Vydání 04/2018

Na nejlepší léta

Útulná usedlost v krkonošské náruči na první pohled splývá se zdejší architekturou. Při bližším zkoumání ovšem nezapře dům z moderních materiálů. Vypadá stále jako nový, ale slouží již sedm let. Zažívá svoji první životní etapu, teprve v té další totiž bude stálým příbytkem svým majitelům.


Než nastane správný čas, kdy si majitelé budou chtít užívat klidu, horského vzduchu a sklízet plody svého života, je dům zatím pronajímán.

Území, kde stojí, již spadá pod správu Krkonošského národního parku, jelikož je v blízkosti chráněné oblasti, proto byly místní regulativy poměrně přísné. Počet podlaží, tvar střechy a typ krytiny, stejně jako dřevěné obložení, musely naplnit nekompromisní parametry, aby vzhled zdejší lokality zůstal nenarušen. Pro území v těsném okolí domu byl vytvořen urbanistický projekt, na nějž je vydáno územní rozhodnutí. Tento projekt člení jednotlivé parcely, stanovuje umístění staveb i další parametry. Řešení dané oblasti tak má logiku jako celek, i když domy vznikají po jednom a postupně. Projekt této dřevostavby je součástí širšího řešení.

Místo setkávání

Velká kuchyně a jídelní stůl mají pojmout velkou rodinu. Mnoho navíc není třeba, proto ohnisko společného setkávání zaujímá větší podlažní plochu než samotný obývací pokoj. Dispoziční jednoduchost vládne celému domu. Není třeba složitostí. Obytnou přízemní část s obývacím pokojem, kuchyní, jídelnou, ložnicí a zázemím doplňují v horním patře dva prostorné pokoje se samostatnými koupelnami. Ideální nejen pro režim pronájmu, ale také pro rodinné návštěvy, kdy má každý svoje soukromí.

Voda a oheň

Jaké by to bylo bydlení v horách bez skutečného ohně v kamnech. Když ovšem nezažehnou, neznamená to, že bude zima. O teplo se stará ještě teplovodní podlahové topení, které lze zapnout i na dálku. Když tedy majitelé vědí, že dorazí, a chtějí přijít do vyhřátého domova, stačí si topení zapnout zhruba čtyři hodiny předem. Energetická nenáročnost je v souladu s ideou rozumného bydlení bez horentních nákladů na provoz. Ztráty jsou zhruba pět kilowatt, takže postačuje elektrický kotel o výkonu šest kilowatt.

Z papíru do reality

První den výstavby v období blížící se zimy vzniklo na základové desce první patro, druhý den další a třetí den byla stavba uzavřena a mohly pokračovat dokončovací práce jednotlivých profesí. Realizace byla posléze opepřena sněhovou peřinou, která proměnila dopravu na pozemek v napínavou hru, kdo z koho. V době sněhových nadílek naštěstí už stavba byla pod střechou a probíhaly pouze dokončovací práce. Výstavba montované dřevostavby má díky své rychlosti navrch i v těchto náročnějších klimatických podmínkách.

Typ domu: LE HARMONY 2 (2010), nízkoenergetický

Zastavěná plocha: 83,19 m2
Kryté stání: 28,48 m2
Užitná plocha: 131,59 m2
Konstrukční systém: montovaná konstrukce v systému Haas Fertigbau
Vytápění: teplovodní podlahové, zdroj tepla elektrický kotel
Ohřev TUV: elektrický
Součinitel prostupu tepla: U=0,17 W/m2K
Realizace: Haas Fertigbau Chanovice, s.r.o., 2011

gotop