Tisk
Asociace dodavatelů montovaných domů se kvantitativně i kvalitativně rozrůstá

Asociace dodavatelů montovaných domů se kvantitativně i kvalitativně rozrůstá

Lucie Němcová | Středa, 26. červen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevostavby se zárukou vysoké kvality – to jsou domy od některého z členů Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD)sdružující renomované realizační společnosti, vyrábějící dřevěné nízkoenergetické a pasivní dřevostavby v České republice. Všechny členské firmy ADMD jsou povinny splnit certifikaci podle Dokumentu národní kvality (DNK), který zajišťuje vysokou technickou a kvalitativní úroveň montovaných staveb na bázi dřeva.

Noví členové a partneři

O spolupráci s takto sledovanými firmami mají samozřejmě zájem společnosti, které se na výstavbě domů podílejí materiálově nebo dodávají hotové výrobky. K současným partnerům ADMD se v poslední době připojily nebo připojí další renomované firmy jako je KLVAŇA – nábytek, s.r.o., Everel s.r.o. (podlahy Quickstep), Hella stínicí technika s.r.o., "J.A.P." spol. s r.o. (schody, schodiště, stavební pouzdra, grafosklo, výlezy na půdu) a Schönox s.r.o. (stavební chemie, lepidla a tmely). Zájem o partnerství projevila nově také společnosti Lindab s.r.o. (střešní systémy).

ADMD se v blízké době opět rozroste a uvítá nové členy – o členství se ucházejí společnosti OKAL CZ, Pila Martinice a MAGENTA Investment s.r.o.

Smysl a cíle Dokumentu národní kvality (DNK)

images kopieSmyslem a cílem Dokumentu národní kvality je zajištění vysoké technické a kvalitativní úrovně montovaných staveb na bázi dřeva formou nepovinné certifikace, která má přísnější požadavky na výrobce resp. montáž staveb, než certifikace vyplývající ze zákona. Tato certifikace se jako jediná v ČR zabývá i prováděním (montáží) konstrukcí přímo na stavbách. Certifikace dle DNK zaručuje, že firma provádí konstrukce svých domů v souladu s platnými předpisy a normami a že má veškeré předpoklady dosahovat vysoké kvality montovaných dřevostaveb. Tuto certifikaci, kterou u členů ADMD provádí Výzkumný a vývojový ústav dřevařský (VVÚD) Praha, považuje ADMD v rámci své činnosti za velmi důležitou, protože slouží jako jeden z nástrojů ke kultivování našeho trhu s dřevostavbami. Pravidla certifikace dle DNK nelze splnit pouze certifikací materiálů, dílčích prvků, sestav a výrobních procesů. Smyslem značky kvality DNK je komplexní sledování a záruka kvality stavby jako celku, tj. včetně montáže. Splnění certifikace je pro každého člena ADMD povinné, jinak není do ADMD přijat nebo je z ADMD vyloučen. Pro potencionální investory je to důležitý signál, protože pokud si chtějí pořídit kvalitní dřevostavbu, měli by se obrátit na některou z členských organizací ADMD.

O ADMD více zde.

Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), která byla založena již před více než třinácti lety, sdružuje výrobce montovaných objektů bytové a občanské vybavenosti na bázi dřeva. V současné době je v asociaci sdruženo patnáct členů a devatenáct partnerů. Také díky působení ADMD je v poslední době v České republice o kvalitní dřevostavby čím dál větší zájem. Zákazníci, většinou se jedná o mladou generaci ve věku 30 – 40 let, kteří si už pořídili dřevěný montovaný dům, oceňují hlavně tyto čtyři prokazatelné výhody:

Výbornou kvalitu (dřevostavby jsou většinou vyráběny v moderních krytých halách bez negativních povětrnostních vlivů kvalifikovanými pracovníky).

Vynikající tepelně izolační vlastnosti (téměř všechny domy se dnes již staví v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu, což přináší velké úspory nákladů na vytápění).

Rychlost výstavby (od jednoho týdne po jeden měsíc, podle stupně dokončení domu).

Příznivý poměr ceny a kvality a výhodné podmínky financování (např. hypotékou u České spořitelny, Hypoteční banky apod.).

Je potěšující, že i přes pokles ekonomiky, vyjádřený indexem meziroční výkonnosti jednotlivých odvětví, má zájem investorů o dřevěný nízkoenergetický nebo srubový dům rostoucí tendenci. I když z posledních statistik vyplývá, že české stavebnictví jako celek meziročně pokleslo o 6,5 % a v počtu nově zahájených bytů byl meziroční index ještě smutnější, protože vykázal pokles o více než 15 %, segment dřevostaveb, z pohledu počtu realizovaných rodinných domů, od poloviny devadesátých let kontinuálně roste. Podle dostupných údajů bylo v roce 1997 v České republice dokončeno 87 rodinných domů na bázi dřeva a v roce 2012 jich bylo již kolem 1 700.

V roce 2012 byla v České republice dokončena výstavba celkem 17 100 nových rodinných domů. Z toto počtu bylo s využitím technologie výstavby na bázi dřeva (dřevostaveb) postaveno již 1 700 rodinných domů, což znamená, že podíl dřevostaveb na našem trhu dosahuje již téměř deseti procent a neustále meziročně kontinuálně roste.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop