Tisk
Aby slunce nebylo nepřítelem

Aby slunce nebylo nepřítelem

Dagmar Šimonová | Pátek, 22. červen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Prosklené plochy obvykle stíníme ze tří stejně důležitých důvodů – chceme regulovat tepelné zisky, osvětlení a vytvořit potřebnou míru soukromí. Poslední dva jmenované důvody hrály až do nedávna v českých zemích prim. Úspory energie ale dnes výrazně vystupují do popředí. Jak se s hojným počtem možností vypořádat a pro jaké účely se hodí různé druhy zastínění?


V domě bez oken by nikdo žít nechtěl

praktickou alternativou dřevěných žaluzií jsou lamely vyrobené z polymerů, Zdropj: Adam Krč - Stínění.czVelká okna orientovaná na jih jsou dnes jedním z prvků moderní architektury. Bariéry mezi interiérem a exteriérem se díky velkým proskleným plochám stírají a život člověka se nenásilně přesouvá z domu na zahradu. V chladných dnech nám sluníčko pomáhá vytápět interiér a zejména u pasivních domů jsou tyto solární zisky podstatnou položkou, která výrazně sníží účty za topení. V parných letních dnech se ale musíme před přebytkem slunečních paprsků efektivně chránit, protože vychladit rozpálený interiér je energeticky náročnější, než ho v zimě temperovat. Nikdo by určitě nechtěl žít v domě bez oken, na druhou stranu každý občas vyžaduje určitou míru soukromí. Denní světlo je mnohem příjemnější než osvětlení umělé a ve vhodně osvětleném interiéru se cítíme dobře.

Stínící panely, Zdroj: IsotraOstrý jas, velké kontrasty světla a stínu a intenzivní odlesky ale nedělají lidskému oku dobře. Jak se s těmito několika protichůdnými požadavky vypořádat? Odpověď je zřejmá – musíme mít vhodně promyšlený systém zastínění prosklených ploch. Každý druh a způsob stínění nám totiž může pomoci v rozdílných situacích.

Vnitřní i vnější stínění má svůj důvod

 rolety leha praharimske-rolety-levne-na-miruV základu by koncepci správného zastínění měl řešit už architekt při navrhování domu. Víme totiž, že pro eliminaci nežádoucích tepelných zisků nám nejlépe poslouží exteriérové stínicí prvky, které mají mnohem větší účinnost než ty interiérové. I interiérové stínění má ale své opodstatnění. Můžeme jím snadno regulovat intenzitu osvětlení a míru soukromí, navíc jsou interiérové stínicí prvky často nedílnou součástí designu celého vnitřního prostoru. Jako v mnoha jiných sférách i zde máme neustále se zvyšující počet možností, jak chtěného standardu dosáhnout. Interiérovými roletami, žaluziemi a závěsy se také samozřejmě můžeme chránit proti přehřívání, zvláště pokud u svého domu nemáme fungující zastínění exteriérové, nikdy ale nedosáhneme účinnosti venkovních rolet, žaluzií a slunolamů. O interiérových stínicích prvcích budeme proto hovořit zejména z hlediska vhodné regulace osvětlení, získání patřičné míry soukromí a také budování neotřelého bytového designu.

Z čeho můžete vybírat, jaké jsou vlastnosti jednotlivých druhů stínících prostředků a s jakými novinkami se můžete na trhu setkat si přečtěte v čísle 3/2012 časopisu Dřevo&Stavby!!

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop