Lucie Němcová | Čtvrtek, 21. duben 2016 |

Ve velkých městech je potřeba využít každý centimetr čtvereční. I malé byty musí často pokrýt všechny potřebné funkce plnohodnotného bydlení, a to často pro více než jednoho obyvatele. Jak zajistit pohodlný a praktický prostor pro všechny činnosti, dovést světlo všude tam, kde je ho třeba, a zároveň ponechat místu lehkost a minimalistickou jednoduchost?
Za inspirací pro bydlení na malé ploše se tentokrát podíváme do Francie. Architekti designového studia Julien Joly Architecture dostali od majitele bytu v pařížském činžovním domě zdánlivě jednoduchý úkol – dát bytu novou tvář a současně zajistit dostatečné prosvětlení a výměnu vzduchu. K dispozici bylo 55 metrů čtverečních.
Obytné plochy definuje hlavní prvek celého návrhu – příčky ze subtilních, v rozích půdorysně zaoblených dřevěných lamel, které umožňují větší volnost při pohybu prostorem. V některých částech příček jsou lamely ob jednu vynechávány a tvoří tak rošt, který částečně propouští světlo a zároveň poskytuje různou míru optického oddělení jednotlivých funkčních zón.
Každá místnost v bytě je jiná a na hlavní obytný prostor napojená jiným specifickým způsobem. Zdrojem denního světla celého bytu jsou tři velká okna – jedno v ložnici a dvě v obytném prostoru. Kuchyně byla v rámci rekonstrukce přesunuta do vnitřní části dispozice, aby přenechala ložnici lepší světelné podmínky, možnost přímo větrat oknem a také výhled na město.
Vstup do bytu lemují dvě příčky. První odděluje koupelnu se dvěma samostatnými částmi – sprchou a umyvadlem a toaletou. Jsou přístupné samostatnými dveřmi, takže je mohou používat dva lidé současně. V ložnici příčky nabízejí také mnoho úložných prostor a vychytávek. Mezi obývací částí a kuchyní je malý oddělený prostor sloužící jako pracovna. Využívá smrkových lamel k odfiltrování vnějšího rozptýlení. K dispozici je také prostorná vnější terasa.
Čistý barevný koncept bílé v kombinaci s přirozenou barvou dřeva celé místo opticky zvětšuje a lahodí oku svoji čistotou. Zachovává ráz moderního interiéru a přitom neztrácí na útulnosti. Zejména rozehraje-li se hra světel a stínů po setmění.
Připravila Lucie Němcová, foto Julien Fernandez
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Design”
-
Co sluší roubenkám? Rozhodně kanafas
Řekne-li se kanafas, většina lidí si představí kostičku o velikosti jednoho centimetru, nejspíše bíločervenou. Látka s bohatou historií je už po mnoho generací základním pilířem…
-
Smaltovaná ocel Kaldewei – materiál do koupelny na věčnost
Jedinečná symbióza skla a oceli dnes fascinuje více než kdy jindy. Dva veskrze přírodní materiály odhalují v jedinečné symbióze fascinující vlastnosti, kterých si lidé vždy cenili.…
-
Detaily prvotřídní ložnice
Volba našich čtenářů v kategorii ložnice padla na praktické vychytávky, které uživatelskou zkušenost katapultují do výšin. Další díl seriálu tedy zprostředkovává mozaiku…
-
Tipy na správný výběr osvětlení do masivní dřevostavby
Výběr svítidel do masivní dřevostavby je trochu ztížen tím, že dřevo neodráží ani nerozptyluje světlo v interiéru, takže vnitřní prostor pak může působit poněkud ponuře,…