Tisk
Zájem o dřevostavby vytrvale roste. V loňském roce se jich postavilo meziročně o 40 % více

Zájem o dřevostavby vytrvale roste. V loňském roce se jich postavilo meziročně o 40 % více

Michal Doležel | Čtvrtek, 28. duben 2016 |

Přidat na Seznam.cz

I čeští stavebníci ve stále větším měřítku objevují výhody dřevostaveb. Domy postavené ze dřeva v ČR loni tvořily 13,4 % všech postavených rodinných domů. Zájem o dřevostavby přitom navzdory nedávnému poklesu výstavby rodinných domů rok od roku stoupá.

 

Dřevo jako přírodní a obnovitelný materiál si už našlo cestu také na české stavby, alespoň co se týká výstavby rodinných domů. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) se loni v České republice postavilo celkem 13 412 rodinných domů, z toho dřevostaveb rekordních 1791. Většina dřevostaveb se v česku realizuje technologií two-by-four a pomocí prefabrikovaných dřevěných panelů. Velmi populární jsou sruby a roubenky, kterých bylo loni v Česku dokončeno 222.

Neméně zajímavé jsou také meziroční statistiky výstavby domů pro rodinné bydlení. Zatímco počet dokončených rodinných domů od roku 2008 klesá, počet dokončených dřevostaveb naopak roste. Tomu odpovídá i rychle rostoucí podíl této technologie na celkové výstavbě. Například během posledních pěti let se podíl dřevostaveb na celkově dokončených rodinných domech téměř zdvojnásobil.

Trend: Pokles výstavby se snižuje

Výstavba rodinných domů zaznamenala v Česku svůj vrchol v roce 2010. Tehdy bylo podle dat ČSÚ dokončeno 19 382 rodinných domů, z toho 1332 domů tvořily dřevostavby. Od té doby počet dokončených domů klesá. Co je však důležité, pokles výstavby nově zahájených rodinných domů se rok od roku snižoval a je možné dokonce říci, že loni začal mírně růst. Čeští zákazníci začínají stále více toužit po bydlení ve vlastním rodinném domě.

Pro firmy působící v oblasti dřevostaveb je také potěšitelné, že statistiky výstavby dřevěných domů tento sestupný trend v posledních letech vůbec nereflektují a výstavba domů ze dřeva neustále (jen s mírnou stagnací mezi roky 2013 a 2014) roste. Úměrně tomu se v ČR zvyšuje také podíl dřevostaveb na celkové výstavbě rodinných domů.

Stavební technologie – vedou domy s lehkou rámovou konstrukcí a panely

Nejoblíbenější technologií dřevostaveb v Česku je systém two-by-four (lehký dřevěný rámový skelet) a dřevěné panely, které jsou předem připraveny ve výrobním závodě a na staveništi smontovány. Tyto technologie dohromady loni tvořily více než dvě třetiny všech postavených dřevostaveb. Data Českého statistického úřadu však zde nejsou již tak přesná, protože hodně domů v těchto statistikách bylo zahrnuto do kategorií „Neurčeno“ a Ostatní“.

srub

Překvapivě dobře si vedou také sruby a roubenky. Těchto romantických domů z masivního dřeva bylo loni dokončeno 222 a tvoří 12 % všech dokončených dřevostaveb.

Evropa – velmocí v dřevostavbách je Švédsko

O tom, jak si v počtu dokončených dřevostaveb stojí Česko ve srovnání s dalšími Evropskými státy, poskytuje vodítko statistika z roku 2014. Česko si v podílu dokončených dřevěných domů v tomto roce (9,5 %) vedlo podobně jako Slovensko či velikostně srovnatelná Belgie. Nejpopulárnější jsou však dřevostavby ve Švédsku, kde v roce 2014 tvořily 90 % dokončených rodinných domů, a v Rakousku s téměř třetinovým podílem. V Německu, které může být pro většinu evropských zemí vzorem v progresivním přístupu k aspektům trvalé udržitelnosti a nízké energetické náročnosti ve výstavbě, tvořily předloni dřevostavby 15 % dokončených rodinných domů.

Fakta o dřevostavbách v kostce:

  • Loni se v Česku dokončilo 1 791 dřevostaveb.
  • Meziročně jde o nárůst o 510 domů (39,5%).
  • Dřevostavby loni tvořily více než 13 % všech dokončených rodinných domů.
  • Zájem o dřevostavby rok od roku roste a to navzdory klesajícímu trhu.
  • Pokles výstavby rodinných domů v Česku se téměř zastavil – roky 2014 a 2015 jsou v počtu dokončených rodinných domů téměř srovnatelné.

Zdroj dat: ČSÚ, ADMD

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop