Redakce | Úterý, 15. březen 2022 |
Ke koupelně a kuchyni v roubence mají co říci i ti největší stavební laici. Zatímco v jiných částech stavby jsou důležité odborné termíny a znalosti, v tomto případě jsou klíčové osobní preference a vkus. Přesto se ale vyplatí věnovat pozornost obecně platným zásadám, které najdete v článku.
Kuchyně v roubence
Kuchyně v roubence je obvykle součástí hlavního obytného prostoru (světnice). Velká místnost slouží zároveň jako jídelna a obývací pokoj. Kuchyně v roubence je obvykle součástí hlavního obytného prostoru (světnice). Velká místnost slouží zároveň jako jídelna a obývací pokoj.
Umístění kuchyně
- Praktické je umístit kuchyni poblíž vchodu, aby bylo usnadněno zásobování.
- Kuchyni je ideální situovat ke zděné stěně nebo příčce, což umožní snadnou instalaci rozvodů vodovodu, kanalizace a elektroinstalace.
Komponenty kuchyně v roubence
Pro skladování potravin se doporučuje vyčlenit samostatnou, nevytápěnou místnost – spíž. Spíž umístěte u fasády domu, kde se méně zahřívá.
Většina stavebníků si přeje mít ve světnici kachlová kamna, která vytvářejí tradiční a útulnou atmosféru. Pokud je jejich součástí i sporák, měl by být funkčně propojen s kuchyní. Doporučuje se zachovat odstup asi jeden metr od rozpálené plotny, protože kolem ní sálá teplo.
Lednici je vhodné umístit co nejdál od zdroje tepla, ideálně do spíže. Nezapomeňte, že kolem kamen musí být nespalná podlaha, proto se v kuchyňském koutu a kolem kamen často používá keramická dlažba. Zbytek podlahy ve světnici může být rovněž pokryt dlažbou nebo dřevem.
Uspořádání skříněk a spotřebičů
Co se uspořádání skříněk týče, kombinaci barev a materiálů doporučuji konzultovat s architektem, bytovým designérem nebo dobrým kuchyňským studiem.
Dispozice kuchyně by měla vycházet z pracovního postupu při přípravě jídla:
- skladování potravin (lednice)
- mytí (dřez)
- krájení (pracovní plocha)
- vaření (sporák)
Pokud spotřebiče uspořádáte jinak, nachodíte při vaření zbytečné metry.
Výběr kuchyňské linky do roubenky
Mnoho stavebníků se domnívá, že do roubenky se nejvíce hodí dřevěná kuchyňská linka. Opak však může být pravdou. V místnosti, kde jsou dřevěné stěny, strop i podlaha, se dřevěná kuchyně může vizuálně ztrácet a prostor působí příliš jednotvárně. Navíc sladění různých druhů dřeva může být náročné.
Alternativní řešení kuchyně v roubence
- Barva kuchyňských dvířek: Odlehčete interiér kuchyňskými dvířky například v bílé nebo smetanové barvě.
- Korpus kuchyně: Ten může zůstat v dřevěném dezénu nebo být jednobarevný.
- Materiál za linkou: Zvažte sladění kuchyňských dvířek s materiálem na stěně za linkou. Kromě tradičního keramického obkladu můžete použít i desky s minimem spár.
Odvětrávání kuchyně do roubenky
Odvětrání kuchyně do roubenky je standardně řešeno digestoří. Pokud je vzduch odváděn ven z místnosti pomocí ventilátoru, dochází k opačnému tahu, než je potřeba při hoření v kamnech nebo v krbové vložce. Digestoř tedy nelze použít v době, kdy topíme v kamnech, a to ani v případě, že máme ke kamnům přiveden externí vzduch. Řešením je instalace cirkulační digestoře, která odfiltruje mastnotu, ale nevytváří podtlak v místnosti.
obr.: Černá kuchyňská linka v dřevěné kuchyni v roubence. Foto: Martin Zeman
obr.: Dřevěná kuchyňská linka v kuchyni v roubence s černými detaily. Foto: Martin Zeman
Koupelna v roubence
Historie koupelen v roubenkách
Koupelny, jak je známe dnes, se v chalupách začaly objevovat až v druhé polovině 20. století. Ve starších domech byly často dodatečně umístěny v přístavku, což se ukázalo jako nevhodné řešení. V koupelně totiž chceme mít tepleji než ve zbytku domu, proto je důležité, aby byla dobře zateplená a snadno dostupná z obytných místností.
Počet a umístění koupelen v roubence
V rodinném nebo rekreačním domě by měla být minimálně jedna koupelna a samostatné WC. Pokud máme pokoje v obytném podkroví, je vhodné zde vybudovat druhou koupelnu nebo alespoň toaletu s umyvadlem. Kvůli rozvodům by měly být koupelny v ideálním případě nad sebou nebo alespoň na stejné straně domu.
Koupelnu můžeme též propojit se saunou nebo wellness, což zvýší komfort a užitnou hodnotu prostoru. Pokud je potřeba umístit v koupelně poloroubenky pračku a sušičku, doporučuje se soustředit tyto provozy ve zděné části, kde je jednodušší řešit rozvody.
obr.: Koupelna v cedrové roubence v krémové barvě se sprchovým koutem a umyvadlem. Foto: Martin Zeman
Výběr komponentů do koupelny
Při výběru komponentů do koupelny v roubence doporučuji navštívit kamenné obchody, kde si můžete produkty prohlédnout naživo, místo objednávání z katalogu nebo přes internet.
Sprchové kouty
Při výběru sprchového koutu můžete volit ze dvou základních variant.
- Sprchový kout s nízkou vaničkou: Klasická volba, která nabízí snadnou instalaci a udržování.
- Sprchový kout bez vaničky: Bezbariérové řešení, kde je podlaha vyspádována směrem k odtokovému kanálku.
Toaleta a bidet
Toalety a bidety jsou dnes často voleny v závěsné variantě, kde je kotvicí systém ukryt ve stěně, což zajišťuje elegantní vzhled a snadnější údržbu.
Vana
Pokud plánujete vanu v podkroví, dejte pozor na únosnost stropu. Je potřeba s ní počítat už v návrhu.
Manipulační prostory v koupelně
Architekt nebo projektant by měl v návrhu ohlídat, aby byly dodrženy minimální manipulační prostory kolem jednotlivých zařizovacích předmětů.
- Toaleta v přízemí: Pro WC, kde se dveře otevírají směrem ven, je minimální rozměr místnosti 90 × 110 cm.
- Toaleta v podkroví: V podkroví je třeba brát ohled na podchodnou výšku. Toaleta musí být od obytných místností oddělena minimálně dvěma dveřmi.
obr.: Koupelna v podkroví roubenky se zeleným obkladem a dřevěným nábytkem.
Budujeme-li koupelnu v podkroví, dobře promysleme její vybavení – šikmé stropy mohou užívání prostoru výrazně omezit. Foto: Martin Zeman
Podlaha v koupelně
Podlaha v koupelně musí být především odolná proti vlhkosti a protiskluzná. Z tohoto důvodu se nejčastěji volí keramická dlažba. Pod dlažbu se vyplatí provést hydroizolační stěrku, stejně jako na stěny ve sprchovém koutě nebo za vanou. Podlaha v podkroví na trámovém stropě má odlišnou skladbu, která většinou nezahrnuje betonovou vrstvu.
Podklad pro dlažbu
Pevný podklad pod dlažbu by měl být vytvořen z podlahových desek, aby zajistil stabilní a trvanlivý povrch. Dlažbu se doporučuje vybírat v menším formátu (maximálně 30 × 30 cm), což zvyšuje její odolnost vůči pohybům podkladu.
Pokud není možné zaručit dostatečnou pevnost podkladu, je vhodnější zvolit bapříklad linoleum, které lépe odolává vlhkosti. Naopak dřevěná podlaha může být vlhkostí poškozena.
obr.: Koupelna v roubence s dřevěným stropem, dlažbou a krásnou vanou s mramorovým designem umístěnou uprostřed místnosti. Foto: Martin Zeman
Stěny v koupelně: Jaký materiál zvolit pro dlouho životnost
Použití dřeva na stěnách a stropě koupelny
Na rozdíl od podlahy může být dřevo na stěnách nebo stropě koupelny použito bez problémů, pokud není přímo vystaveno stříkající vodě. Pro ochranu dřeva se doporučuje aplikace hydrofobního nátěru, který zvyšuje odolnost proti vlhkosti.
Keramické obklady a voděodolné stěrky
Zděné nebo sádrokartonové stěny jsou tradičně obkládány keramickými obklady, které jsou osvědčenou volbou pro koupelny. V posledních letech se však stále častěji používají i voděodolné stěrky, které nabízejí moderní a minimalistický vzhled.
Uzavřený sprchový box
Pokud se chcete zcela vyhnout použití obkladů, jednou z možností je instalace uzavřeného sprchového boxu, který chrání stěny před přímým kontaktem s vodou.
Výběr dlažeb, obkladů a zařizovacích předmětů
Trh nabízí širokou škálu dlažeb, obkladů a zařizovacích předmětů, což může být při výběru náročné. Doporučuje se volit nadčasový design, který nebude působit zastarale ani po letech. Při kombinaci materiálů a vzorů je vhodné držet se zásady „méně je více". V roubence se vyhněte imitacím materiálů, například keramické dlažbě v dezénu dřeva, která nemusí působit autenticky.
obr.: Koupelna v roubence s dřevěnými obklady, sprchovým koutem s kachlemi a zajímavým interiérem. Foto: Martin Zeman
Technické instalace v koupelně
Podlahové topení v koupelně
V koupelně je podlahové topení velmi oblíbené, a to zejména ve dvou variantách:
- Elektrické podlahové topení: Instalace kabelů nebo rohoží pod podlahu pro efektivní vytápění.
- Teplovodní podlahové topení: Alternativa s vodním okruhem, která rovnoměrně rozvádí teplo po celé podlaze.
Aby se dala koupelna dostatečně vytopit, osazují se ještě další tělesa – trubkové nebo deskové radiátory. Trubkové těleso, také známo jako topný žebřík, může být i v elektrické verzi.
Odvětrávání a regulace vlhkosti v koupelně
Správné odvětrání je klíčové pro regulaci nadměrné vlhkosti v koupelně, což je zásadní pro prevenci plísní a udržení zdravého prostředí. V zimních měsících je velmi praktické použít ventilátor, který odvádí vlhký vzduch ven. Alternativně můžete větrat pomocí okna, což je méně komfortní varianta, zejména v chladném počasí.
Umístění zdroje teplé vody
Zdroj teplé vody, obvykle elektrický bojler, by měl být umístěn co nejblíže koupelně. Tím se zkracuje doba, než začne z baterie téct teplá voda. Pokud nelze bojler umístit blízko, problém může vyřešit instalace cirkulace teplé vody, která zajišťuje, že teplá voda je ihned k dispozici.
Osvětlení a bezpečnostní zóny v koupelně
Osvětlení v koupelně je zajištěno zajištěno zpravidla hlavním stropním svítidlem a doplněným o nástěnná svítidla, která poskytují dostatek světla na potřebných místech. Moderní koupelny často využívají úsporná LED svítidla. Ta jsou energeticky efektivní a mají dlouhou životnost.
V koupelně je velmi důležité dodržovat bezpečnostní zóny kolem umyvadla, vany a sprchového koutu. V těchto zónách nesmí být instalovány elektrické zásuvky, aby se minimalizovalo riziko úrazu elektrickým proudem.
obr.: Koupelna v roubence s modrými kachlemi a topným žebříkem vedle rohové vany.
Topné žebříky jsou dnes už standardní součástí vybavení koupelny. Pokud jsou zapojeny tak, že je lze zprovoznit i mimo topnou sezónu, využijeme je například pro rychlé dosušení prádla. Foto: Martin Zeman
Naše zkušenost se zařizováním roubenky
Jak už někteří možná víte, naši chalupu jsme stavěli ve dvou etapách.
Dvě koupelny a jejich vybavení
Před pěti lety jsme měli hotové přízemí, kde máme menší koupelnu se sprchovým koutem, umyvadlem a WC. Zároveň je zde prostor pro saunu. Na podlaze je keramická dlažba, která je jednotná i v dalších místnostech v přízemí. Na stěnách jsou keramické obklady. Vytápění je podlahové teplovodní. Na stěně je topný žebřík, který využíváme pro sušení ručníků.
Druhá, větší koupelna je v podkroví. I tady jsme na podlahu zvolili keramickou dlažbu, ale v menším formátu 20 × 20 cm. Dlažba je nalepena na OSB desce, která leží na dřevěných trámech. Povrch byl před nalepením dlažby:
- vyrovnán samonivelační hmotou
- zpevněn perlinkou se stavebním lepidlem
- opatřen hydroizolační stěrkou.
Stěny ve sprchovém koutě jsou ze sádrokartonových příček, na které byla nanesena hydroizolační stěrka a nalepeny keramické obklady opět ve formátu 20 × 20 cm. Ostatní stěny a strop jsou z dřevěných palubek. Vytápění je zajištěno radiátorem pod oknem a topným žebříkem.
Kuchyně v roubence
Kuchyňskou linku máme v bílé barvě. Téměř v celé délce sousedí se zděnou stěnou, ve které jsou provedeny rozvody. Stěna za linkou je obložena keramickým obkladem v neutrálním, světle šedém odstínu. Protože je to už druhá kuchyně, kterou jsem zařizovala, je uspořádání trochu lépe než linka, kterou máme doma v bytě. Lednici máme volně stojící na opačné straně kuchyně, než jsou kamna.
TIP NA SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Podlahy, okna, dveře aneb interiérové základy v roubence
Ing. Martina Hepnerová
autorka článku a spolumajitelka roubenky, profesně se zabývá projektováním rodinných a rekreačních domů včetně roubenek, inspekcemi nemovitostí a technickým poradenstvím
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 1/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”
-
Podlahám v interiéru vládne příroda. Vyberte si ze široké nabídky materiálů
Vlastnosti dnešních materiálů dávají při volbě podlahových krytin obrovskou volnost. Šlápnout vedle takřka nejde. Záležet tak bude hlavně na preferencích, zda dáte přednost…
-
Použití konstrukce suché podlahy krok za krokem
Použití konstrukce suchých podlah je poměrně univerzální. Instalovat se dají jak na základovou betonovou desku, tak na lehký trámový strop. Hodí se tedy pro podlahu v přízemí i v…
-
Zažijte bezstarostné zážitky v koupelně díky nové úpravě povrchu Invisible Grip
Inovace z udržitelného světa Luxstainability® od Kaldewei představuje optimální řešení zejména pro všechny náročné uživatele koupelen, kteří kladou důraz na bezpečné stání při…
-
Vyberte si kvalitní betonovou dlažbu z pestré nabídky
Dlažby PRESBETON se vyrábí v pestré paletě barev a atraktivních i praktických povrchů. Betonové dlažby jsou určeny k použití na náměstí, chodníky, do zahrad, k bazénům, na terasy,…