Redakce | Čtvrtek, 26. květen 2016 |

Vhodně zvolený kus dřevěného nábytku dokáže dobře doplnit celkový styl místnosti, ať už je to pokoj nebo pracovna. Zatímco pro francouzský venkovský styl je vhodnější vybírat neopracované dřevo s bílým nátěrem a patinou, koloniální styl zase vyžaduje nábytek z masivního tvrdého dřeva. Inspirujte se jednotlivými styly bydlení a dřevěný dekor vždy vybírejte tak, aby s daným stylem korespondoval.
Koloniální styl charakterizuje tvrdý typ dřeva
Nechat se unášet napříč Evropou, přes Anglii až do Ameriky 17. století. To umožňuje koloniální styl, který do vašeho domova přinese nezaměnitelnou kombinaci různých kultur. Zatímco Evropané si potrpěli na ozdobené dřevěné kousky, americká verze je typická jednoduššími tvary. Obě varianty však spojuje zájem o masivní dřevěný nábytek. „Ke koloniálnímu stylu se hodí tvrdý typ dřeva, jako je javor, ořech, mahagon, teak nebo palisandr,“ vysvětlila Petra Triščíková z firmy MT nábytek.
Patříte-li mezi milovníky Francie, díky nábytku z ořechu, kaštanu nebo dubu si můžete i doma připadat jako v malebné Provence. Tento styl nejlépe doplňuje neopracované dřevo ve své přírodní formě nebo nábytek v jemné bílé barvě. Aby byl efekt venkovského sídla umocněný, vybírejte kousky jakoby zašlé věkem nebo rovnou renovovaný či předělaný starý nábytek. Přírodní odstíny nábytku pak můžete zvýraznit doplňky v pastelových barvách.
Severský návrat k přírodě
Skandinávský styl vyznává jednoduchost, vzdušnost a eleganci, což se odráží i při volbě dřeva do interiérů. Všechny využívané materiály i barvy odkazují k přímému propojení tohoto stylu s přírodou. Pro severský styl je typická světlá skandinávská borovice, která rychle roste a velice dobře se s ní pracuje. Ducha Skandinávie vhodně doplníte i vybavením z břízy či buku, případně také z lamina v totožném dezénu.
Rustikální nábytek - duše lesa u vás doma
Jeden kus neuhlazeného dřeva právě přineseného z lesa. Přesně tak na vás může působit rustikální vybavení. Nejtypičtější je totiž pro tento styl využívání surových přírodních materiálů nebo starého dřeva, které můžete ozvláštnit technikou kartáčování. Dřevo pak získá požadovanou patinu a působí opracovaným dojmem. Kromě hojně používané borovice, která v podobě rustikálního nábytku dodává interiéru i typickou vůni, je vhodným dřevem též osika, červený či bílý cedr nebo dub.
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”
-
Lustr z lógru, koberec z plastu? Vítejte v obýváku budoucnosti
Ruku na srdce – jak moc udržitelně bydlíte? Kolik jste si už za život koupili třeba židlí a kde ty minulé skončily? Jak často kupujete nový koberec a podle čeho ho vybíráte? Nebo…
-
Příklady toho, jak vytvořit z koupelny neobyčejnou místnost
Jistě existují koupelny spojené se stigmatem sterilních místností a zařizovacími předměty, které by i v nemocnici vypadaly nepatřičně. Se špetkou fantazie ale můžete i z…
-
Knihovny aneb kde sídlí moudrost
Může být ozdobou interiéru, akcelerátorem útulnosti a zdrojem inspirace i zábavy pro všechny členy domácnosti. Knihovna. Portál za hranice poznaného a do světů jiných dimenzí. Odraz…
-
Jak správně zařídit interiér srubu aby působil vkusně? Nechte se inspirovat
Pokukujete po srubových stavbách a láká vás myšlenka, že si jednou takovou taky pořídíte? Stěny z masivního dřeva, navíc v podobě odkorněných kulatin, svým naturelem lákají…