Tisk
Evropské normy pro dřevostavby se utvářejí i za naší účasti

Evropské normy pro dřevostavby se utvářejí i za naší účasti

DAS | Čtvrtek, 26. říjen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Asociace dodavatelů montovaných domů České republiky je od září 2012 členem Evropského svazu montovaných domů (EFV). Jedná se o profesní oborově zaměřený svaz, který sdružuje jednotlivé Asociace výrobců montovaných domů z většiny evropských zemí. V současné době jsou v EFV zastoupeny kromě ČR ještě tyto země: Spolková republika Německo, Rakousko, Švédsko, Bulharsko, Maďarsko, Švýcarsko, Velká Británie, Irsko, Itálie a Slovensko.

Představitelé asociací dřevostaveb jednotlivých členských zemí EFV se pravidelně jedenkrát za rok schází na své Valné hromadě (Mitgliederversammlung). V roce 2014 se tato akce konala v České republice, v roce 2015 na Slovensku a v roce 2016 ve Švédsku. Hostiteli a organizátory letošní Valné hromady byli kolegové ze německého svazu dřevostaveb BDF.

Harmonizace evropských norem a předpisů pro dřevostavby

Akce se konala v Aerzenu nedaleko Hannoveru ve dnech 21.– 22.9.2017 a zúčastnilo se jí celkem 12 osob. Nejpočetnější delegace dorazily z Rakouska a z BRD. Na valné hromadě, na které jsem zastupoval Asociaci dodavatelů montovaných domů České republiky, byla projednána a dohodnuta řada zajímavých věcí, a to zejména v souvislosti s působením EFV na harmonizaci evropských norem a předpisů v oblasti dřevostaveb.

Evropské normy pro dřevostavby jako jednotná komunikační platforma

Ve snaze zlepšit vzájemnou komunikaci a výměnu informací a podkladů v rámci členských zemí, resp. svazů bylo dohodnuto vytvořit novou jednotnou komunikační online platformu, kde naleznou jednotlivé zemské Asociace řadu zajímavých informací z oblasti dřevostaveb v Evropě. V technické oblasti byl dohodnut koordinovaný postup při návrhu, resp. finalizaci evropské normy prEN 14732 (Holztafelbaunorm), která se týká pravidel pro výrobu prefabrikovaných prvků dřevěných konstrukcí (stropní, střešní a stěnové elementy).

EFV Board ok

Na valné hromadě Evropského svazu montovaných domů (EFV) byl mimo jiné zvolen nový předseda, a to pan Markus Baukmeier z BRD, který je členem představenstva Německého svazu montovaných domů (BDF) a ředitelem společnosti Meisterstück-Haus Otto Baukmeier z Hamelnu.


Tabulka s údaji o vývoji podílu dřevostaveb ve vybraných evropských zemích pdfke stažení v pdf


Jedním z projednávaných bodů bylo také posouzení žádosti o přijetí nového člena do EFV a to Polského svazu dřevostaveb EGD (Stowarzyszenie EGD Energooszczędne Domy Gotowe), jejichž zástupci pánové Marek Beśka a Michal Komorowski provedli prezentaci o polském trhu, který je pro výstavbu dřevostaveb velmi perspektivní, protože zde zatím dřevostavby dosahují pouze 1% podílu na trhu v oblasti rodinných domů.

700 dřevostaveb Polsku zatím nestačí

V roce 2016 bylo v Polsku dokončeno celkem 70 tisíc rodinných domů, z čehož bylo pouze 700 dřevostaveb. Polský svaz EGD bude přijat za člena EFV poté, co předloží v souladu se stanovami EFV dokumenty k zajištění kontroly kvality dřevostaveb u svých členů. Dne 22.9.2017 byly na programu jednání prezentace delegací jednotlivých zemí a sponzorů.


 Ing Blaha 800 600Jsem rád, že se akce vydařila nejenom po organizační, ale i po společenské stránce a upevnila spolupráci zástupců jednotlivých zemí jak na odborné úrovni, tak i v rovině osobních vazeb a partnerství mezi představiteli Svazů montovaných domů z Evropy.


Ing. Vratislav Blaha, CSc.

předseda Asociace dodavatelů montovaných domů ČR a
člen představenstva Evropského svazu montovaných domů

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop