Vydání 06/2014

Dřevostavba se štábní kulturou

Mariu při výstavbě domu zaujala čistota a dobrá organizace staveniště. I když o dřevostavbě nejdříve vůbec nepřemýšlela, argumenty i reference hovořily pro tuto technologii. Velkým bonusem byla neuvěřitelná rychlost přípravy i vlastní výstavby, která je v dnešní době stěžejní.

Celý život jsem vyrůstala v bytě a myšlenkami na výstavbu vlastního rodinného domku jsem se nikdy nezabývala. Když s tím nápadem ale manžel přišel, nadchla jsem se pro něj rychle. Zvláště, když jsme sehnali pozemek nedaleko místa, kde jsme do té doby bydleli. Jsou tu údolí dvou meandrujících potoků, stráně i místa, kde kdysi vedly staré kupecké stezky. Ráda vzpomínám, jak jsme tudy chodili s dětmi na procházky nebo jezdili na kole. Navíc do centra Prahy je to coby kamenem dohodil.

Rychlost a čistota výstavby

Zdivo pro mě byla jasná, léty ověřená volba. Manžel se na svých častých cestách po zahraničí nadchnul pro montované stavby, v USA a Skandinávii ho oslovily právě dřevostavby. Začali jsme navštěvovat veletrhy a hledat vhodnou realizační firmu. Můj bratr, jeden ze zakladatelů architektonického ateliéru ZONA architekti, který zpracovával projekt našeho domu, s námi navštívil výrobce v Pasově. Obdivovali jsme perfektní provedení dřevostaveb, cena pro nás ale byla nedostupná. Po delším hledání mezi tuzemskými firmami nás srovnatelnou kvalitou a současně přijatelnou cenou překvapila firma ALFAHAUS, která nabízela totožný stavební systém.

Komunikace na jedničku

Výhodou a zároveň i nevýhodou rychlé výstavby byla nutnost velmi svižného rozhodování v oblasti zařizování domu. Zařízení jsme vybírali pod časovým tlakem, na druhou stranu ale nebyla příležitost dlouho polemizovat. Rozhodnutí často padlo na základě intuice, což je mnohdy lepší než množství rozumových argumentů. Firma ALFAHAUS všechny smluvené termíny dodržela a za necelého půl roku jsme se mohli stěhovat. Pravdou je, že rychlé tempo stavby vyžadovalo i rychlé financování, což je oproti déle trvajícím stavbám náročnější. Ale doba je prostě taková, žije se svižně.

Stavební parta jezdila každý den na čas, všechno měla perfektně zorganizované, práce na sebe bez prostojů navazovaly a ještě nám dali prostor pro to, abychom si některé subdodávky zajistili sami. I když jsme měli projekt promyšlený precizně, v průběhu přece jen došlo na pár věcí, které vyžadovaly operativní přístup. A bylo to právě zásluhou bezproblémové komunikace, kdy trio investor – stavbyvedoucí – architekt dořešilo všechno ke vzájemné spokojenosti. Všichni členové stavební party byli slušní a komunikativní lidé, panoval tu jak organizační, tak věcný pořádek a staveniště mělo po celou dobu profesionální úroveň. Jak říkám, stavba prostě měla štábní kulturu.

Luxus rodinného domu

Nakonec jsme zvolili pod dřevěnou třívrstvou podlahu teplovodní podlahové vytápění, zatím ale nemůžeme posoudit, jak bude fungovat, protože dosud nebylo třeba topit. Chtěla jsem bohatě provázaný interiér s exteriérem, vzhledem k významným tepelným ziskům máme velké prosklené plochy orientované na jih, v létě je stíníme exteriérovými žaluziemi. Ještě nám schází vysouvací markýza, pro kterou je stavba připravena. Celkově zahrada, terasa a krb, který máme v obývacím pokoji, je pro panelákového člověka luxus, kterého se zatím nemohu nabažit.

Bezúdržbová zahrada

Stavba domu by měla být dotažená zahradou, proto jsem sháněla i zahradního architekta, který by navrhl a ozelenil celý pozemek. Zalíbila se mi práce brněnského ateliéru Partero, kterým jsem zadala svoje požadavky a oni v symbióze s místním prostředím a půdou navrhli terénní úpravy a „řízeně" divokou zahradu, plnou krásných květin a keřů. Ta bude vytvářet malý zelený ráj kolem domu a zajistí potřebné soukromí od okolních parcel. Zahrada by tak měla dotvořit jednoduchou a účelnou architekturu domu. Je to ale samozřejmě proces, bude trvat pár let, než všechno vyroste. Alespoň se má člověk stále na co těšit. Stejně jako materiály na domě byla jednou z mých hlavních podmínek nízkoúdržbovost. Čas, který tady budeme trávit, chceme věnovat hlavně relaxaci po práci a samozřejmě rodině.

Připravila Dagmar Šimonová
Foto Martin Froyda

Velikost pozemku: 720 m2
Zastavěná plocha: 165 m2
Podlahová plocha: 210 m2
Spodní stavba: základová deska – železobetonová konstrukce
Stavební systém: prefabrikovaný systém ALFADIFU (difuzně otevřená konstrukce)
Tepelná izolace: minerální kamenná izolace
Fasáda: dřevovláknitá deska se silikonovou omítkou
Střecha: pultová střecha – vázaná konstrukce
Střešní krytina: plechová falcovaná krytina
Okna: profil PROGRES s kompozitního materiálu RAU-FIPRO – Uw 0,62 W/m2/K
Zasklení: izolační trojsklo
Podlahy: strojně zhotovené betonové podlahy s dřevěnou podlahovou krytinou
Vytápění: podlahové teplovodní topení

Skladba stěny od interiéru: deska RIGIPS Rigistabil, instalační předstěna tl. 40 mm vyplněná tepelnou izolací, parobrzda – HSD deska, dřevěná konstrukce 160 mm vyplněná tepelnou izolací, dřevovláknitá deska INTHERMO tl. 60 mm, silikonová omítka

Celková tloušťka stěny: 295 mm
U stěny: 0,175 W/m2K

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop