V Paříži se staví komplex 24 bytů kompletně ze dřeva

Tisk
V Paříži se staví komplex 24 bytů kompletně ze dřeva

Petra Vaňková | Sobota, 04. duben 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Unikátní projekt společného bydlení s výstižným názvem „krásná stráň" (coop coteau) vyrůstá v okrajové části Paříže Ivry-sur-Seine. Hlavním konstrukčním materiálem jsou masivní panely z křížem lepeného dřeva (CLT) Novatop od českého výrobce.


 

Dessin Coop CoteauV současné době se upravuje okolí již dokončených domů, první byty by měly být novým majitelům předány začátkem srpna letošního roku. Úspěšnému finále však předcházelo šest let náročných vyjednávání. Už v roce 2008 přišel architekt Alain Costes, zakladatel Asociace pro zaměstnání, informovanost a solidaritu s nezaměstnanými a pracovníky s nejistým zaměstnáním s myšlenkou vytvořit pro několik rodin v Ivry komplex kvalitního bydlení. Reagovali tak na neuspokojivou situaci v oblasti sociálního bydlení, především na nevhodné podmínky ve stávajících periferních sídlištích.

Dokončené byty za polovinu

DSC 0793Spolu s architekty z týmu SCOP Atelier 15 se na projektu nového obytného komplexu podílelo 24 vybraných rodin. Přestože jde o lokalitu poměrně atraktivní, podařilo se s radnicí vyjednat příznivou cenu za prodej pozemků (252 eur za metr čtvereční) a s bankou příznivější úrokovou sazbu: zájemci totiž založili družstvo s kolektivní investicí a mohli tak kompenzovat finanční problémy sociálně slabších investorů. „Výsledná cena čtverečního metru užitné plochy činí 2 850 eur, což je dvakrát nižší částka než ve zbytku Ivry. Dokázali jsme tak, že za dostupnou cenu může získat bydlení opravdu každý, protože pořizovací cena bydlení se rovná nákladům," zdůrazňuje Leo Garos z týmu Atelier 15. „Ze stejného důvodu jsme ale zároveň trnem v oku velkým developerským společnostem."

Dřevo zvítězilo – nejen kvůli financím

Původně uvažovaná zděná konstrukce ve finále neuspěla – ve srovnání s masivními dřevěnými panely byla příliš drahá, protože cenu ovlivňovala svažitost terénu a špatná dostupnost staveniště. „Ze dřeva lze postavit energeticky úsporné stavby a zároveň je dřevěná konstrukce lehká a jednoduchá na realizaci," podotýkají architekti. „NOVATOP lze navíc vhodně kombinovat s dalšími přírodními materiály – v Ivry-sur-Seine byla použita směs lněného vlákna s celulozou a dřevovláknitá izolace."


P1013994Protože terén je prudce svažitý a podloží špatně únosné, zvolil projektant založení na ocelových pilotech. Použití dřevěných panelů Novatop pak bylo jen dalším logickým vyústěním – jedná se o lehkou konstrukci, přímo ideální pro podobně nepříznivé výchozí podmínky. Panely byly na přání zadavatele s vyšším stupněm prefabrikace – opláštěné izolací, a to právě z důvodu maximálního urychlení montáže.

 

Interiéry v přírodním duchu

Už ve fázi projektu bylo jasné, že panely Novatop se budou dodávat v pohledové kvalitě, protože budou v maximální míře tvořit finální povrch interiérů jednotlivých bytů. „Uvědomujeme si v tomto ohledu jedinečnost NOVATOPu," vysvětluje toto řešení Costes. „Nemuseli jsme řešit omítky, malbu či tapety a projekt se tím nejen zlevnil, ale i zkrásněl."

Originální inspirace

ob 52a61d_p1013997Od vysněného bydlení dělí vybrané rodiny už jen několik měsíců. Některé z nich z projektu odstoupily kvůli administrativní zátěži nebo z rodinných důvodů, zdravé jádro však vytrvalo – i přesto, že se zavázalo svůj dům během dalších 15 let neprodat.

O tom, že model v Ivry-sur-Seine je svým způsobem originální a životaschopný, svědčí i řada podobných projektů zahájených v poslední době, ať už v Paříži nebo jiných velkých francouzských městech. V současné době se jedná o 80 probíhajících realizací.

„Vytvořili jsme spolupracující tým," dodává k volbě systému NOVATOP Alain Costes. „Je to pro nás velmi cenná zkušenost, především v oblasti výměny informací mezi architektem, projektantem a továrnou. A kromě potíži při ladění obchodních smluv a statických výpočtů jsme nezaznamenali žádné problémy. Naopak, výroba byla velmi flexibilní, přesnost obrábění velmi vysoká a maximální spokojenost panuje s kvalitou pohledového dřeva."

 

 

Konstrukce stavby:

Stěny – NOVATOP SOLID tl. 84 mm (1754m2) v pohledové kvalitě doplněné o směs lněného vlákna s celulozou + tl. 116 mm pro mezipatra

Strop – NOVATOP OPEN tl. 227 mm (801 m2) pro stropy + tl. 247mm (905 m2) s dřevovláknitou izolací Steico

Střecha – NOVATOP ELEMENT tl. 160 mm (574 m2) s dřevovláknitou izolací Steico

Architekti: SCOP Atelier 15

Realizace: CMB, 2014 / 2015

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “”

Více článků »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop