Vydání 04/2017

Láska na první pohled

Úřední diktát může stavebníkovi udělat tlustou čáru přes jeho sen. Chráněná krajinná oblast nebo jen obyčejný venkov posune jeho představy do patřičných mezí, které musejí být v kontextu s celkovým vzhledem lokality. Bungalov, který Lubor s Helenou navrhli pro krajinu Josefa Lady, se mu také musel podřídit. Jako hendikep to majitelé domu ale necítí.

Po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí jsme dospěli k názoru, že bude nejlepší postavit si vlastní dům, ideálně v soběstačném městě jihovýchodně od Prahy. Na dobrý pozemek jsme nakonec narazili v malé obci, ale byla to láska na první pohled. Pozemek byl jen mírně svažitý a nebylo třeba výrazně zasahovat do terénu kvůli výstavbě. Celá jeho severozápadní hranice byla navíc zarostlá zelení, což významně podpořilo pocit soukromí. Důležitý byl i fakt, že do lesa to bylo dvě stě metrů a hned za domem rybník.

Jsme s manželkou podobné typy v tom, že nechceme být tuctoví a chceme jít trochu jinou cestou než všichni ostatní. Samosebou jsme zvažovali všechna pro a proti, ale nakonec rozhodl pocit, že dřevo by mohlo být tím správným materiálem pro dům, a také rychlost s jakou se dřevostavba dá postavit. Cenu ani energetickou náročnost jsme tou dobou příliš neřešili.

O podobě domu u nás panovala vzácná shoda – chtěli jsme bungalov. V zásadě jedinou nejasností, o které jsme dlouho diskutovali, byl typ střechy. Paradoxně nám to pomohlo vyřešit vyjádření ze stavebního úřadu, který vyžadoval střechu sedlovou. Protože jsme oba se ženou z oboru, architektonickou studii jsme řešili sami, respektive především se na tom podílela manželka. Navrhla přízemní, nepodsklepený dům ve tvaru „T" na základové betonové desce a jehož centrální část kryje střecha pod úhlem 25 stupňů a vlastně jen doplňuje a tak trochu ozvláštňuje obě zbývající, ale už plochá křídla.

Na ceně jsme se netočili ani v případě výběru dodavatele stavby. Podstatný byl přístup firmy a velmi dobré reference. Zpočátku trochu vázla komunikace s projektantem prováděcího projektu dřevěné konstrukce, ale to se rychle vyřešilo. Jednání s realizační firmou bylo naprosto bez problémů, vše bylo velmi dobře připraveno a nejspíše proto jsme ze stavby neměli vůbec obavy.

Teď už tu bydlíme nějaký ten rok a rozhodně nelitujeme. Dokonce ani toho, že se nejedná o město s kompletní občanskou vybaveností. Jediné, co nás trochu mrzí, je to, že jsme podcenili prvotní obhlídku terénu. Když jsme totiž začali spolu se sousedy likvidovat onen výše zmíněný porost v plotě a jeho okolí, zjistili jsme jak pěkný výhled na rybník máme. To nebylo při přípravě domu přes zmíněnou zeleň vůbec patrné, a kdybychom o domě mohli přemýšlet znovu, možná bychom uvažovali o patře nebo alespoň oknech právě jeho směrem.

Technické parametry

Typ domu: nízkoenergetický
Dotace: na solární panely
Zastavěná plocha: 247 m2
Užitná plocha: 200 m2
Konstrukční systém: lehký dřevěný skelet Two by Four
Teplo a větrání: teplovzdušné vytápění / větrání s rekuperací ATREA, akumulační zásobník IZT, solární teplovodní panely, mřížky v podlaze, podlahové vytápění, sekundární zdroj krbová vložka
Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,15 W/m2K
Roční náklady na energie: 42 000 Kč
Autor projektu: Ing. Arch. Helena Bačíková
Realizace: Penatus s.r.o.

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop