Zádveří – vizitka našeho domova

Zádveří – vizitka našeho domova

Redakce | Čtvrtek, 09. únor 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Stalo se vám někdy, že jste přišli poprvé k někomu na návštěvu, a hned ve dveřích jste se chtěli otočit a raději nevstupovat, když jste uviděli, co mají hostitelé za dveřmi? Možná takovou zkušenost nemáte a možná, že si ani neuvědomujete, jak důležité zádveří a vstupní prostory do bytu či domu jsou. V těchto prostorách nabýváme první dojem o obyvatelích domu či bytu, získáváme první obrázek o jejich životním stylu a vkusu. Ať už si to připouštíme nebo ne, vstup do našeho obydlí je naší vizitkou.

Ve své profesi interiérové designérky se bohužel setkávám s tím, že se někteří klienti vůbec nechtějí zádveřím či chodbou zabývat a nemají prostě vnitřní potřebu tyto prostory řešit. Je pravdou, že z hlediska času, který strávíme v zádveří, patří tento prostor k málo využívaným místům. Obvykle nám denně stačí několik sekund či minut, které strávíme obouváním, oblékáním svršků, rozloučením. Neznamená to však, že bychom proto zádveří měli ve svém domově upozadit. Ba naopak! I podle učení feng shui patří vstupní část do domu či bytu mezi klíčové místnosti, proto by měla působit čistě, útulně a harmonicky. Vstup jako takový by měl příchozího zvát, aby vešel dál.

Co je to vlastně vstupní část domu či bytu?

Může to být klasické zádveří, nebo i závětří, chodba, předsíň, případně i větší vstupní hala. Většina domů či bytů neobsahuje všechny vyjmenované části, ale stává se, že funkce některých z nich jsou často spojené. Například zádveří je často propojené s chodbou anebo v předsíni někdy nalezneme i větší šatnu.

Vzhledem k tomu, že vstupní prostor by měl obsahovat několik zásadních a praktických věcí, často je návrh zádveří tvrdým oříškem i pro interiérového designéra.

pestré zádveří

Obr.: Ve vstupních prostorách nešetřete na podlaze. Jako ideální se jeví dlažba nebo vinyl. Dlažbu bych doporučovala hlavně pro rodiny, které mají čtyřnohého domácího mazlíčka. Foto: Dreamstime

10 + 1 rad pro návrh dokonalého vstupního prostoru

1. Volba vhodného měřítka

Přestože by se do relativně malého prostoru mělo vejít několik důležitých věcí, je potřeba zvolit správné měřítko. Vstupní prostor by neměl působit zbytečně předimenzovaně, příliš okázale nebo naopak stísněně. Měl by být dobře prakticky řešen a jeho zařízení i velikost by měly vkusně korespondovat s ostatními částmi bytu či domu.

interiér předsíň

Obr.: Zádveří či předsíň má působit harmonicky... zkrátka uklizeně. Foto: Dreamstime

2. Čisticí zóny

Z praktického hlediska jsou jako ideální doporučovány tři čisticí zóny před vstupem do obytného prostoru. V rodinném domě ne vždy máme prostor na tři, nezbytností je tedy alespoň jedna multifunkční v podobě kvalitní venkovní rohože, která by měla odstranit z bot hrubé nečistoty a kamínky, ale i pohltit písek, jemnějších nečistoty a vlhkost.

3. Podlaha a stěny

Ve vstupních prostorách nešetřete na podlaze. Jako ideální se jeví dlažba nebo vinyl. Dlažbu bych doporučovala hlavně pro rodiny, které mají čtyřnohého domácího mazlíčka. I když si člověk vytvoří tři čistící zóny, pokud je v domácnosti pes, nikdy se úplně nevyhnete tomu, aby se písek či hlína z venku dostali dále do bytu. Dlažba je vhodná také z toho důvodu, že se jen tak nepoškrábe a jednoduše se čistí. Na stěny doporučuji vhodný odolný nátěr případně omyvatelnou vliesovou či vinylovou tapetu. Stěny nebudou tak "trpět" a bude možné je snadno očistit. Na část stěny můžeme použít třeba i stejný materiál, jaký jsme zvolili na podlahu.

4. Botník

Textilní rohožka tvoří takzvanou "špinavou zónu" vstupního prostoru a proto by se v její blízkosti měl nacházet botník. Je logické, že čím dále je botník umístěn od této zóny, tím více se ve vstupním prostoru roznášejí nečistoty. Botníkby měl být řešen prakticky, nemusí se do něj vejít veškerá obuv celé rodiny, pokud je v zádveří málo místa. Sezónní obuv lze skladovat na jiném místě v krabicích. Botník by měl větrat. Pokud tedy chceme mít botník opticky uzavřený (vypadá to vždy lépe), je dobré, aby čílka (čelní viditelný díl) zásuvek nezakrývala celý otvor, ale aby čílko bylo o dva centimetry nižší než vlastní šuplík. Pokud je čelo zásuvky nižší, nemusíme již používat úchytky a výsuv můžeme otevírat pomocí otvoru mezi čílky. Pokud chceme mít obuv uloženou ve výsuvech, hloubka botníku by měla být minimálně 37 centimetrů. Pro úzké předsíně jsou vhodné velmi mělké výklopné botníky, které mají hloubku pouze kolem 15 centimetrů.

zádveří předsíň se psem

Obr.: Botník by měl být řešen prakticky, nemusí se do něj vejít veškerá obuv celé rodiny. Foto: KARE design

5. Místo pro sezení

Starší lidé, prarodiče i děti ocení, když se v zádveří najde místo na sezení pro pohodlnější obouvání. V případech, kdy prostor nenabízí dostatek místa na samostatně stojící lavici, můžeme zvolit třeba jen menší stoličku či taburet. Nebo je možné využít šuplíkový botník zároveň i jako plochu určenou k sednutí. V takovém případě by však výška botníku neměla přesáhnout 50 centimetrů. Na botník můžeme umístit polštářky či speciální polstrovaný podsedák, který nám obouvání zpříjemní.

6. Uzavíratelné úložné prostory

V malých vstupních místnostech, v úzkých chodbách či šatnách vždy oceníte, když na příchozí návštěvy nebudou trčet ze zdi kabáty a na zemi se přes sebe nebudou kupit desítky párů bot. Proto doporučuji, aby člověk investoval do vhodné skříňové sestavy, postačí i mělké skříně nebo skříňové či látkové panely (japonské stěny). Svršky a boty budou návštěvám skryté a prostor bude působit vzdušně a uklizeně. Vnitřní uspořádání skříňové či regálové sestavy bychom měli vždy dobře promyslet a využít každý centimetr. Určitě se vyplatí vyhradit si uvnitř místo i na kabelky, šály, rukavice a pokrývky hlavy.

barevné zádveří

Obr.: Designu zádveří se věnuje málo času, málo se do něj investuje. Je to škoda... Foto: Dreamstime

7. Odkládací plochy

Vítanou vychytávkou je odkládací plocha při vstupu. Může to být mělký konzolový stolek nebo polička či mělký závěsný šuplík na dočasné odložení mobilu, klíčů nebo došlé pošty. Polička by měla být vždy uklizená, doporučuji využívat ji jen na dočasné odložení maličkostí, než se člověk obuje a obleče. Polička může sloužit zároveň k vystavení vhodné dekorace, abychom vstupní část oživili nějakým pěkným designovým kouskem. Například svícnem, zajímavou mísou či vázou. Pokud má rodina několik svazků klíčů, které nejsou běžně potřeba (sklep, komora, náhradní klíče od auta či od garáže...), hodí se i menší skříňka na klíče, která může opět prostor ozvláštnit.

8. Zrcadlo

Velké zrcadlo, nejlépe takové, co zobrazí celou postavu, by mělo být nedílnou součástí vstupních prostor. Nejen, že se při odchodu z domu či bytu můžeme zkontrolovat ze všech stran, ale velká zrcadlová plocha místnost vždy opticky zvětší a prosvětlí. Velmi důležité je umístění zrcadla. Neměli bychom jej dávat na stěnu hned naproti vstupním dveřím, není to pocitově příjemné. Zrcadlo tedy doporučuji umístit vlevo či vpravo od vstupních dveří podle toho, na kterou stranu vstupní dveře otvíráme. Samozřejmě je dobré dbát na to, abychom měli od zrcadla dostatečný odstup a dobře se v něm viděli. S tím souvisí i vhodné osvětlení.

9. Osvětlení

Není dobré podceňovat osvětlení jakékoli místnosti, obzvlášť když řešíme malý prostor zádveří. Je přínosné poradit se s odborníky. Nejde totiž jen o to vybrat pěkné závěsné či stropní svítidlo, ale důležitá je také barevná teplota světla, aby prostor u vstupu působil příjemně.

10. Praktické vychytávky

Za deštivého počasí člověk ocení, když bude v zádveří vhodná nádoba na odložení mokrého deštníku. Na trhu můžeme najít nejen krásné designové stojany na deštníky, ale i další praktické pomocníky. Například pěkné háčky na odložení svršků pro návštěvy, zajímavé háčky na klíče nebo na psí vodítko, či nástěnku na vzkazy. Aby prostor nepůsobil fádně, ale naopak svěže, je dobré zaměřit se při dolaďování vstupních prostor právě na tyto drobnosti, které mají pěkný design, jsou praktické, nemusí být drahé a přitom dodají vstupnímu prostoru šmrnc.

11. Rada nad zlato

Vstup do vašeho obydlí je vaší vizitkou, proto je dobré, aby člověk ve vstupním prostoru udržoval pořádek, aby zádveří nepůsobilo jako skladiště, ale bylo naopak čisté a harmonické.

Připravila Hedvika Novotná

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop