Lucie Němcová | Pondělí, 30. červen 2014 |

Výstava s názvem MARTIN RAJNIŠ: Huť architektury v Centru současného umění DOX představí průřez tvorbou předního českého architekta Martina Rajniše a jeho ateliéru s důrazem na práce za posledních 12 let. Rajniš, který v květnu v Paříži převzal prestižní ocenění za výjimečný přínos světové architektuře, vychází z filozofie tzv. „přirozené architektury" a proslul projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé udržitelnosti, ekologie a představa architektury jako nástroje pro rozvoj komunity-společnosti.
Architekt Martin Rajniš v sedmdesátých letech pracoval v SIALu, vedeném Karlem Hubáčkem, je spoluautorem pražského obchodního domu Máj na Národní třídě nebo pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru.
Přibližně od roku 2002 se však Rajnišova tvorba výrazně proměnila. Věnuje se menším stavbám postaveným z přírodních materiálů (dřevo, kámen, sklo) a snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků a s velkou pokorou k existujícím stavbám i krajině sloužily co nejširší skupině uživatelů a znovu vrátily architektuře její klíčové postavení v lidské civilizaci.
Výstava v Centru DOX představuje velkoformátové fotografie realizací, časosběrná videa nebo několikametrové architektonické modely, které byly poprvé představeny na Benátském bienále v roce 2010.
Mezi prezentovanými realizacemi najdeme mimo jiné diskutovanou stavbu Poštovny na Sněžce z roku 2007 nebo několik – pro ateliér typických - dřevěných věží hráňové konstrukce sestavených vyskládáním prken (např. rozhlednu Báru u Chrudimi z roku 2009).Součástí expozice je i model rozhledny Doubravka, která by v budoucnu měla stát nad Kyjským rybníkem v Praze–Kyjích. Reálnou ukázku stejného systému strukturální konstrukce z náletových dřevin mohou návštěvníci vidět na terase Centra DOX, kde pod vedením Martina Rajniše studenti architektury z Prahy, Brna a Liberce postavili konstrukci inspirovanou tvarem sloního hřbetu.
Takzvaná „přirozená architektura" by podle Martina Rajniše měla být vlídná, obyvatelná, srozumitelná a blízko lidem.
„Je nutno začít tvořit jinak: místo designu a estetiky se inspirovat hlubokými zákony přírody. Ponořit se do prostředí, do systému, z kterého jsme povstali," vysvětluje architekt.
Právě tento typ architektury ocenila i mezinárodní porota Nadace Locus v Paříži, která od roku 2007 uděluje cenu za výjimečný přínos světové architektuře a v květnu se tak mezi laureáty prestižního ocenění „Global Award for Sustainable Architecture" zařadil i Martin Rajniš.
Kurátor: Leoš Válka
Kurátorská spolupráce: Martin Rajniš, David Kubík
Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX od 27. 6. do 17. 11. 2014.
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
Květnový Den velkých dřevostaveb se blíží
-
Mendelova univerzita v Brně: Cesta inspirace, tradic a příležitostí
Mendelova univerzita v Brně je nejstarším vysokým zemědělským a lesnickým učením u nás. Její Lesnická a dřevařská fakulta již více než sto let formuje odborníky, kteří…
-
Salon dřevostaveb ’25 nabídne pohled do budoucnosti dřevěné architektury
Dřevo, architektura a technologie – to jsou hlavní témata Salonu dřevostaveb 2025. Jubilejní dvacátý ročník odstartuje 3. dubna mezinárodní konferencí a putovní výstavou nejlepších…
-
Exkurze na stavbu pasivní dřevostavby. To prostě musíte vidět
Chcete vidět pasivní dům ještě ve fázi stavby? Přijďte na exkurzi do Vily Troja v Praze ve čtvrtek 27. března a projděte si rozestavěnou dřevostavbu, kde uvidíte každý detail…