Podlaha na sucho – zvládnete ji položit i svépomocí

Podlaha na sucho – zvládnete ji položit i svépomocí

a.janousek | Středa, 04. srpen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Výborné izolační a protipožární vlastnosti, neprůzvučnost, pevnost, úspora času při stavbě a nízká hmotnost. To jsou hlavní důvody, proč se systémy suchých podlah v dřevostavbách používají stále častěji. Zvlášť vhodné jsou pro konstrukce nízkoenergetických a pasivních domů, široké uplatnění ale najdou prakticky všude, i při rekonstrukcích. Nezáleží ani na tom, jakou podlahovou krytinu zvolíte, na suché podlahové systémy lze položit téměř cokoli.

Suché podlahy i do dřevostavby


Suché podlahy je možné pokládat jak na základovou desku, tak na dřevěný strop. Jsou dobrým řešením tam, kde je třeba získat kvalitní izolační vrstvu, ať už kvůli únikům tepla nebo nadměrnému hluku. V tomto ohledu jsou velmi variabilní a nabízejí široké možnosti užití.

Suché systémy podlah se skládají z různých vrstev a různých produktů, které je nutno dobře zkombinovat do výsledné sendvičové struktury. K nejrozšířenějším systémům pro suché podlahy, vhodným pro nové dřevostavby i rekonstruované objekty, patří stabilní plovoucí podlahy RigiStabil a fermacell.

V případě RigiStabilu jde o sádrokartonové konstrukční desky obohacené o speciální skelné vlákno, které zvyšuje jejich pevnost. Tvoří je dvě sádrokartonové vrstvy složené z povrchového kartonu přírodní barvy a sádrového jádra a vzájemně slepené sádrovým tmelem.

Podlahové prvky fermacell se vyrábějí z homogenní směsi sádry a papírových vláken získávaných při recyklaci. Skládají se ze dvou vzájemně slepených sádrovláknitých desek, které jsou vůči sobě posunuté, čímž vzniká 50 mm široká stupňovitá polodrážka, kde se prvky spojují.

Podlahové prvky fermacell můžou mít i speciální čistící funkci, a to díky povrchové úpravě na bázi keratinu použité v produktové řadě Greenline. Kvalitu vzduchu v místnosti zlepšují tím, že trvale vážou a rozkládají nečistoty ve formě formaldehydů a ketonů.

Do sucha i do vlhka


Suché podlahové systémy lze instalovat prakticky kdekoli, jen je třeba zvolit správnou variantu. Například desky RigiStabil můžeme použít i v místech s přerušovanou vzdušnou vlhkostí do 90 %, jedině tam, kde dochází k přímému kontaktu s vodou, je nutné použít hydroizolační stěrku.

Sádrovláknité produkty fermacell dokážou regulovat vlhkost v místnosti a jsou vhodné i do běžných koupelen v domácnosti. Pokud je v koupelně podlahová vpusť a bezbariérová sprcha, doporučuje se zvolit cementovláknité produkty, například podlahové prvky Powerpanel TE a sprchové prvky fermacell se středovým nebo krajním spádováním.

V suchých podlahách můžeme použít jak teplovodní, tak i elektrické topení, a to i v těch, které se nacházejí v prostředí s vysokou vlhkostí. Jen se přitom musíme držet určitých pravidel. Před výběrem topného systému je třeba ověřit, že je výslovně určen pro použití do suché podlahy.

Pokud zvolíme elektrické topení, musíme vybrat takové, u něhož teplota na podlahovém prvku nepřekročí 40 °C. V ideálním případě by mělo mít tepelnou pojistku zabraňující přehřátí.

1-MONTÁŽ SÁDROVLÁKNITÝCH DESEK VE SKLADBĚ SUCHÉ PODLAHY3-MONTÁŽ SÁDROVLÁKNITÝCH DESEK VE SKLADBĚ SUCHÉ PODLAHY

 

5-MONTÁŽ SÁDROVLÁKNITÝCH DESEK VE SKLADBĚ SUCHÉ PODLAHY2-MONTÁŽ SÁDROVLÁKNITÝCH DESEK VE SKLADBĚ SUCHÉ PODLAHY

 

4-MONTÁŽ SÁDROVLÁKNITÝCH DESEK VE SKLADBĚ SUCHÉ PODLAHY6-MONTÁŽ SÁDROVLÁKNITÝCH DESEK VE SKLADBĚ SUCHÉ PODLAHY

Dobrá zvuková izolace


Dřevěné trámové stropy často nedostatečně izolují proti hluku. Z akustického hlediska se v tomto případě doporučuje vystřídat těžkou a lehkou vrstvu, aby byly pohlceny všechny zvukové vlny procházející konstrukcí. Na trámovém stropě by se mělo začít vrstvou těžkou, která je položena přímo na záklopu, například podlahovou voštinou.

Tato vrstva, složená z těžkého kameniva v papírové voštině, vytvoří žádoucí přitížení podlahy (45 až 90 kg/m2), které pohlcuje chvění od kročejového hluku. Na ni můžeme položit měkkou vrstvu v podobě desky s porézní nebo vláknitou strukturou, která pohlcuje zvuk.

Jedná se zejména o minerální, fleecové nebo dřevovláknité izolace, tzv. kročejové izolace. Zde je nutno poradit se s odborníky o vhodné tloušťce a objemové hmotnosti těchto materiálů. Pozor, neplatí zde pravidlo, že čím měkčí a tlustší izolace, tím lepší vlastnosti podlahy, to může naopak podlahu poškodit.

Na kročejovou izolaci patří už pouze roznášecí vrstva v podobě pevné desky, která je zároveň ohybově měkká a neodráží zvuk zpátky do místnosti. Proto se používají desky na bázi sádry, například sádrovláknité podlahové prvky. Ty můžou mít kročejovou izolaci o tloušťce deset nebo dvacet milimetrů už přímo nakašírovanou na spodní straně.

Čím suchou podlahu zakončit?


Výběrem podlahové krytiny většina úvah začíná, tentokrát jsme ji nechali nakonec. Přestože na suchý podlahový systém lze použít prakticky jakoukoli krytinu, je několik věcí, na něž bychom neměli při pokládce zapomenout.

Pro zajištění dokonalé přilnavosti krytiny se doporučuje opatřit povrch některých konstrukčních desek základním penetračním nátěrem, je vhodné sledovat doporučení výrobců. Elastické podlahové krytiny, například korek, koberce nebo PVC, je možné pokládat po vytvrdnutí sádrového tmelu a překrytí spár páskou do disperzního lepidla. Ideální je použít samonivelační stěrku.

Pokládka plovoucí dřevěné podlahy je na suché systémy zcela bezproblémová, pouze u lepených parket je třeba dbát na to, aby byly vrstvené do maximální tloušťky deseti milimetrů. V případě lepení masivních dřevěných podlah je vždy vhodné svěřit práci odborníkům.

Formát keramických a kamenných dlažeb pokládaných na suché systémy RigiStabil by neměl překročit rozměr 330 x 330 mm a tloušťku deset milimetrů. V případě, že krytina parametry překročí, doporučuje se podlahu doplnit o třetí vrstvu sádrokartonových konstrukčních desek.

Dlažba se pokládá do tenké vrstvy kvalitního, flexibilního lepidla. U sádrovláknitých podlah fermacell záleží na konkrétní skladbě podlahy, na tloušťkách materiálů a jejich kombinaci. Na některé podlahové prvky fermacell je možné pokládat velkoformátovou dlažbu o hraně až 1200 mm.

pokladka-suche-podlahy-Rigips-1pokladka-suche-podlahy-Rigips-2

 

pokladka-suche-podlahy-Rigips-3pokladka-suche-podlahy-Rigips-4

 

pokladka-suche-podlahy-Rigips-5pokladka-suche-podlahy-Rigips-6

 

pokladka-suche-podlahy-Rigips-7

 

Suché podlahy do dřevostaveb pasují


Suchý proces výstavby a s ním související vysoká efektivita představuje jednu z hlavních výhod při konstrukci dřevostavby. Není nutné na tuto výhodu rezignovat zrovna při volbě podlahy. Pro použití suchých podlah existuje jen velmi málo omezení. Jejich pokládka je rychlá a velmi jednoduchá.

Suché systémy lze pokládat i v těžko přístupných místech, například v podkroví. Díky přehledným návodům, montážním videím a technickému poradenství je zvládne položit i domácí kutil a jejich protipožární a akustické vlastnosti splňují i ty nejnáročnější požadavky.

pokladka-suche-podlahy-Rigips-8

Autoři fotografií v článku: Rigips a fermacell, Autor článku: Agáta Jankovská

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop