Tisk
Syrové umění inspirované dokonalostí přírodních konstrukcí

Syrové umění inspirované dokonalostí přírodních konstrukcí

Dagmar Šimonová | Pondělí, 28. listopad 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Holandský designér Floris Wubben vytváří pod značkou Studio Floris Wubben velice zajímavé kusy nábytku, které nejsou vždy úplně praktické, zastávají však místo hodnotného uměleckého předmětu, který má navíc i jistou funkci. Jelikož rád pracuje s přírodními materiály a obdivuje přírodu obecně, část jeho tvorby je jejím vlivem silně zasažena. Podívejme se na jeho kolekci dřevěného sedacího nábytku, která svou mírou originality značně vyráží dech.

Dřevo je opravdu multifunkční materiál mnoha tváří. Floris Wubben se na jedné straně snaží zachovat jeho přirozenou krásu, na straně druhé mu dodat funkci a formu.

Usaďte se v Orlím hnízdě

Eyrie Chair - Floris WubbenEyrie Chair – židle s doslovným názvem „Orlí hnízdo" oslavuje důvtipnou konstrukci obydlí pro velké dravé ptáky. Přírodou vytvořené větve, které zde slouží jako nohy, jsou doplněny lidskou rukou opracovaným a nad párou ohýbaným jasanem. Samorostlé větve tvoří jakýsi rám, který je pak jednotlivými kousky jasanu „vypleten". Pásky dřeva jsou navzájem spojeny dřevěnými kolíky a lepidlem. Eyrie Chair skládá poctu genialitě a jednoduchosti přírodou vytvořené architektury.

Život „vzhůru nohama"

Upside down chair - Floris WubbenUpside down chair – židle „převrácená vzhůru nohama" je vyrobena z kusu vrbového kmene. Kmen je převrácen a je do něj vyřezáno sedadlo s opěradlem. Vrbové proutí, které raší přímo z kmene, je spleteno dohromady a vytváří nohy prazvláštního kusu umění. Ke zdárné realizaci nápadu přispěla spolupráce s umělcem Baukem Fokkemou.

Upside down lounge - Floris WubbenUpside down lounge – tedy lenoška „převrácená vzhůru nohama" očividně navazuje na nápad s Upside down chair. Vznikla při stejné příležitosti za spolupráce s Baukem Fokkemou a koupil jí obchod Anthropologie v New Yorku.

Hadovitá pohovka kombinuje syntetický a přírodní materiál

No. 3 bench - Floris WubbenNo. 3 bench – pohovka č. 3 je poslední z řady zajímavých a neotřelých nápadů. Vlny pevného polypropylenu jsou k dřevěné větvi připevněné pomocí kovových trnů. Polypropylenový sedák kopíruje tvar nepravidelné, prohnuté větve. Fascinující kombinace dvou zcela odlišných materiálů působí nesourodým a přesto spojitým dojmem. Z obrázků těžko odhadnout, jak by se na pohovce odpočívalo, jako zajímavý umělecký předmět však poslouží zcela určitě.

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop