Vybrané interiérové barvy roku 2021 budou slušet i vaší kuchyni

Vybrané interiérové barvy roku 2021 budou slušet i vaší kuchyni

Markéta Kristová | Pátek, 22. říjen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Každý rok ovládne módu i interiérový design několik charakteristických barev, kterými se pak inspirují návrháři i další odborníci. Znáte ty nejžhavější trendové barvy?

Barvy roku vyhlašuje každoročně několik firem, vyrábějících hlavně nátěrové hmoty. Snaží se tak odpovědět na aktuální potřeby lidí i situaci ve společnosti a vystihnout náladu pro dobu, která teprve přijde. Jejich vliv je obrovský. Přesahuje do mnoha oborů a přetrvává více let.

S barvami roku se pak potkáváme nejen na stěnách stylových domovů, ale s postupujícími měsíci také v bytovém designu, na doplňcích do domácnosti, a dokonce i na oblečení, obuvi, nebo zavazadlech. Řídí se jimi i vizážisté nebo floristé.

Až půjdete do většího obchodu, schválně se podívejte, které barvy dominují. Na pozadí neutrálních šedých a béžových odstínů určitě nepřehlédnete jasně žlutou, vznešenou bronzovou, svěží tyrkysovou či její tmavší verzi, petrolejovou.

Žlutá s šedou podle Pantone


K nejvýznamnější institucím, udávajícím celosvětové trendy, patří již tradičně několik amerických firem. Tou nejvlivnější je Pantone Color Institute, který pro letošek vyhlásil nezvykle dvě barvy roku: neutrální šedý odstín Ultimate Grey a zářivý žlutý s přesným názvem Illuminating.

„Žlutá barva přináší do interiéru energii. Je však výrazná – někdy doslova září. Proto je potřeba s ní zacházet opatrně a neutralizovat ji tlumenými odstíny. K tomu je vhodná světle šedá nebo bílá barva ve větší ploše, která zářivou barvu trochu uklidní. Však i proto zvolili v Pantone jako barevné duo roku 2021 žlutou a šedou," říká interiérová designérka Iva Bastlová.

Béžová, cihlová a tyrkysová podle PPG


Další významná společnost PPG vyhlásila pro rok 2021 rovnou tři odstíny: béžový Transcend, cihlový Big Cypress a jemně tyrkysový Misty Aqua.

„Jemná tyrkysová je skvělá barva do interiéru. Evokuje atmosféru Středomoří, ať je v moderním či rustikálním interiéru. Dobře se kombinuje se studenými (šedými) i teplými (béžovými) odstíny a výrazným dekorem dřeva na nábytku nebo na podlahové krytině. Když ji doplníte bílou, dojem ještě zjemníte. Tuto barevnou paletu si mimo jiné zvolili u PPG jako top pro rok 2021 a není se čemu divit, je totiž jemná a originální," dodává Iva Bastlová.

Další zdroje inspirace


K dalším významným americkým společnostem, které určují barevnou paletu věcí kolem nás, patří Sherwin Williams, kde se letos rozhodli pro temný Urbane Bronze – nejtmavší z palety pro rok 2021. A v Benjamin Moore vsadili na ušlechtilou petrolejovou s názvem Aegean Teal.

DrevoStavby-BARVY-ROKU 2021

obr.: Interiérové barvy roku 2021. Zdroj: časopis INTERIÉRY

Barvami můžete oživit i kuchyni


Barevnou paletou podle nejdůležitějších tvůrců trendů se inspirují i výrobci kuchyní. „Přestože kuchyním vládne bílá barva, která je svým způsobem sázkou na jistotu, stále žádanější jsou i barevné kombinace různých odstínů šedých, přecházejících přes šedohnědé do zemitých odstínů tmavších hnědých. Právě tyto barvy dobře ladí s barvami roku 2021," uvádí Karel Vrzáček, designér KUCHYNĚ Gorenje, a dodává: „Nově dovedeme vyrobit kuchyně v jakékoliv barvě nebo kombinaci barev podle vzorníku RAL."

DrevoStavby-kuchyne-Gorenje-Cindy 237, 239DrevoStavby-kuchyne-Gorenje-Cindy 242, Laila 380

Pozor na výrazné barvy v interiéru


Barva patří v interiéru k těm nejdůležitějším výrazovým prostředkům. Aby ale výsledek dopadl co nejlépe, je zapotřebí umět barvy používat a počítat s tím, že barvy mezi sebou spolupůsobí a mají vliv na naše vnímání. A protože jde v případě kuchyně o investici na dlouhou dobu, vyplatí se nechat si poradit od odborníka.

„Zákazníkům pomáháme nalézt nejlepší estetické i dispoziční řešení, které se bude hodit do jejich bytu či domu. V případě výrazných barev pomůžeme najít optimální poměry s neutrálněji laděnými částmi kuchyně, aby celek působil harmonicky," doporučuje Karel Vrzáček.

„Součástí návrhu je 3D vizualizace, která ukáže nejen detailní pohledy, ale i jak bude kuchyně působit v daném prostoru jako celku. Ohlídáme i to, aby byla kuchyně dokonale funkční. Tedy aby na sebe běžně vykonávané činnosti co nejlépe navazovaly, aby byly zachovány správné výškové poměry, pracovní deska poskytovala potřebný komfort apod. Upozorníme na úskalí a řadu detailů, které by zákazníci třeba podcenili," uzavírá Karel Vrzáček.

DrevoStavby-kuchyne-Gorenje-Mara 435 1DrevoStavby-kuchyne-Gorenje-Susann 299

 
Vaše komentáře (1)

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop