Tisk
BIM DAY 2013: <small>BIM výzva, BIM jako vize</small>

BIM DAY 2013: BIM výzva, BIM jako vize

Lucie Němcová | Pondělí, 14. říjen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Podaří se metidiku informačního modelu budovy označenou zkratkou BIM prosadit jako součást dlouhodobé vize ve stavebnictví? Proč českému stavebnictví chybí dlouhodobá vize a koncepce? Proč je ve vyspělých zemích u veřejných zakázek BIM zaváděn povinně? Proč by se metodika BIM měla uplatnit také v českém stavebnictví?


Nedostatečná informační hodnota projektové dokumentace, plýtvání stavebními materiály, vícepráce jak na úrovni projektu, tak během výstavby samotné, v neposlední řadě pak vysoká uhlíková stopa většiny donedávna realizovaných staveb, to je výčet zásadních problémů stavebnictví celosvětově. Je také pravda, že některé problémy si společnost uvědomuje již delší dobu a přemýšlí o jejich řešeních. Jedním z řešení jak změnit nepříznivá fakta by mohla pomoci i nová metodika práce na principu informačního modelu budovy, která se skrývá za zkratkou BIM (Building Information Modeling).

BIM: Projekce - Výstavba - Správa

Na výroční konferenci BIM DAY 2013 se představí přední zahraniční i domácí odborníci na problematiku zavádění metodiky BIM do stavební praxe. Hodnota informací roste s časem, i proto je jednou z hlavních myšlenek metodiky BIM práce s informace beze ztráty dat po celou dobu životnosti stavby. Od jejího návrhu, přes vyprojektování, výstavbu až po její správu.

Výroční konferencí BIM DAY 2013 navazuje Odborná rada pro BIM (CzBIM) na předchozí konference věnované problematice BIM. Ty postupně naznačily účastníkům možnosti zavádění BIM ve světě, zejména pak ve Velké Británii. Zároveň otevřely diskuzi nad možnostmi zavádění BIM v podmínkách ČR. Odborná rada pro BIM i nadále sleduje vývoj ve světě a také dění na domácí scéně.

BIM doma i ve světě

V první části programu se představí členové CzBIM se svými pilotními projekty, na kterých ukáží své první zkušenosti s metodikou BIM. Mezi přednášejícími se představí zástupci projekčních ateliérů di5 architekti inženýři, EnergySim, MS Architekti, FADW. Jedna z prvních staveb v ČR vyprojektovaná metodikou BIM je nyní realizovaná firmou SKANSKA v Praze na Smíchově. Prostor bude věnován rovněž problematice výuky BIM, kdy bude prezentován patrně jeden z prvních bakalářských projektů zpracovaných metodikou BIM. V neposlední řadě představíme činnost Odborné rady pro BIM a především její první pracovní skupiny pro BIM & Standardy a Legislativu.

V druhé části konference se představí zahraniční hosté, odborníci na zavádění BIM. Mezi hlavními řečníky se tak objeví architekt Ben Wallbank – BIM konzultant ze společnosti Smart BIM Solutions, Richard Vertigan ze společnosti 4Project, oba z Velké Británie. Mezi zahraničními řečníky se rovněž objeví Lutz Bettels ze společnosti Bentley Systems a zástupce německé sekce mezinárodní aliance BuildingSMART. Nebude chybět ani přednáška Marka Boutena z firmy Data Design System z Nizozemí, specialisty na BIM projektování technických zařízení budov. BIM z pohledu správce budov představí zástupci maďarské firmy vintoCON András Szigeti a Peter Tuczai. Bohatý výčet zahraničních řečníků uzavírají Leif Granholm zástupce finské společnosti Tekla a profesor Stephen Lockley z univerzity Northumbria z Velké Británie.

Přijďte diskutovat o budoucnosti stavebnictví

• Proč BIM není součástí standardů výkonů a činností autorizovaných osob?
• Proč BIM není (prozatím) součástí českých (lokalizovaných) norem?
• Proč BIM není součástí zákona o zadávání veřejných zakázek?

Konference BIM DAY 2013 se uskuteční ve čtvrtek 31. října 2013 od 9:00 do 18:00 hodin v Ballingově sále v budově Národní technické knihovny v Praze. Podrobné informace o konferenci s kompletním programem naleznete na stránkách www.BIMDAY.cz. Organizátorem konference je Odborná rada pro BIM a Výzkumné centrum AdMaS.

Organizátoři: Odborná rada pro BIM a Centrum AdMaS
Zakládající členové:
Bentley Systems ČR s.r.o., Centrum AdMaS, Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o., Data Design System, FADW s.r.o., SKANSKA a.s.
Sponzorští členové - Hlavní partneři: Tekla, Centers Data
Kolektivní členové: di5 architekti inženýři, EnergySim, MS architekti
Ve spolupráci: Envi A., Asociace pro rozvoj infrastruktury, ČAOK, IFMA CZ
Strategičtí partneři: Fakulta stavební ČVUT v Praze, Kabinet modelového projektování Fakulta architektury ČVUT v Praze, ČKAIT
Organizační podpora: art Echo

Odborná rada pro BIM je neziskovou a nestátní organizací sdružující členy, firmy i jednotlivce za účelem sdílení a popularizace nové metodiky práce, která je spojena se zavedením Informačního modelu budovy (BIM) do stavební praxe. Cílem aktivit organizovaných Odbornou radou pro BIM je rozpoutání diskuze nad možnostmi metody BIM a jejím postupným zaváděním do stavebnictví od projekce přes výstavbu až po správu majetku. Potenciál vkládaný do BIM metodiky práce jasně potvrzují signály z více nejen evropských států.
 
BIM (Building Information Modeling) touto zkratkou je označována nová metodika práce založená na principu informačního modelu budovy. Zavádění této metodiky do stavebnictví je celosvětový trend, který zásadním způsobem mění dosavadní způsoby spolupráce napříč celým oborem. Je jisté, že BIM vyvolá nové požadavky na pracovní postupy, změní role i odpovědnosti jednotlivých účastníků ve stavebnictví. Od architektů a projektantů, přes dodavatele staveb až po investory a správce budov.
 

CzBIM logo complete
BIM DAY 2013 | BIM: VÝZVA I VIZE
METODIKA BIM JAKO DLOUHODOBÁ VIZE PRO STAVEBNICTVÍ
výroční konference
čtvrtek 31. října 2013 od 9 do 18 hodin

Místo konání:
Ballingův sál
Národní technická knihovna v Praze
Technická 6, Praha 6 – Dejvice

Registrace a vstupenky
On-line registrační formulář

Sledujte Odbornou radu pro BIM na sociálních sítích
Facebook | www.facebook.com/CzBIM 
Twitter | www.twitter.com/CzBIM 
Google+ | gplus.to/czbim
LinkedIn | www.linkedin.com/company/2817146

Tiskové centrum BIM DAY 2013
PressRoom | bimday.pressdoc.com

Kontakt pro média
Ing. arch. Marika Hrdinová
Odborná rada pro BIM
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
tel: +420 775 600 925

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop