Časopis sruby&roubenky 3/2017
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 3/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Vyrobte si dřevěné odrážedlo: <small>Stačí se jen odrazit</small>

Vyrobte si dřevěné odrážedlo: Stačí se jen odrazit

Dana D. Daňková | Pondělí, 03. červenec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Stačí dvě kolečka, sedačka a řídítka a už to jede! Pro malého člověka, který se sotva postavil na vlastní nohy, je odrážedlo malým zázrakem. Aby se pohnulo, stačí se jen odrazit nohama. To človíček snadno zvládne a objevování světa i cesta k vlastní samostatnosti může začít...

Odrážedlo je vlastně jakýmsi předstupněm kola. Ovšem šlapátka, řetězový převod či další prvky, tak nezbytné pro kolo, jsou zde zbytečným přežitkem. Na rozdíl od odrážedel průmyslově vyráběných, různých konstrukcí a materiálů a dostupných v obchodní síti, je to dnešní vyrobeno doma a při troše šikovnosti ho zvládne každý rodič nebo prarodič. Jak na to poradí Milan Vondra.

Podrobný návod na zhotovení odrážedla najdete na konci článku, v příloze ve formátu ZIP jsou k dispozici fotografie a detailní popisky postupu.

Budiž odrážedlo!

02 dřevěné odrážedloDřevo je mi velmi blízké, z toho důvodu jsem se rozhodl navrhnout a vyrobit odrážedlo právě z tohoto materiálu. Svými fyzikálně-mechanickými vlastnostmi se jevila jako ideální materiál překližka, bohužel však nebyla na trhu dostupná, zvolil jsem tedy bukovou spárovku. Buk má sice vyšší měrnou hmotnost, nicméně je pevný a měl by proto odolat různým druhům zatížení, kterým bude odrážedlo při používání vystaveno.

Základní rozměry

Výška horní hrany řídítek od země je přibližně 600 mm, rozvor kol 660 mm. Umístění sedátka je variabilní – v nejnižší poloze je 375 mm, v nejvyšší 485 mm nad zemí. V základním modelu lze sedátko nastavit do tří poloh s výškou kroku 55 mm, tento interval lze samozřejmě zjemnit vytvořením dalších otvorů. Řídítka jsou rovněž výškově nastavitelná. V dolní poloze jsou od země ve výšce 520 mm a v horní poloze pak 562 mm. Základní rozměry odrážedla jsou uvedeny na následujících obrázcích.

Konstrukce

07 dřevěné odrážedloSpojení jednotlivých dřevěných dílů je řešeno primárně vratovými šrouby s podložkou a maticí. Tato demontovatelná spojení jsou dostatečně pevná. Šroubové spoje jsou rovněž užity pro ustavení sedátka a řídítek. Několik spojů je realizováno i vruty. Konkrétně se jedná o připojení desky řízení k řídítkům, rozpěrných desek řídítek, krycí desky řídítek a sedátka k podsedlovému vedení.

Kola jsou uložena na osách, kterými vedou šrouby. V prvotních úvahách jsem uvažoval o kolech s valivými ložisky, nicméně nakonec jsem se rozhodl pro systém kluzného uložení – svůj účel by mělo splnit. 06 dřevěné odrážedlo

Mezi kolem a přední vidlicí je symetricky umístěna na každé straně jedna ocelová podložka a mezi kolem a zadní vidlicí jsou vloženy z každé strany ocelové podložky dvě. Slouží k vymezení polohy kola a částečně také zabraňují otěru vidlic při otáčení kola. Natáčení řídítek je řešeno pomocí dveřního pantu, běžně dostupného v železářství.

Nákup materiálu

Než se pustíme do výroby, je vhodné pořídit všechen potřebný materiál (spárovku a bukovou kulatinu, vratové šrouby, matky, podložky, vruty, dveřní pant, náboje kol a kola) a nátěrové hmoty pro kvalitní povrchovou ochranu použitých dřevěných prvků. Základním materiálem je spárovka tloušťky 18 mm v rozměrech 2ks 200 × 800 mm a 1 ks 300 × 800 mm, vhodné jsou nicméně jakékoli odřezky spárovky dostatečné velikosti a kvality. Na řídítka jsem použil bukovou kulatinu o průměru 25 mm a délce 380 mm.

Nářezový plán

08 nářezový plán dřevěného odrážedlaŘíká se „Dvakrát měř a jednou řež". A aby byl prořez co nejmenší, je vhodné zhotovit si před řezáním materiálu nářezový plán. Při řezání je třeba také počítat s technologickými přídavky na potřebné obroušení a ohlazení materiálu.


Povrchová úprava

Finální nátěr je možné provést, jakmile jsou jednotlivé části hotové, ale to spíše neodporučuji. Lepší je dle mého názoru nejprve celé odrážedlo sestavit a odzkoušet, opravit případné nepřesnosti a teprve pak aplikovat finální nátěr.

Ač je jízda na odrážedle snadná, pro děti by měla být pouze doplňkovou pohybovou aktivitou. Zapomínat bychom rovněž neměli na bezpečnost - děti by při jízdě na odrážedle měly mít, stejně jako na kole, prvky pasivní bezpečnosti, tedy helmu, případně chrániče kolen a loktů, rukavičky a pevnou obuv. Jezdit by měly jen na bezpečných místech, kde nebudou samy ohroženy auty, cyklisty a podobně, a současně ani ony samy nikoho neohrozí.

Dobré rady:

11 zasazení dřevěné odrážedloPřípadným zájemcům, kteří by si chtěli zhotovit své vlastní dřevěné odrážedlo, bych doporučil, aby důkladně prošli sortiment prvků, které by na odrážedlo chtěli použít a až na základě možností trhu pak přizpůsobit 3D model a dřevěné prvky. Netřeba zdůrazňovat, že čím dotaženější je 3D model, potažmo výrobní výkresy, tím jednodušší bude výroba. Důležité je rovněž pamatovat na nářadí a nástroje, které budou při výrobě třeba. I tomu je nezbytné výsledný návrh do určité míry přizpůsobit.

Od myšlenky zhotovit odrážedlo ze dřeva k jeho realizaci uběhl poměrně krátký čas. První návrhy jsem vytvořil na konci června 2016 a za měsíc bylo odrážedlo na světě. Přirozeně by bylo možné navrhnout je a zhotovit i rychleji, záleží na časových možnostech.

Text, foto, vizualizace Milan Vondra
Redakční úprava Dana D. Daňková

zipPodrobný návod na výrobu dřevěného odrážedla ke stažení - ZIP

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop