Dagmar Čechová | Úterý, 25. listopad 2014 |

Mladí Češi znovuobjevili krásy chataření a chalupaření. Jejich přístup se ale od v 80. let (dob největšího rozkvětu) dost liší. 22,5 % Čechů dnes totiž pořízení chalupy vnímá jako investici. Největší zájem paradoxně panuje u těch nejmladších, ve věku 18 - 26 let (27 %). Průměrný věk žadatele o hypotéku na chatu či chalupu je 28 let. Ukázal to průzkum, který si nechala zpracovat Hypoteční banka.
Průměrná výše úvěru na chatu nebo chalupu činila v loňském roce 1 milion Kč. Hypoteční úvěry na rekreační bydlení přitom u Hypoteční banky již stabilně po několik let tvoří cca 2 % z celkového počtu hypotečních úvěrů.
„Rekreační bydlení má v ČR dlouhodobou tradici a Česko se drží na celosvětové špičce tohoto fenoménu, hned za skandinávskými zeměmi," uvedl Jan Sadil, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky. „Zejména mladší lidé si začali chalupy pořizovat jako investici, např. na pronájem turistům v době, kdy je nevyužívají. Z hlavní prodejní sezóny chalup, která je mezi červnem a zářím, je však i přesto vidět, že touha po chalupě coby místu pro víkendovou relaxaci, je stále ta nejpodstatnější. Zvýšený zájem o chalupaření u starších lidí, ve věku 54 až 65 let (20,6 %), pak pramení i z toho, že řada z nich o chalupě již uvažuje jako o stálém bydlení na důchod," dodal.
Trend přeměny chalup v bydlení na stáří není nový, nyní je však podpořen i všeobecným trendem zdravějšího životního stylu, nakupování jídla na farmářských trzích apod. Lidé v předdůchodovém věku, kteří se kdysi stěhovali do měst za prací, proto častěji zvažují i stěhování zpět do přírody. Ceny nemovitostí v lokalitách vzdálenějších od center velkých měst přitom v některých regionech i klesají.
Zajímavá je také struktura poptávky po chalupaření podle velikosti obcí a měst, ve kterých lidé žijí. Největšímu zájmu se totiž chalupaření těší u obyvatel menších měst. U těch s 20 001 - 100 000 obyvateli je to 31,7 %, zatímco ve městech nad 100 000 jen 18,4 %. To je dokonce méně, než u lidí z nejmenších obcí pod tisíc obyvatel (20,7 %), kteří často žijí přímo v přírodě.
Ostatně chalupaření láká v Česku nejvíce ty, kteří to mají blízko do hor. Nejpopulárnější je v okolí Krkonoš, konkrétně Královéhradeckém (35,7 %) a Pardubickém kraji (26,9 %), dále pak blízko Šumavy, Jizerských hor a v Libereckém kraji. Regionem, který jeví o chataření radikálně nižší zájem, než je celorepublikový průměr, je Karlovarský kraj (pouhých 5,6 %). V krajích dále od hor pak podle aktuálního průzkumu Hypoteční banky lidé chalupaření až tolik neholdují.
Vaše komentáře (3)
Nejnovější články v kategorii “Jak na financování stavby”
-
Kupujete dům? Peníze neposílejte napřímo, ale přes úschovu!
Majitelem nemovitosti se kupující stává nikoliv v okamžiku podpisu kupní smlouvy, ale až po zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí. A to trvá několik týdnů. Poslat kupní…
-
Jaká specifika má hypotéka na dřevostavbu a jak ji získat?
Koupit si již postavený dům znamená se mu „podřídit" nebo ho rekonstruovat a přiblížit co nejvíce svým požadavkům na bydlení. To se ale každému nemusí zamlouvat. Někdo proto dá…
-
I nákup samotného pozemku lze zafinancovat úvěrem. Poradíme, jak na to
Koupit hotový dům je určitě možnost, nevyhovuje ale každému. Někdo zkrátka preferuje výstavbu rodinného domku podle vlastních představ. V tom případě vás ale čeká nejdříve…
-
Bez hypotéky si můžete vzít i víc než milion korun
Bydlení se bez hypotéky pořídit nedá? Většinou to sice tak je, ale světlé výjimky potvrzují pravidlo. Pokud si chcete půjčit na menší dřevostavbu nebo na její rekonstrukci,…