Dagmar Šimonová | Pátek, 14. říjen 2011 |

Zapomeňte na tužku a papír
Místo obyčejné tužky a stohu papírů potřebuje moderní umělec klávesnici a myš. Jakýkoliv tvar se dá totiž definovat souborem několika parametrů. Jak efektivní může být tento způsob projektování, demonstrovali absolventi školy Kentské státní univerzity v Ohiu, v jejímž kampusu je dřevěná instalace s názvem Pasáž umístěna. K jejímu vytvoření byl použit program Rhinoceros, v němž šikovní studenti celou konstrukci, složenou celkem z 26 vertikálních žeber a 24 horizontálních ztužidel, vymodelovali.
Projekt byl součástí předmětu Geometrická algoritmizace a má demonstrovat některé ze současných metod digitálního navrhování a následné digitální výroby. Douglas Steidl, děkan Fakulty architektury Kentské státní univerzity říká: „Tento projekt je fyzickou manifestací kreativního procesu, vyjádřeného pomocí digitálních výrobních technologií."
I přes malý rozpočet se unikátní dřevostavbu podařilo dokončit
Poměrně malý grant nakonec nebyl překážkou, protože se finance použily pouze na nákup materiálu. Projektování bylo samozřejmě dílem samotných studentů, následné vybudování stavby také. Do projektu tak nebyla zapojena žádná stavební firma, několik spolužáků z Fakulty architektury se vlastníma rukama postaralo o výstavbu 15 metrů dlouhého a 4 metry vysokého tunelu.
Konstrukce byla o něco těžší, než zbudování modelu o maximálních rozměrech 1,2 na 2,5 m. Většina částí musela být totiž rozdělena na menší celky, které se následně skládaly dohromady, navíc výstavba probíhala na mírně svažitém místě. Asistent professora, Bill Lucak, věří, že tento projekt ukáže světu kvalitu výuky na Fakultě architektury Kentské university, protože konstrukce takového tvaru by bez použití počítačů byla prakticky nemožná.
Zdroj: Archdaily
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Moderní architektura”
-
Příjemné a moderní pracoviště vytváří pro zaměstnance česko-slovenský tým architektů
Pracovat v příjemném a kultivovaném interiéru, naplněném vůní dřeva, by si přáli určitě mnozí z nás. Zaměstnanci společnosti zabývající se prodejem dřeva v Partizánske na…
-
Výjimečnost v architektuře zachraňují originální veřejné stavby ze dřeva
V dnešním světě je pouze omezená poptávka po výjimečnosti. Daleko více lidi zajímá průměrnost. Kupříkladu příchuť dřeva ze sudu, v němž zraje víno, už není tak žádaná.…
-
Svět staví výškové dřevostavby, v ČR si zatím o nich můžeme nechat jen zdát
Dřevostavby byly do nedávné doby zařazeny zcela na okraj stavební produkce. Z různých historických důvodů byly využívány zejména jako dočasné objekty a stavby drobného měřítka.…
-
8 moderních dřevostaveb ve tvaru krychle, kvádru, prostě kostky
Lapidární tvar, jednoduchý koncept, většinou přehledné dispozice. Ne každý se zrovna shlédne ve vikýřích, rizalitech a nejrůznějších nepravidelnostech vnějšího pláště…