Časopis DŘEVO&stavby 5/2013
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 5/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Smyslný nábytek

Smyslný nábytek

Dagmar Čechová | Pondělí, 01. prosinec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

"Věřím, že můžeme zlepšit kvalitu našeho života, když se obklopíme předměty, které mají hodnotu za hranicí své funkce a estetiky. Takovými, které obsahují inteligenci ve svém tvaru, který zaujme a bude stimulovat smysly každého a pokaždé, když s nimi přijde do styku," říká a také do praxe převádí irský návrhář nábytku Joseph Walsh.


Enignum I Chair.Olive Ash and Suede.2009.view 2Enignum II Dining Table.series of one of a kind pieces.olive ash and burr olive ash.2010.view2Joseph Walsh založil svůj ateliér a dílnu v roce 1999 v irském hrabství Cork.
Samouk, který se stal návrhářem, vytváří svého druhu jedinečná díla v limitovaných edicích.

V jeho přístupu se odráží porozumění přírodnímu materiálu a také touha zaujmout uživatele vizuálním a hmatovým vjemem.

Enignum III Chair.series of 6 unique works.olive ash, copper and silk wovan textile.2011.view 2Enignum Lounge Chair.one of a kind piece.olive ash, copper, silk, woven textile.2011Vytvořením nevídaných  dřevěných kolekcí nábytku představuje Walsh nový přístup k nábytkářskému designu.

K řemeslnému umu dodává umělecký rytmus i klidnou plynoucí linku, aby vyřezal dřevo do jemných, jakoby ze stužky vytvořených vzorů.


Equinox Walls COLLECT series.4 panels, 3 of each panel.ash, silk, copper leaf.2011Erosion II Low Table. Edition of 12  2 Artists Proofs.Olive Ash and Rippled Ash.2011Postele, stoly a židle jsou výsledně vyrobeny v zakřivených formách a vytvářejí tak dojem tančícího dřeva.

Jeho díla se pohybují jako vítr, ohýbají jako papír, formují jako hlína a mají tuhost pevné kostry.


Enignum VI Shelf.series of one of a kind pieces.olive ash.2012.view2Svou vášeň a představivost realizuje Joseph Walsh s velkým pracovním nasazením a odhodláním dokonale prozkoumat hloubku a potenciál dřeva v jeho struktuře, tvaru, materiálu, technologii a ekologii.

Tvorba je svědectvím o kráse vycházející z mistrovského zvládnutí materiálu a celoživotního sbírání každé nové zkušenosti.

Velká znalost a sympatické využití materiálu, důvěrný vztah mezi procesem hledání tvarů a vytvářením struktur a následující převedení díla z koncepční fáze do tvůrčího procesu – tak se dnes definuje Walshovo studio a jeho práce.

Dílna, zaměstnávající mezinárodní tým technických, vývojových a řemeslných specialistů, pokračuje v rozvíjení dovedností a v hledání inovativních způsobů, kterými vytváří ze dřeva nová ambiciózní díla, zpochybňující tradiční postupy jeho zpracování.


Erosion I Low Table.Edition of 12.olive ash and rippled olive ash.2010Umělec Joseph Walsh se stal jedním z nejvyhledávanějších designérů nábytku.
Jeho práce zdobí expozice mnoha významných mezinárodních muzeí i soukromých sbírek. Pravidelně jsou prezentovány také na velkých výstavách umění a designu.

Připravila Helena Petáková, foto Andrew Bradley

 

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop