly tak známé a nejlepší způsob, jak klienty přesvědčit o jejich kvalitách bylo, že v jedné z nich budeme sami bydlet. Dům sloužil zároveň jako kancelář a návštěvy zájemců byly na denním pořádku, což bylo poměrně vyčerpávající. Tato dřevostavba navíc vyžadovala neustálou péči – od zalévání pokojových květin, přes úklid tří podlaží až po sekání trávníku v létě. Tato časově náročná údržba se postupně přestala slučovat s naším velkým koníčkem, jímž je cestování. Milujeme volnost a chceme mít možnost odcestovat třeba i na několik měsíců, aniž by nás doma vázala povinnost starat se o nějakou nemovitost. Toto kritérium bylo tedy základním kamenem koncepce nového domu.

Čím menší, tím efektivnější

Další z vlastností, které měla stavba splňovat, byla bezbariérovost a energetická úspornost. Výsledkem je přízemní dřevostavba, jejíž tepelné ztráty se blíží pasivnímu domu. Dispozice obsahuje pouze to nejnutnější – obývací pokoj s kuchyní, ložnici, pracovnu, šatnu a saunu. Dominantní a nejvyšší hmotou domu je garáž, kde má svoje místo obytné auto – partner pro naše cestovatelské výpravy. Jelikož jsme vyměnili třípodlažní dům za bungalov, museli jsme prostor daleko důkladněji promýšlet. Dostatečné úložné prostory jsou základem. Skvělý je například sklad vedle garáže, kde najdou svoje místo věci používané jednou za čas. Je důležité myslet na to, kam dám lyže, potřeby pro údržbu zahrady nebo květiny na přezimování.

Kvalitní vzduch především

Konstrukce naší dřevostavby je difuzně uzavřená, což obnášelo dokonale provedené detaily, aby nebyla ohrožena funkčnost stavby. Složitost v aplikaci a detailech parozábrany je vykompenzovaná jednoduchostí celé skladby, kde nemusím řešit správné řazení materiálů podle rozdílného difuzního odporu vodní páry, nemalou výhodou je také nízká cena. Někteří klienti se mylně domnívají, že dům s difuzně otevřenou konstrukcí takzvaně dýchá, což částečně nahrazuje větrání. To ale není pravda. Difuzně otevřená konstrukce umožňuje odvod vlhkosti z konstrukce, větrání je ale v obou typech skladby stěny nezbytností.

Co se týče větrání, dlouho jsem zastával názor, že postačí intenzivní a pravidelné větrání okny. Zejména proto, že rekuperace ve svých začátcích znamenala nezanedbatelné navýšení rozpočtu, ovšem dnes už to tak být nemusí. My jsme do našeho domu po úvaze zvolili lokální typ rekuperace. V dispozici již nezbývalo místo na klasickou vzduchotechnickou jednotku a toto řešení nás oslovilo i svou nízkou cenou a absencí rozvodů. Jde o ventilátory se speciálním keramickým výměníkem – sedmdesát sekund vyfukuje vzduch ven a sedmdesát sekund jej nasává dovnitř. Výměník tak nejdříve akumuluje teplo z odpadního vzduchu, které pak předává vzduchu příchozímu. Výhodou tohoto systému je mimo jiné to, že odpadá potřeba neustále kupovat a měnit filtry. Ovšem má i své nevýhody – při vyšším výkonu jsou jednotky dost hlučné. To jsme nakonec vyřešili tím, že je pravidelně spouštíme pouze ráno a večer zhruba na hodinu. Měříme vlhkost vzduchu v domě a podle těchto hodnot takové větrání naprosto postačuje na udržení zdravé vlhkosti v interiéru.

Pohlídali jsme si také adekvátní stínění – dům je vybaven vnějšími žaluziemi. V létě je nejefektivnějším prostředkem proti přehřívání domu nepouštět přes den teplý vzduch dovnitř a větrat co nejvíce v noci, kdy je teplota venku nižší, než uvnitř.

Připravila Lucie Němcová
Foto Martin Zeman

Realizace:
MS Haus, s.r.o.
Technické parametry:
Velikost pozemku: 835 m2
Zastavěná plocha: 255 m2
Užitná plocha:  155 m2
Spodní stavba: železobetonová deska bez pasů
Stavební systém: dřevostavba, panelový systém s difuzně uzavřenou konstrukcí
Tepelná izolace: 14 cm minerální vaty v konstrukci a 22 cm polystyrénu ve fasádním systému
Fasáda: akrylová s dílčími obklady keramickými pásky
Střecha: dřevěné sbíjené vazníky se styčníkovými plechy, obloukové střechy z lepených dřevěných profilů
Střešní krytina: ocelová Lindab, imitace taškové krytiny, na obloucích falcovaný plech
Okna: šestikomorová plastová bílá s izolačním trojsklem
Podlahová krytina: dlažba ve vstupu, WC, kuchyni a koupelně se saunou, ostatní prostory koberce
Vytápění: hlavní zdroj tepla – elektrické odporové podlahové topení regulované termostaty pro každou místnost, doplňkové vytápění krbem vestavěným do prefabrikovaného komínu Schiedel
Skladba stěny:
směrem dovnitř 5 mm akrylová omítka bílá s dvěma vrstvami lepidla a perlinkou, 220 mm fasádní polystyren, 12,5 mm sádrovláknitá deska Fermacell, 140 mm konstrukce z KVH hranolů vyplněná minerální vatou, 0,5 mm parozábrana, 12,5 mm sádrovláknité desky Fermacell greenline
Celková tloušťka stěny: 390 mm
Hodnota U: 0,13 W/m2K

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop