Jaké kvality může vnést do našeho domova návrh interiéru na míru?

Jaké kvality může vnést do našeho domova návrh interiéru na míru?

Lucie Němcová | Úterý, 27. říjen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Za cílem v podobě vytouženého domova se můžeme vydat mnoha cestami, jejichž výběr záleží na našich prioritách a potřebách. Chceme-li v něm mít podporu ve všech ohledech, musí nás reflektovat v co největším detailu. Myslíte, že takový domov a zejména interiér lze vytvořit ze sériových kusů nábytku obchodního řetězce? Pravděpodobně ne tak docela. Proto vstupuje do hry zakázková výroba a interiér navržený na míru naší jedinečnosti.

Pro někoho je možná návrh interiéru a nábytku na míru příliš komplikovaná a zdlouhavá cesta, nenechte se však zmást domněnkami a před finálním rozhodnutím se dobře informujte. Interiér navržený na základě individuálních potřeb se liší v celkovém konceptu i v detailech.

Je promyšlen jako celek v souvislostech od dispozice až po milimetrové podrobnosti, které v užívání hrají tu největší roli. O jeho podobě se rozhodujeme dávno předtím, než začnou první stavební práce, a má jednu obrovskou výhodu – znamená minimum kompromisů. Vzhled i funkčnost totiž můžeme ve velkém rozsahu ovlivnit podle naší libosti.

interier-na-telo-obytny-prostor

obr.: Stejně jako oblek šitý na míru padne lépe a bude tím pádem víc slušet než běžný konfekční model, tak i interiér řešený podle potřeb svého uživatele bude lépe sloužit a bude osobitý. Foto: archiv pátý rozměr


Klíčová místa pro individuální přístup

Je nutné vytvářet na zakázku kompletně celý interiér? Není, existují však místa, kde se nám individuální přístup a návrh vyplatí. Speciální pozornost si zaslouží pohledově exponované a malé prostory, na něž jsou kladeny vysoké nároky. Plochou malé prostory se dají využít plnohodnotně a důvtipně, ovšem jen velmi těžko za pomoci standardního „sériového" řešení.

Individuální přístup se obecně velmi dobře uplatňuje v koupelnách, šatnách a úložných prostorách. Dále pak v místech s vysokými požadavky na estetiku, kvalitu materiálů a provedení, jako jsou obytné místnosti a kuchyně. Téměř nevyhnutelně se s výrobou na míru setkáme v případě rozměrově a tvarově atypických prostor.

interier-na-telo-kuchyn

obr.: Minimalisticky a funkčně navržená kuchyňská linka do malého prostoru. Foto: Mona Martinů


Kde si vystačíme s „konfekcí"

Do typizovaných prvků se vyplatí sáhnout v případě židlí, pracovních křesel, svítidel, sanity, keramických obkladů, ale třeba i stolů a postelí, interiérových doplňků a dekorací. Kategorie se však nedají definovat takto jednoznačně, protože návrh a realizace interiéru je vždy velmi specifický proces s mnoha okrajovými podmínkami a faktory.

interier-na-telo-jidelni-kout

Foto: archiv pátý rozměr


Jak tvořit interiér, který má hlavu a patu

Interiér je prostor, ve kterém žijeme, pracujeme i relaxujeme. Místo, které nás formuje a kultivuje, nebo právě naopak. Kvalita prostředí napomáhá i kvalitě a spokojenosti života. Proto je na místě otázka, zda oslovit s tvorbou interiéru profesionála, anebo se metodou pokus-omyl snažit vlastními silami.

Jak říká architektka Karolína Začalová: „Je to podobné jako s jinými činnostmi – pokud budete dostatečně šikovní a technicky zdatní, můžete si opravit auto sami, ale může se stát, že vás nedoveze tam, kam byste potřebovali. Jinými slovy, interiér by mohl fungovat, ale nemusí splnit všechny požadavky a využít možnosti daného prostoru. Právě od toho jsou tu odborníci – aby vám pomohli."

Každý z nás je v něčem kovaný a je ideální, když se věnujeme naší doméně. Architekt nebo designér nábytek dobře navrhne, truhlář jej dobře vyrobí a klient musí věc dobře zadat a svoje přání správně vysvětlit.

interier-na-telo-kuchyn

obr.: Odpočinkový, sedací a úložný parapet před vstupem na terasu, s návazností na pracovní stůl. Foto: Radek Pokorný

Když staré obohacuje

Zvláštní pozornost je dobré věnovat i stávajícím prvkům v interiéru, které pro nás mají hodnotu. Jejich použití v interiéru bývá atraktivní a umocňuje osobitý charakter. Jedná se v podstatě o "cirkulární ekonomiku" při řešení interiéru, kdy by měly být výrobky používány co nejdéle a v maximální míře opětovně využity i po skončení životnosti.

Představte si například křesílka po babičce, která pro vás mohou mít nejen hodnotu funkční, ale i citovou. Nábytek z období první republiky nebo i 50., 60. let bývá synonymem poctivé a kvalitní práce s řemeslnou hodnotou. Pokud připojíte hodnotu duševní i fyzickou, kdy cena těchto prvků systematicky stoupá, máte ideální prvek pro "recyklaci".

Po opravě truhlařiny, čalounění a nové polituře dřevěných prvků může tento sedací prvek fungovat další desítky let. A samozřejmě se tento přístup dá aplikovat v obecné poloze v celé společnosti, nejen v prodloužení životnosti nábytku po našich předcích.

interier-na-telo-retro

Foto: Dreamstime

Rozhovor s odborníkem


Co si můžeme představit pod pojmem interiér nebo nábytek na míru?

Interiér na míru je jako oblek od krejčího. Není to "konfekce". Je to atypická práce a výroba na zakázku většinou pro konkrétního uživatele a do konkrétního prostoru, ať už interiéru, nebo exteriéru. Každý uživatel je rozdílný a má jiná přání, představy a požadavky. Je odlišný ve svém vnímání prostoru i v představě, jak jej používat a užívat. Jsme různí i z hlediska fyzických a duševních předpokladů a schopností.

Máme rádi osobní přístup a máme rádi výjimečné, krásné a funkční věci, které jsou pro nás na míru navržené a vytvořené. Máme rádi, když si můžeme věci ve svém životě přizpůsobit nebo nastavit tak, jak nám přesně a nejlépe vyhovují.

Sériová výroba se snaží trefit do obecných požadavků a má to náročné, protože splnit tolik podmínek v jednom výrobku je úkol nelehký, téměř nesplnitelný. To ale neznamená, že se nedá navrhnout a vyrobit skutečně kvalitní výrobek, který bude vyhovovat velkému množství zákazníků.

Jaké kvality může individuální návrh vnést do našeho domova a interiéru? Jak poznáme takto navržený nábytek při samotném užívání?

Jak již bylo zmíněno, každý člověk je jiný a má jiné potřeby a požadavky. Když jsou tyto požadavky na začátku návrhu dobře pojmenovány a vydefinovány, pak je návrh maximálně zohlední. Ať už jste sběratel mincí, vášnivý rybář nebo všestranný sportovec, pokaždé bude nábytek na ukládání potřeb pro vaše koníčky vypadat jinak.

Individuální návrh poskytuje nejen správné rozměry, ale také snadnou dostupnost a uživatelskou přívětivost. Návrh na míru jako klient podstatně ovlivňujete. Atypický nábytek je často vnímaný jako příliš drahý s komplikovaným procesem návrhu a výroby.

Jaká je skutečná praxe?

Může se zdát, že nákup hotových výrobků je snazší než zakázková výroba. Ale i v tomto případě musíte dobře zaměřit prostor a najít vhodný výrobek, který na místo "sedne". Samotný proces hledání správného prvku bývá leckdy velmi dlouhý, například pokud jste limitováni prostorem a nemáte konkrétní představu o tom, co hledáte. A upřímně, kdo z nás má své představy na začátku tak perfektně srovnané, aby se nenechal zahltit současnou produkcí.

Výroba na míru, jak již její název napovídá, využívá daný prostor optimálně, plnohodnotně a individuálně. V případě šatních skříní se jedná zejména o využití plné výšky a šířky prostoru, takže poskytuje maximum možného úložného místa, navíc s vnitřním uspořádáním podle požadavků klienta. V případě hotových výrobků jste odkázání na využití předem daných rozměrů a leckdy i vnitřního uspořádání.

Otázka ceny jde pak ruku v ruce s otázkou kvality, maximálního uživatelského pohodlí a celkového designu. Jsou místa, kde se investice do řešení na míru vyloženě vyplatí, když bereme v potaz, že i prostor je hodnota, kterou chceme nejlépe zúročit.

Znamená individuální řešení vždy vyšší cenu? Pokud ano, jakou hodnotu získávám navíc?

Pokud na misky vah dáme cenu a přidanou hodnotu návrhu na míru, co převáží? Zřejmě bude záležet na úhlu pohledu. Někdo raději na začátku investuje více času a možná i peněz do důkladně promyšleného návrhu a realizace, aby získal maximální užitek po dlouhá léta, někdo naopak dá přednost prvotní úspoře financí a méně optimálnímu, třeba i dočasnému řešení.

Možná ale postupem času zjistí, že je takové řešení nevyhovující a bude investovat znovu do řešení nového. Náklady, čas a starosti spojené s úpravou již zařízeného prostoru se pak většinou nevyplatí. Cena za kvalitní a individuální řešení je investicí do uživatelsky vyladěného interiéru s dlouhou dobou životnosti.

Jak je to s reklamací a zárukami v případě nábytku na míru?

Záruku na nábytek vyrobený na míru nese zhotovitel. Pokud si vyberete kvalitního výrobce a komunikace s ním bude již od první schůzky vstřícná a férová, lze předpokládat, že i případné reklamace budou řešeny stejně. Ze zkušenosti se mnohem více osvědčilo osobní jednání přímo s výrobcem než s dodavatelskou firmou, kdy každý segment zakázky řeší jiná osoba (prodej, montáž, reklamace).

Při výběru konkrétního dodavatele je vždy dobré se orientovat podle referencí, doporučení a přístupu k zákazníkovi. Pouhá orientace na nejnižší cenu bývá dost často špatný indikátor. Druhým typem zodpovědnosti je zodpovědnost designéra / architekta a v podstatě i klienta v rozsahu vlastního návrhu konkrétního nábytku na míru. Tedy zda se podařilo navrhnout opravdu funkční prvek, který odpovídá představám a zadání.

Zodpovědnost tvůrce je spojena s naplněním představ a požadavků zadavatele a zodpovědnost klienta je v tom, zda dokázal svoje požadavky dobře sdělit a při vlastním návrhu aktivně komentovat.

Jaké odborníky přizvat, když chci interiér byť částečně navrhnout na míru a nechat vyrobit zakázkově?

Přestože jsou Češi kutilský národ a jsou v podstatě "všechno schopni zvládnout sami", v případě návrhu interiéru na míru se vyplatí přizvat odborníky – architekty, interiérové designéry a kvalitní řemeslníky. Jejich zkušenost a profesní odbornost vám pomůže vyhnout se chybám a maximalizovat užitek i estetiku.

Ať již oslovíte zkušeného architekta, nebo interiérového designera, ušetříte svůj čas a spoustu starostí. Je potřeba ale zmínit, že se nikdy neobejdou bez vašeho aktivního přístupu, ať už ve fázi specifikace konkrétních požadavků, přání a preferencí, nebo ve fázi již konkrétního navrhování.

Zde je potřeba velmi pečlivě promýšlet varianty a návrhy, aktivně recenzovat předložená řešení a velmi detailně se zamýšlet nad každou částí. Nechat si vše vysvětlit a popřípadě ukázat na vzorcích, materiálových variantách a podobně. Toto je velmi podstatná část celého procesu a bez klienta a jeho aktivního přístupu se nikdy neobejde.

Designér a budoucí uživatel musí být takzvaně propojeni. Teprve poté může vzniknout kvalitní, uživatelský přívětivý a na míru navržený prvek, který odpovídá potřebě uživatele.

Ing. Karolína Začalová
Ing. Karolína Začalová
ateliér pátý rozměr


drevoastavby-casopis-titulka-5-2020-200x238

Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 5/2020

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 95 Kč

koupit časopis

 

DaS 5-2020

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop