Objevte kouzlo srubového nábytku

Objevte kouzlo srubového nábytku

Redakce | Středa, 11. leden 2023 |

Přidat na Seznam.cz

Ačkoliv se při redakčních návštěvách setkáváme s různým vybavením interiérů klasických srubů z nehraněného řeziva, většinou bývá za stylově nejčistší považován mobiliář vyrobený ze stejného materiálu, tedy masivního dřeva, ideálně co nejméně opracovaného a povrchově upravovaného. Srub postavený z masivního dřeva vybavení jiným než masivním nábytkem většinou nesnese. Překližka, dýha nebo deskové materiály i sektorový typizovaný nábytek by měly zůstat v tomto případě stranou.

Kdo se rozhodne pro srubovou stavbu neboli dřevostavbu z kulatiny, většinou chová dřevo ve zvláštní oblibě. Má rád jeho vůni, bezprostřední přítomnost, každodenní kontakt s ním. Srubové domy mají svou specifickou atmosféru a nezaměnitelné kouzlo, které si jejich majitelé většinou užívají a hovoří o tom, jak pozitivně působí interiér na jejich psychiku a že se doma cítí jako na nikdy nekončící dovolené.

Srubové domy z kulatin však vyžadují také zvláštní přístup k zařizování interiéru. Protože z vnitřní strany zůstává dřevo prakticky vždy pohledové (jen výjimečně se zaklápí sádrokartonovými nebo sádrovláknitými deskami s omítkou), je třeba vybírat zařízení tak, aby nedošlo ke smíšení různých stylů a nevznikal poněkud chaotický dojem. Z tohoto hlediska je pro zařízení srubů ideální nábytek z masivního dřeva, někdy označovaný také jako srubový nábytek, který se svým vzhledem výrazně liší od celodřevěného mobiliáře vyráběného z deskového řeziva.

DrevoaStavby.cz | Srubový nábytek v ložnici

obr.: Nejčastějším vybavením na míru, kterým si majitelé srubů nechávají vybavit svůj domov, jsou určitě postele. Každá je originálním kouskem. Foto: Martin Zeman

Surovina bez ekologické zátěže


Je zajímavé, že v našich krajích nemá srubový nábytek příliš bohatou tradici, přestože jeho výroba je relativně jednoduchá. Základem je rostlé, většinou borové dřevo mladších stromů získané většinou z plánovaných probírek lesa. Kromě borovice se z tuzemských dřevin používají také smrk a modřín, z listnatých pak bříza nebo dub. Důležitá je především hustota dřeva – čím je dřevo hustší, tím je tvrdší a stabilnější. Není proto náhodou, že většina tuzemských výrobců srubového nábytku působí v podhorských oblastech, protože stromy v drsnějších klimatických podmínkách přirůstají pomaleji a jejich dřevo má pak větší hustotu.

Před sušením se dřevo zbavuje kůry, pod níž by se dařilo dřevokaznému hmyzu. Loupání probíhá ručně za pomoci obyčejného nože, protože jakákoliv jiná mechanizace, třeba i obyčejný ruční loupák, by poškodila povrch dřeva. Ošetření odkorněného dřeva borovou solí zajistí ochranu před napadení hmyzem a houbami a zároveň splní nároky na používání přírodních, nesyntetických produktů nezávadných pro lidský organismus.

Také následné sušení probíhá nejjednodušším možným způsobem – v přirozeném prostředí, na stinném a vzdušném venkovním stanovišti, aby dřevo vysychalo co nejpomaleji a rovnoměrně, dva až čtyři roky. Teprve po této lhůtě začíná vlastní řemeslné zpracování.

DrevoaStavby.cz | Srubový nábytek v kuchyni

obr.: Kompletní kuchyňská linka vyrobená na míru zaujme poctivým materiálem a dokonale zvládnutým řemeslem. Foto: Martin Zeman

Od stoličky po sedací soupravu


Zatímco výchozím materiálem pro výrobu standardního masivního dřevěného nábytku jsou prkna nebo lepené desky, srubový nábytek si vystačí s dřevem podélně neřezaným, tedy se středně silnou kulatinou. Jednotlivé prvky se spojují čepovanou technologií a čepy se zajišťují jednosložkovým lepidlem na bázi polyuretanu, které se vytvrzuje působením vzduchu a vytváří pevný, vodovzdorný spoj. Po vytvrzení dosahuje spoj pevnosti kolem 160 kg/cm2, což plně vyhovuje nejen pro skříně a stoly, ale i pro sedací nábytek.

DrevoaStavby.cz | Srubový nábytek v dětském pokoji

obr.: Kompletní vybavení dětského pokoje včetně originální notového stojanu a držáku na kytaru. Foto: Sawlog

Pokud při sušení vznikly ve dřevě praskliny, lze je umístit tak, aby zůstaly na finálním výrobku na spodní straně. Protože ale dřevo jako živý materiál reaguje na vzdušnou vlhkost interiéru, mohou praskliny vznikat i dodatečně. Drobné trhliny ale nemají na funkčnost nábytku žádný vliv a většina zákazníků je naopak vítá jako důkaz přírodní podstaty materiálu. Protože se srubový nábytek většinou nevyrábí na sklad, ale na konkrétní objednávku, je každý kus neopakovatelným originálem.

Protože výrobci srubového nábytku většinou dodržují zásadu, že jejich produkty musí být vyrobeny kompletně ze dřeva, tvoří i skryté části nábytku, například záda skříní nebo dna zásuvek, masivní dřevo. Kvůli tomu je srubový nábytek poměrně těžký, což může, ale také nemusí být na závadu. Z masivní kulatiny lze vyrobit prakticky jakékoli vybavení – od barové stoličky přes jídelní stůl se židlemi, skříně, komody, sedací soupravy až po postele, palandy nebo dokonce dětské postýlky.

DrevoaStavby.cz | Srubový nábytek v ložnici

obr.: Méně obvyklé jsou postele s čelem a zády, k jejichž výrobě se používá méně robustní kulatina. Dávají však mnohem více prostoru pro řemeslný cit výrobce. Foto: Wayside Furniture

Ošetření srubového nábytku jen přírodními prostředky


Péče o srubový nábytek se prakticky neliší od ošetřování jiného dřevěného nábytku, záleží v podstatě na tom, zda byl povrch nábytku výrobcem ošetřen či nikoliv. Přirozený povrch dřeva má tendenci měnit barvu a za určitých podmínek i černat, naopak dřevo ošetřené přírodními materiály si zachovává svou charakteristickou barvu a nejvýše ztmavne.

Typickým přípravkem pro povrchové ošetření dřevěného nábytku v interiéru je včelí vosk ve směsi se lněným olejem, případně tvrdý olej či vosková emulze. Jejich největší výhodou je hlavně snadný recept na drobná poškození a oděrky: zatímco lakované povrchy je třeba celé přebrousit a znovu natřít, na nábytek opatřený voskem stačí v případě poškození stačí nanést hadříkem malé množství vosku a rozetřít.

DrevoaStavby.cz | Srubový nábytek v koupelně

obr.: Ani v koupelně se není třeba bát masivního dřeva za předpokladu, že bude odpovídajícím způsobem ošetřeno proti vlhkosti a zejména odstřikující vodě. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Srubový nábytek v jídelně

obr.: Fortelný jídelní stůl v kombinaci jasanového a dubového dřeva navrhl sám majitel srubu a vyrobil jej spolu s kamarády. Foto: Martin Zeman

AUTOR ČLÁNKU: Jana Morávková pro časopis sruby&ROUBENKY

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop