Tisk
ABB: <small>Mladí designéři mají barevnou</small>

ABB: Mladí designéři mají barevnou

Dagmar Šimonová | Pátek, 13. červen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

ABB představila novou designovou řadu vypínačů a zásuvek Levit®. Základní návrh této řady vzešel z rukou mladého českého designéra Jana Čapka, který v sobě umně skloubil nadčasovost, kreativitu a praktický přístup z pohledu vyrobitelnosti v sériových podmínkách. Nová řada Levit® rozšiřuje stávající nabídku ABB vypínačů na 16 designů a dokazuje, že i obyčejná zásuvka může být malým uměleckým dílem.

Nadčasová kolekce pro všestranné využití

abb-levit-jan-capek-0Výstižný je komentář Jiřího Kubeše, manažera Marketingového oddělení: „Levit® je jak elegantní, tak nadčasový, ale i hravý a individualistický. Čistá moderní linie s širokou škálou barevných kombinací jej předurčuje pro uplatnění v mnoha směrech architektury, jak v bytové oblasti, tak v moderních prostorách kanceláří, zábavních center, hotelových zařízeních, díky kreativnímu a přesto velmi univerzálnímu designu."

Levit - Image foto lowresSám autor designu, Jan Čapek, který si již vysloužil označení neobyčejný designér obyčejných čtverečků, svou práci na vypínačích Levit® hodnotí slovy: „Vypínače jsou super! Spolupráce s ABB byla jedna z největších zakázek, kterou jsem zatím dělal a navíc věc, u které nelze udělat žádný úhybný manévr stranou. Podle zadání jsem měl udělat obyčejný čtvereček, který se mačká. A to byla právě obrovská výzva. Pokud bych udělal něco moc crazy, tak si to nikdo nekoupí. Nikdo nechce mít doma na zdi nic jiného, než právě obyčejný čtvereček." O úspěchu mladého designéra s novou řadou vypínačů svědčí zájem na letošním veletrhu Amper, kde byl poprvé představen odborné veřejnosti.

Levit = barevné plochy levitující nad zdí

467728439 640Základním rysem designu je, že rámečky a kryty přístrojů jsou složeny ze dvou vrstev, díky čemuž se horní barevné plochy vznášejí či levitují nade zdí, jako létající koberec nad arabskou pouští, z čehož také pochází samotný název řady. V základní nabídce je 11 barevných kombinací počínaje standardní bílou přes odstíny kávové a metalické až po pastelově svítivé barvy. Z nich lze vybrat vhodnou kombinaci jak pro masové instalace, tak pro milovníky klasiky, či pro pestré, odvážné a architektonické instalace.

Levit500Hlavní umění designu Levit® ale spočívá nejen v pestrých barvách a univerzálním designu, ale také v možnosti kombinovat spodní díly s horními v divokém reji barev. Pokud majitele po pár letech omrzí oranžová, vybere si novou barvu vrchního krytu rámečků, vypínačů a dalších přístrojů a jednoduše sejme a pak nacvakne nové výměnné díly krytů ve zvolené barvě.

Autorem kolekce je oceněný designer Jan Čapek

Designová řada Levit® obsahuje také veškeré přístrojové vybavení pro moderní elektroinstalaci – spínače se signalizací řešenou LE diodami, žaluziové spínače, datové zásuvky, televizní zásuvky, ale i moderní kryty pro HDMI, či USB zásuvky. Samozřejmostí jsou stmívače včetně verzí pro LED zdroje, digitální termostaty, pohybové senzory a FM rádio do zdi.

Levit - Barevnice na betonu lowresDesignér Jan Čapek na sebe upozornil už před deseti lety, kdy se spolužákem z VŠUP v Praze Kryštofem Nosálem navrhl pánskou lifestylovou pračku Washman. Proslavil se také v souvislosti s ergonomickým tvaroslovím lahví pro Karlovarské minerální vody a letos získal prestižní ocenění Czech Grand Design 2013 coby Designér roku za set nafukovacích hraček Pes Bulík a Formule pro Fatra Napajedla.

Vaše komentáře (1)

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop