Tisk

Každý šestý Čech preferuje dřevodomy

Michal Doležel | Pátek, 29. červenec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

V projektu s názvem Kvalitní stavební materiály se vyjadřovali laici i profesionálové k typu domu, který je podle nich nejlepší. Nejoblíbenější jsou mezi profesionály i laiky stále cihlové domy, které by volilo přes 60 % odpovídajících. 16 % laiků ovšem zvolilo jako nejlepší dům postavený ze dřeva. Mezi profesionály je obliba dřevodomů na úrovni cca. 10 %.

Výzkum proběhl pomocí internetového dotazníkového šetření. „Nezjišťovali jsme důvody pro jejich volbu nebo důkazy, zda mají pravdu či nikoli. Zkrátka jsme se zeptali a lidé ze stavebních firem a zedníci, ale také laici nám v internetovém dotazníkovém šetření odpověděli,“ uvádí Zbyněk Joura, manažer projektu. „Dotaz zněl: Jaký typ domu je podle Vás nejlepší?. Řemeslníci mohli vybírat z odpovědí: a) cihlový, b) z pórobetonů, c) dřevodům, d) jiný, e) nevím.“

Z výsledků vychází, že dům z cihel je nejlepší pro 62% lidí ze stavebních firem a dokonce pro 69% zedníků. Dům z pórobetonů je nejlepší pro 23% zástupců stavebních firem a 21% zedníků a dřevodům je nejlepší pro 10% zástupců stavebních firem a jen pro 2% zedníků. Odpověď jiný nebo nevím zvolili 3% zástupců stavebních firem a 6% zedníků.

Uživatelé a laici, kteří na dotaz také odpovídali, se ovšem k dřevodomům nestaví tak „skepticky“, jako profesionálové. Podle 63% laiků je stále nejlepší cihlový dům, ale podle 16% laiků je nejlepší dům ze dřeva a „jen“ 13% by preferovalo dům z pórobetonů. Počet respondentů výzkumu, který je významným kritériem pro důvěryhodnost zjištěných dat, však bohužel autoři projektu neuvádějí.

Hodnocení kvality stavebních materiálů od českých řemeslníků

„V projektu Kvalitní Stavební Materiály hodnotí kvalitu pouze ti, kteří s materiály denně pracují a mohou tak ze zkušenosti rozeznat rozdíly v kvalitě,“ uvádí Zbyněk Joura, manažer projektu. Kvalitu střešních materiálů hodnotí tesaři, klempíři a pokrývači; kvalitu vybavení do koupelen hodnotí instalatéři; elektroinstalace hodnotí elektrikáři a stavební materiály pro hrubou stavbu hodnotí majitelé a zástupci stavebních firem a zedníci. "Získáváme tak nezávislé hodnocení kvality od těch, kteří různé materiály skutečně důkladně znají z vlastní praxe,“ doplnil Joura.

Řemeslníci hodnotí kvalitu stavebních materiálů ze dvou hledisek: 1) na základě vnímání značky stavebních výrobků, 2) na základě hodnocení kvality podle opravdové vlastní zkušenosti.

Hodnocení vnímání značek dle kvality – ocenění NEJLEPŠÍ 2016

Ocenění NEJLEPŠÍ může získat v každé stavební kategorii pouze jedna značka stavebních materiálů, jež bude jako nejlepší ohodnocena největším počtem řemeslníků a zástupců stavebních firem. Ocenění NEJLEPŠÍ je potvrzením jedinečnosti stavebních výrobků a potvrzením vysokého vnímání image značky. Toto ocenění může získat v kategorii pouze jedna firma.

V jednotlivých kategoriích ocenění NEJLEPŠÍ získávají:

Kategorie

Vítěz

Kategorie

Vítěz

Cihly

Heluz

Pálené tašky

Tondach

Pórobetony

Ytong

Betonové tašky

Betonové výrobky

Best

Plechové krytiny

Prefa Aluminiumprodukte

Fasádní systémy

Weber

Hydroizolační fólie

Fatra

Garážová vrata

Hörmann

Střešní okna

Velux

Plastová okna

Vekra

Střešní tepelné izolace

Rockwool

Komíny

Schiedel

Asfaltové šindele

Iko

Kotle

Viessmann

Podstřešní fólie

Dörken

Vany

Ravak

Okapy

Prefa Aluminiumprodukte

Sanitární výrobky

Jika

Elektrické zásuvky a spínače

ABB

Vodovodní baterie

Hansgrohe

Jističe

Eaton

Podlahové topení

Rehau

Domovní vstupní systémy

ABB

Radiátory

Korado

 

 

Hodnocení kvality na základě osobní zkušenosti – ocenění TOP QUALITY 2016

Do hodnocení kvality na základě osobní zkušenosti řemeslníků byli zařazeni všichni výrobci ve vybrané stavební kategorii. Ocenění TOP QUALITY získávají jen výrobci, s jejichž materiály pracovalo v předešlém roce dostatečně velké množství hodnotících odborníků a jež dosáhli vysokého bodového hodnocení. „Hodnocené materiály musely získat alespoň 7,5 bodu na desetibodové stupnici,“ uvádí Zbyněk Joura.

V tabulce níže je uvedeno hodnocení vybraných stavebních kategorií a výrobců, kteří získávají ocenění TOP QUALITY 2016.

Kategorie

Výrobce (v závorce bodové hodnocení kvality)

Cihly

Wienerberger Porotherm (8,60), Heluz (8,55)

Pórobetony

Ytong (8,82), Hebel (8,16)

Betonové výrobky

KB Blok (8,59), Best (8,55)

Fasádní systémy

Weber (8,82), Baumit (8,47)

Sanitární výrobky

Jika (8,66)

Radiátory

Korado (9,16)

Pálené tašky

Tondach (8,53), Bramac (8,47)

Betonové tašky

Bramac (8,65), KM Beta (8,10)

Plechové krytiny

Lindab (8,29), Satjam (7,75)

Střešní okna

Velux (9,23), Roto (8,70), Fakro (7,68)

Střešní tepelné izolace

Isover (8,74)

Okapy

KJG (8,47)

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop