PASIVNÍ domy 2017
Tento článek vyšel v: PASIVNÍ domy 2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 60 Kč
Objednat časopis
Tisk
Český ostrovní dům pomáhá nástupu udržitelných technologií

Český ostrovní dům pomáhá nástupu udržitelných technologií

DAS | Pondělí, 13. březen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Co může člověk jako jedinec udělat skutečně užitečného pro svoje okolí, aniž by si dělal iluze o tom, že "změní svět" a podléhal přemrštěnému dojmu o "dělání dobra"? Minimálně může nastartovat myšlenky, které alespoň dílčím způsobem k určitému zlepšení vedou. Takto uvažoval Pavel Podruh, iniciátor projektu Český ostrovní dům, než dal dohromady team lidí se společnou vizí – urychlit nástup udržitelných technologií do běžných budov i domácností a pomoci k rozvoji mladé generace architektů, kteří budou mít tyto principy už v krvi.

Soutěž pro mladé architekty

Český ostrovní dům vznikl v roce 2016 jako logický důsledek této doby plné neuvěřitelných inovací, pokroku a myšlenkové otevřenosti. Slovo ostrovní v tomto kontextu vyjadřuje směřování k soběstačnosti – primárně elektrická energie, voda, teplo za užití moderních metod nakládání s přírodními zdroji a architekturou.
Loňský první ročník „soutěže" byl určen pro magisterské studenty oborů architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT v Praze a Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Studenti měli za úkol sestavit stavební koncept dvou zdrojově samostatných apartmánových jednotek ve volné krajině. Během celého roku probíhaly odborné workshopy, kterých se zúčastnilo 189 studentů.

Český ostrovní dům 2017

Letošní ročník soutěže má zadání – rodinné zdrojově soběstačné dřevostavby s prvky potravinové soběstačnosti. Počet přihlášených prací rozšíří studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně a porota bude jako minulý rok složena především z odborníků na architekturu a technologie, ale i ze známých tváří jako Kateřina Winterová, herečka Národního Divadla a nadšená propagátorka eko stylu.

www.ceskyostrovnidum.cz

Ve 2. kole je 5 nejlepších

Soutěž pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR byla sestavena dle regulí České komory architektů jako dvoukolová, kdy první kolo absolvovalo celkem dvanáct teamů se svými architektonickými návrhy, do druhého kola postoupilo pět nejlepších. Postupující a výherce vybírala porota složená i ze známých osobností – Akad. arch. Aleše Brotánka (Centrum pasivního domu), Ing. Jana Bárty (Centrum pasivního domu), Ing. arch. Štěpán Mančíka (UCEEB ČVUT v Praze), Ing. arch. Jany Hořické, PhD. (FSv ČVUT v Praze). Z nejtalentovanějších soutěžících ve druhém kole byli vybráni tři mladí autoři – Vojtěch Lichý, Markéta Fraňková a Petr Pávek, kteří utvořili finální team, který bude během letošního roku spolu s odborníky a expertními firmami (např. energie – GWL Power/i4wifi, voda – Asio, SMART řízení – Teco a dalšími) připravovat na jaro roku 2018 skutečný veřejně přístupný prototyp ostrovního domu.

1.ČOD Navrhl_Vojtěch-Lichý2.ČOD Navrhl_Daniel-Brýda4.ČOD Navrhl_Martina-Urbanová-a-Šimon-Jiráček

Jak tvůrci a organizátoři soutěže doufají, propojením akademického prostředí s firmami, které jsou u nás špičkou ve svém oboru, dojde k velmi užitečnému efektu – vytvoření centra sdíleného know-how na poli udržitelné výstavby. Samotný vznik, realizace a poté provoz ostrovního domu bude jednou velkou vzdělávací příležitostí nejen pro veřejnost, ale i pro studenty a odborníky. Již nyní jsou veřejně k prohlédnutí všechny loňské projekty.

 basic5.ČOD Navrhl_Petr-Čmelík-a-Martin-Stark6. ČOD Navrhl_Tereza-Čivrná,-Markéta-Fraňková

PPavel Podruhavel Podruh
zakladatel projektu

Cílem projektu je spojovat plně funkční, pokroková a důmyslná řešení v krásných, co nejvíce soběstačných a vysoce šetrných budovách. Studiem soběstačnosti se tým projektu usilovně snaží uvažovat nad možnostmi dalšího evolučního kroku stavby domova, udržitelněji zachovávajícího současný standard životní úrovně. Tento proces bude pokračovat studiem hybridních budov a v budoucnu i budov aktivních.

Veřejný workshop Českého ostrovního domu

Dne 29. března 2017 se koná veřejný workshop určený pro všechny zájemce o nové trendy a šetrnější technologie.
Workshop Českého ostrovního domu můžete navštívit v prostorách Fakulty stavební ČVUT v Praze. Program a bližší informace najdete v našem kalendáři akcí.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop