Finále 2016

Dům se třemi P(é)

Před výhledem z tohoto pozemku není kam utéct. Dům je vystředěn do prstence podhůří Hrubého Jeseníku, a k tomu poslední ve svažité zástavbě obce usazené nad údolím řeky Opavy. Jako pasivní stavba logicky nemá v severní fasádě „koukací" okna, ale zato má výhled na kopce i z garáže. A kdyby si David s Kamilou vylezli za komín, dohlédli by až na děda Praděda. Ostatně právě i pro pohodlné stárnutí si tento dům zvolili.

Možná si řeknete: kdo by chtěl v důchodu lézt po schodech do patra. Ale nepředbíhejte. Tenhle dům totiž nabízí mnohem více, než je možné zvenčí dovodit.

Jedná se o montovanou dřevostavbu, jejíž jednotlivé díly – panely jsou vyrobeny v továrně a kompletují se až na staveništi. Vyjma základové desky tak odpadají mokré procesy a stavba je díky tomu jednodušší a rychlejší.

„Základní parametry dal domu typový projekt Dragon 130 EVO," vzpomíná David. „Hodně se nám líbila vnitřní dispozice, která umožňuje na stáří využívat jenom přízemí, kde je kuchyně oddělená od obýváku, jeden samostatný pokoj a koupelna se záchodem. Pěkné je i řešení úložných prostor formou vestavěných skříní, a to nejen v ložnicích, ale i v koupelně. Pod střechou dokonce zbylo i dost místa na půdu, kam se dají uložit sezónní věci. V drobnostech pak bylo možno projekt individuálně upravit. Například jsme chtěli výplně dveří se skrytými panty nebo u kamen výkon do vody místo do vzduchu, aby se dům při topení zevnitř nepřehříval. Ale využíváme je jenom sporadicky, tak na pět procent. Spíš je vnímáme jako záložní zdroj, kdyby třeba v zimě došlo k výpadku elektřiny.

Konstrukce byla navržena jako difuzně otevřená, přičemž provedení jsme si mohli vybrat. Volili jsme tedy plášť domu ze sádrovláknitých desek s minerální izolací, který se jevil jako dobrý s ohledem na statiku, tepelnou jímavost i zvukovou neprůzvučnost. I co do komfortu bydlení a z hlediska energetické úspornosti díky řízenému větrání s rekuperací vzduchu se nám tato volba jevila jako nejvhodnější. Dům spadá do kategorie energetické náročnosti A – velmi úsporná. Mohli jsme tak získat státní dotaci čtyři sta tisíc korun z programu Zelená úsporám. Rychlost výstavby pak byla pro nás jedním z rozhodujících parametrů. Pominu-li tři týdny na základovou desku, byl dům postaven na klíč za jediný měsíc."

Zastavěná plocha: 130 m2
Užitná plocha: 145 m2 (bez garáže)
Spodní stavba: základová deska, částečné podsklepení
Konstrukční systém: prefabrikovaný panel s difuzně otevřenou konstrukcí
Tepelná izolace: minerální vata Isover
Fasáda: minerální obklad, částečně dřevěný obklad severským modřínem
Střešní krytina: betonová taška Benders Carisma
Okna: dřevěná euro, zasklení trojsklem, U = 0,8 W/m2K
Podlahy: přízemí keramická dlažba, patro vinyl Quickstep
Teplo: akumulační nádoba 600 l, elektrospirála 9 kW, krbová kamna s výměníkem, čtyři solární panely; v přízemí teplovodní podlahové vytápění, v patře otopná tělesa
Větrání: řízené s rekuperací tepla Atrea
Skladba stěny: Fermacell 10 a 15 mm, minerální izolace 40 mm, parobrzda Fermacell Vapor 13 mm, rámová konstrukce s minerální izolací 120 mm, Fermacell 15 mm, minerální silikonová omítka TMF 180 mm
Celková tloušťka stěny: 377 mm
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,12 W/m2K
Projekt a realizace: RD Rýmařov s.r.o., 2014

gotop