Vydání 04/2016

Jen místo nestačí

Když přijde na bydlení ve vlastním domě, motiv se různí. Někdo chce do přírody, druhý miluje atmosféru venkova, třetí chce být energeticky nezávislým. David s manželkou Monikou jej postavili na společném zájmu trávit čas mimo uzavřený prostor. Chtěli přetvářet, upravovat a krášlit okolí domu a tuto zálibu zprostředkovat i dětem.


 

„Dřevo mám velmi rád," začíná vyprávění David. "Kdybyste se mě ale zeptala předtím, než jsme začali stavět, určitě bych vám popsal úplně jiný objekt. Dřevostavba nebyla právě to, o čem bych byl přesvědčen. Nadchl jsem se pro ni vlastně až po prvních schůzkách s architektem. Davidova slova potvrzuje i architekt Karel Janča: „Napřed jsme se zabývali tím zásadním – tak zvaným malým urbanismem, neboli umístěním domu a jeho orientací na pozemku. K mé radosti jsme se rozhodli pro variantu po spádnici s levitujícím štítem a pro dřevostavbu s rámovou konstrukcí. Objekt domu svým řešením a orientací ke světovým stranám uplatňuje principy pasivního využití sluneční energie a je navržen s nadnormativním zateplením.

Patrná je i snaha o vytvoření přiměřené plochy obalové schránky objektu neboli tepelně ochlazované plochy budovy. Koncepce domu vychází z jednoduchého podélného dispozičního uspořádání, což se odráží i ve vlastní hmotové kompozici – jednoduchá kompaktní hmota završená sedlovou střechou se sklonem pětačtyřicet stupňů.

Oříškem byla prostorová vazba střešní nosné konstrukce, ale proti argumentačnímu boji se správním orgánem to byl ten menší problém. Dům totiž měl být umístěn na pozemku ve třetí zóně Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Záměrem návrhu tedy bylo koncentrovat stavební program rodinného domu tak, aby stavba vyvolala co nejmenší zábor pozemků, a snaha o bydlení v souladu s přírodou, respektive návrh ekologického domu, který bude k přírodě šetrný nejen svým provozem, ale i použitím stavebních materiálů s nízkou výrobní energickou náročností, resp. materiálů z obnovitelných zdrojů."

„Do prostředí, kde jsme chtěli postavit, dřevo patří," navazuje David. „Dodnes tohoto rozhodnutí nelituji. Na projektu jsme společně pracovali téměř rok a jsem rád, že jsme tomu tolik času věnovali. Dnes si neuvědomuji jedinou věc, kterou bych řešil jinak. V kontextu rčení ´i cesta je cíl´ jsem se na realizaci vlastního domu těšil. Protože pracuji ve stavebnictví, řídil jsem si dodavatelský systém i realizaci sám. Nebylo to jednoduché a dělal jsem hodně chyb, které bych si před tím nepřipustil. Ale vše jsem za technické pomoci architekta dovedl do zdárného konce."

 

Zastavěná plocha: 137 m2
Užitná plocha: 299 m2
Spodní stavba: betonová vana na základových pasech s bitumenovou těžkou hydroizolací
Konstrukční systém: rámová dřevostavba s nosnými sloupky 140/60
Tepelná izolace: dřevovláknitá Steico, minerální Rockwool
Fasáda: dřevěná větraná (sibiřský modřín), kamenný obklad - pískovec (rovněž větraná)
Střešní krytina: titan-zinkový plech (předzvětralá) na dvojitou drážku, RHEINZINK
Okna: dřevěná, dvojsklo, U = 0,9 w/m2K
Podlahy převážně dřevěná lamelová (vrstvená), keramická dlažba (zádveří, prádelna, hygiena), průmyslová stěrková v suterénu
Teplo: kotel na tuhá paliva - peletky, kachlová kamna, TUV kotel + solární kolektory na střeše
Skladba stěny (směrem zevnitř): sádrovláknitá deska 100 mm+dřevěný rošt+80 mm izolace z minerálních vláken+EUROSTRAND OSB 4 TOP 120 mm na PeroDrážku s přelepením spár+min. izolace 140 mm+izolace z dřevovl. desky+dřevěný rošt 60/40 - přirozeně větráná mezera+dřevěný prkenný obklad s mezerou šíře 10 mm
Celková tloušťka stěny: 42 cm
Součinitel prostupu tepla U stěnou: 0,15–0,16 W/m2K
Projekt: Ing. arch. Karel Janča
Realizace: 2012, realizováno svépomoci (s dozorem stavby) bez generálního dodavatele

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop