Redakce | Pondělí, 26. listopad 2018 |
Rozvojové stavební plochy uvnitř či vně českých měst jsou častým předmětem vyhrocených debat. Velice zřídka se ale zatím pracuje s konceptem lokální energetické soběstačnosti, která se spolu s nastupující elektromobilitou stává fenoménem. Vytvořit inspirativní návrhy šetrného komplexu pěti energeticky soběstačných bytových budov s prvky sdílení bylo cílem letošního ročníku velké studentské soutěže Český ostrovní dům.
Studenti posouvají hranice
Cílem soutěže Český ostrovní dům je přinášet a zdarma na webových stránkách zveřejňovat studentské architektonicko-technologické koncepty, které mohou inspirovat k pragmatické akci. V tomto roce jsou to projekty malých, šetrných čtvrtí," popisuje Pavel Podruh, zakladatel Českého ostrovního domu.
Vítězem soutěže Český ostrovní dům 2018 se stala Zuzana Kopiláková, studentka architektury v Bratislavě, se svým návrhem minimalizujícím potřebu externí dodávky elektrické energie a spotřebu pitné vody. Koncept také počítá se společnou produkcí potravin, malým chovem zvířat a sdílením přebytků elektřiny s obcí.
Na druhém místě se umístila Michaela Doležalová z Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. Dílčí technologické nedostatky nahrazuje dispoziční propracovaností a chytrým konceptem.
Dělené třetí místo patří Martinu Jiráskovi, který se nenechal odradit a v projektu svébytně rozvíjí užití principu ukládání přebytků eelektrické energie do vodíku tzv. power-to-gas.
Všechny finální projekty ročníku 2018 a více informací
Česká města blízké budoucnosti
Vlastní výroba elektrické energie jde ruku v ruce s komplexní snahou o čistší provoz staveb a obecně s rostoucím povědomím o škodách na přírodě.
„Ceny baterií se ustálily a jdou skvěle recyklovat, ceny solárních panelů dramaticky klesají a jsou na úrovni klasické pálené tašky. Ceny údržby a stavby nových uhelných elektráren jsou naprosto neracionální. Trend je jasný," uvedl Michal Klečka z české společnosti GWL Power, největšího distributora lithium-fosfátových baterií v Evropě.
„Myslím, že nyní je ten nejpříhodnější čas pro odvážná zastupitelstva, starosty a občany začít přemýšlet nad městem jako producentem, který nejen zajišťuje svým obyvatelům větší zdrojovou bezpečnost, ale stává se i třeba výrobcem a dodavatelem energie," doplňuje Podruh.
Český ostrovní dům
Projekt vznikl v roce 2016 jako malá studentská architektonická soutěž. Od té doby získal záštitu všech relevantních českých vysokých škol a univerzit. Propojujícím tématem všech ročníků je některá z forem energetické soběstačnosti. Český ostrovní dům také vyvíjí vlastní bateriové úložiště pro domácnosti a připravuje realizaci dvou kompletně zdrojově soběstačných domů. Projekt funguje bez českých a evropských dotací jako volné sdružení jednotlivců, odborníků a společností. Na svém kontě má nejvyšší ocenění Evropské komise, tzv. EU Sustainable Energy Award, dále také cenu Energy Globe či ocenění OSN za společenský přínos.
Příklad ze zahraničí
Již od roku 2014 vyrábí Německé město Wolfhagen 100% své potřebné energie z obnovitelných zdrojů prostřednictvím propracovaného systému kombinujícího vlastní solární a větrné elektrárny s akumulací a malými výrobními zdroji jednotlivých domů. Jen městská solární elektrárna vyprodukuje ročně 10 milionů kilowat hodin, což je přibližně roční průměrná spotřeba 3 000 domácností. Wolfhagen je dokonce celoročním vývozcem elektrické energie a zisky z této činnosti putují zpět mezi všech 13 500 obyvatel. Takových příkladů po celé Evropě rychle přibývá.
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Designér se musí pořád vzdělávat. Ideální příležitost najde na KONFERENCI INTERIÉRY
Práce interiérového designéra není jen o kreslení a modelování. Tento profesionál musí znát ergonomii, typologii a vyznat se v materiálech. Právě materiálů, různých komponentů a…
-
Marek Výborný: Dřevo je stavební materiál budoucnosti
Až čtvrtina nově postavených rodinných domů by v roce 2035 mohla být realizována technologií dřevostavby. Dočkat by se mohly i daňového zvýhodnění. A větší využití by mělo mít…
-
Zážitková výstava „Do hloubi houby“ otevírá dveře do světa mycelia a jeho nekonečných možností
Národní technická knihovna hostí od 17. října výstavu, která odráží fascinující cestu podhoubí z lesa až do podoby reálného stavebního materiálu. Zážitková výstava s názvem…
Dny pasivních domů: Zažijte největší přehlídku úsporného bydlení v Česku