Časopis sruby&roubenky 1/2012
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 1/2012
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
Krb a krbová kamna: <small>v čem se liší? </small>

Krb a krbová kamna: v čem se liší?

a.janousek | Středa, 03. prosinec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Topidlo má primárně vyrobit a efektivně distribuovat v interiéru teplo. Krb či krbová kamna však jsou výrazným prvkem obytného prostoru, při jejich výběru tedy rozhoduje také design. Výkon vybíráme podle objemu vytápěné místnosti, zaústění podle typu komína, zohledníme i zateplení domu a skutečnost, zda půjde o hlavní, či pouze doplňkový zdroj tepla.

01 DSC1950Zatímco kamna stačí postavit do místnosti a odborně zapojit do komína, krbovou vložku je třeba obezdít a vytvořit tak malou samostatnou stavbu. Do srubu či roubenky s přiznaným dřevem v interiéru se hodí spíše klasický styl; stačí ale jednu nebo dvě stěny opláštit sádrokartonem a získáme ideální pozadí i pro modernější výrobek. Obložení krbu je variabilní – cihelné pásky, kámen pravý i umělý, pískovec či hladký štuk. Dřevěné je u nás stále nezvyklé a problematické z hlediska požární ochrany.

03 DSC8831Pevné místo, nebo mobilita?

Krb, ať už otevřený, zasklený nebo s krbovou vložkou, je fixně vybudovaný u stěny nebo v prostoru, pevně spojený s komínem a nelze ho přemístit bez stavebních úprav. Krbová kamna je možné přenést a napojit na jiný komín, samozřejmě pokud je kompatibilní. Nejsou vyráběna primárně jako přenosná, možnost je posunout však oceníme třeba při malování nebo výměně podlahové krytiny.

Teplo konvekční a sálavé

Krbová kamna většinou vyzařují sálavé teplo, které neohřívá vzduch, ale předměty kolem. Spotřebuje se tak méně energie, místnost se vyhřeje rychleji a nevíří se prach. Pro alergiky jsou tedy vhodnější než topidlo konvekční (krbová vložka). Oba způsoby předávání tepla lze také kombinovat. Vpředu teplo sálá skleněnými dvířky, a pokud boční stěny obsahují konvekční komoru nebo jsou kamna dvouplášťová, může se teplo přenášet také konvekcí, kdy se vzduch kolem tepelného zdroje ohřívá a stoupá ke stropu.

06 F 474 int0304  BHS TIPIZvládnou vyhřát celý dům

Krb i krbová kamna mohou vytápět celý dům, pokud jím může ohřátý vzduch volně proudit.

Mnohem efektivnější je připojit krbovou vložku na teplovodní rozvod.

V tom případě je třeba zvolit model s výměníkem integrovaným do topeniště.
V něm se ohřívá užitková voda určená pro otopný systém. U krbových kamen je možnost připojení do teplovodního rozvodu spíše výjimkou.

07 JOTUL F602 BP Int 0308 JOTUL C80 MiCl IntJeden či dva pláště?

V jednoplášťových krbech se vzduch ohřívá mezi krbovou vložkou a obezdívkou, dvouplášťové mezi nimi mají ještě kovový plášť. Vzduch se ohřívá mezi dvěma kovovými plochami, vnitřní strana obezdívky je chráněna před vysokými teplotami a nesprašuje. Jednoplášťová kamna místnost rychle vytopí, teplo šíří sálavým způsobem. Dvouplášťová ohřívají vzduch v mezeře mezi plášti, ten stoupá a šíří se po místnosti.

05 5448-miljo lysnet - 5401Spalování je skoro věda

Krbové vložky mívají regulaci primárního a sekundárního vzduchu. Při primárním spalování se vzduch přivádí pod rošt, při sekundárním se spalují i nespálené zbytky a plyny, které by jinak odešly komínem. Sníží se obsah volného oxidu uhelnatého, částečně zvýší účinnost a prodlouží délka hoření. U krbových kamen je paralelou dvoustupňové (terciární) spalování, kde se spaluje druhotně předehřátý (sekundární) vzduch. Tím se snižuje množství odpadu a paliva. Navíc dochází k tzv. oplachu skla: štěrbinou do spalovací komory proudí na sklo vzduch a zabraňuje zde usazování spalin, takže pohled do plamenů je vždy čistý.

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop