Tisk
Hrajte s námi o hodnotné ceny/5

Hrajte s námi o hodnotné ceny/5

Helena Petáková | Pondělí, 11. červen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Také tento předmět můžeme najít na půdách starších dřevěnic, používal ho k výkonu své velmi vážené profese, na venkově vyhledávané hlavně v zimě, zástupce jediného řemeslného cechu, který mohl mít ve znaku Českého lva s určitou výjimkou - drží v tlapě sekyrku.

Pokud víte, o jaký předmět jde, zúčastněte se naší soutěže.

Hoblík Truhlářský hoblík zní správná odpověď k této fotografii. Pravděpodobně jde o pořádného „macka" k hoblování velkých klád, se kterým pracovali dva lidé. Na rozdíl od současné specializace se truhlář v minulosti zabýval ve své dílně výrobou všeho možného - od necek, stolu a dětské kolébky třeba po dřevěnou karosérii auta, kostru letadla a také rakev...

Hoblík používali už staří Římané

V raném středověku však upadl v zapomnění a znovu byl objeven ve 14. století. „Za časů monarchie a první republiky se tradovalo, že dobrý truhlář se pozná podle hoblin. Když byly široké, dlouhé a tenčí než cigaretový papír, svědčily o dobrém truhláři. Nabroušení ostří hoblíku a seřízení záběru do materiálu vyžaduje značnou zručnost," napsal nám Marek Pokorný, kterého jsme na těchto stránkách už citovali. A budeme ještě pokračovat: „Hoblíky slouží k zarovnávání, tvarování a vyhlazování povrchu dřeva. Upravený povrch je mírně žlábkovaný od jednotlivých tahů hoblíkem. Mělké žlábky jsou však v podélném směru (ve směru let), tudíž nepůsobí rušivě a naopak dodávají povrchu jedinečný živý řemeslný ráz. Žádné dva povrchy ohoblované ručním tradičním hoblíkem nejsou stejné.
Části hoblíku: lůžko - tělo hoblíku; ústí - otvor, z něhož vyčnívá želízko; kolík - přední rukojeť; želízko - ocelová deska obdélníkového tvaru s břitem na kratší straně, která odkrajuje hoblinu z povrchu opracovávaného dřeva; klín - dřevěný klín, upevňující želízko v lůžku; plaz - spodní plocha hoblíku, po níž se hoblík posunuje po dřevě; klopka - speciální další želízko, přiložené shora k želízku, má stavitelnou polohu vůči želízku."

Hoblík v podobě ležícího lvaTruhlářský hoblíkTruhlářský hoblík

Panu Markovi děkujeme, a protože permanentku na adventure golf v Horním Bezděkově už v naší soutěže vyhrál, dnes jako všichni ostatní autoři správných odpovědí postupuje „jen" do závěrečného hodnocení, kde však hrajeme také o zajímavé ceny - víkendové pobyty v hotelu Kokořín a štípací sekery Fiskars – viz Pravidla soutěže. A kdo je tedy dnešním vítězem? Gratulujeme paní Renatě Holatové.

Odlišné hoblíky jsou tesařské, bednářské, kolařské...

A jestli máte ještě chvilku času na čtení, „pokochejte" se jmény hoblíků, která dokládají rozmanitost naší češtiny a hlavně druhů a použití tohoto nástroje: uběrák (na hrubou práci), hladič, klopník (na jemné práce), macek (k hoblování větších kusů), spárovník, člunkař, vráskovník či zubák, římsovník, pazník, drážník, drážkovník, okeník, žlábkovec ( ke zdobení nábytku, výplní stěn a dveří), dušník či pérovník, nástěnkář, okrajník, svlakovník, kocour (na dopracování naříznuté a dlátem vydlabané svlaky), ozubník, rýhovník, podvalečník, podbradník, trochilník či žlábkovník, lalošník a další.

Zdroj: publikace Poselství dřeva, edice Zlaté ruce, nakladatesltví GOLEMPRESS s.r.o.

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop