DAS | Pátek, 27. únor 2015 |

Ještě pár měsíců a pardubické ekocentrum Paleta se bude moci přestěhovat z provizorního zahradního domku do zbrusu nového, velkoryse pojatého a dřevem vonícího prostoru. Na břehu Chrudimky totiž v Pardubicích dokončují stavbu environmentálního návštěvnického centra.
Vzniknou tak výstavní, vzdělávací, výchovné a osvětové prostory, které budou primárně sloužit jako návštěvnické a informační centrum pro veřejnost včetně administrativního zázemí a trvalé expozice o přírodě (Natura 2000, ptačí oblasti, evropsky významné lokality apod.). Stát bude v klidném místě na břehu řeky v Chrudimky blízko centra města Pardubice. V současné době je stavba v plném proudu, dokončena by měla být v létě.
Architektonický návrh řešeného objektu novostavby environmentálního centra vytvořil architekt Tomáš Med. Inspirací při návrhu domu byly koruny okolních vzrostlých stromů s pavučinami lesknoucími se ve slunci. Vznikl tak impuls navrhnout dům jako pavučinu v korunách stromů. Není proto divu, že nadzemní část budovy je dřevěná, vyrobená z panelů Novatop.
Postupně se tato pavučina rozvrstvila do dvou výškových úrovní. Nejnižší podlaží je pro optické zmenšení hmoty domu částečně ukryto v rámci terénu nabíhajícího na protipovodňovou hráz.
Objekt je navržen s využitím prvků a konstrukcí vhodných pro pasivní budovy, vzhledem k nekompaktnímu tvarovému řešení spadá do kategorie nízkoenergetických.
Nosnou konstrukci suterénu tvoří monolitický železobeton. Dvoupodlažní nadzemní část se doslova skládala z masivních panelů z křížem lepeného dřeva Novatop, které si v interiér zachovávají přírodní dřevěný povrch. Rameno druhého podlaží vybíhá nad cyklostezku vedoucí podél Chrudimky, takže cyklisté budou v budoucnu projíždět přímo pod podlahou budovy.
Důraz je kladen na využití materiálů a technologií s malou ekologickou stopou, tedy materiálů z přírodních obnovitelných zdrojů (dřevěné konstrukce, dřevovláknité či celulózové izolace). Obecně jde o materiály s co nejmenší svázanou energií. Samotná stavba tak bude úsporná nejen svým provozem, ale také při výstavbě a bude tak ukazovat možnosti současných šetrných stavebních technologií.
Zdroj: PK-Projekt
Vaše komentáře (7)Nejnovější články v kategorii “Realizované dřevostavby”
-
Netradiční zahradní pavilon s unikátním mechanismem vyklápění
Zahrádkářská kolonie uvnitř Prahy už několik měsíců ukrývá nového člena. Mezi skleníky, altány a letité tmavé chatičky, povětšinou bez oken, sloužící jako zázemí pro…
-
Nadačního fond rodiny Malých podpořil projekt Klenova bouda v Krušných horách
V malebném prostředí Krušných hor, nedaleko Božího Daru, vzniká unikátní projekt, který spojuje historický odkaz českého woodcraftu s moderní udržitelnou architekturou. Rekonstrukce…
-
Unikátní modulární tiny houses ve slovinském Kančevci
V malebném prostředí slovinského města Kančevci se nacházejí dva malé bílé modulární domky, které dokonale spojují moderní architekturu s přírodou a historickým rázem oblasti.…
-
I bytový dům pro seniory může být pasivní dřevostavbou
Dřevostavba Babí léto je inovativní projekt bytového domu navržený v pasivním standardu tak, aby přispíval k minimalizaci uhlíkové stopy a udržitelnosti celkově. Pokud město nebo obec…