Designblok 2019: <small>Hlavními zahraničními hvězdami festivalu jsou designéři Jay Osgerby a Johannes Torpe</small>

Designblok 2019: Hlavními zahraničními hvězdami festivalu jsou designéři Jay Osgerby a Johannes Torpe

Markéta Bernardová | Úterý, 15. říjen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Největší český festival designu letos přivítá hned dva hvězdné zahraniční hosty. Britský designér Jay Osgerby ze studia Barber & Osgerby přijíždí osobně uvést českou premiéru modulárního systému SoftWork značky Vitra, dánský vizionář Johannes Torpe představí novou kolekci nábytku pro značku Moroso. Oba věhlasní designéři vystoupí také v rámci přednáškových bloků pro veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit i na další zahraniční hosty a jejich umělecké projekty v Art House Designbloku. Festival začíná již 17. října 2019.

Právem uznávaní

Jay Osgerby a Edward Barber založili londýnské studio Barber & Osgerby v roce 1996, těsně po získání magisterského titulu na Royal College of Art. Proslavili se především stíráním hranic mezi uměním a průmyslem a jejich portfolio zahrnuje průmyslový design, nábytek i site-specific instalace. V Praze představí Jay Osgerby modulární systém SoftWork v rámci jeho uvedení na český trh. SoftWork bourá stereotyp kancelářských židlí a stolů a vytváří pohodlné pracovní prostředí kdekoliv – v hotelovém lobby, na letišti nebo v kavárně. Reaguje tak na proměňující se potřeby a styl práce lidí. Jay Osgerby přitom na Designblok nezavítá poprvé; společně s Edwardem Barberem se v Praze představili v roce 2011 na Nové scéně Národního divadla. Nyní se objevují se zásadním heslem Stůl je mrtev jako konstruktéři pracoviště budoucnosti pro značku Vitra. Instalaci vytvořila designérka Lucie Koldová, autorka konceptu celé Designerie, tedy hlavní výstavy Designbloku.

Designérie VITRA_Edward Barber-jay-Osgerby- SoftWork

FOTO: vlevo Jay Osgerby a Edward Barber

sedacka-softwork

FOTO: sedačka značky Vitra systém Softwork

Stůl je mrtev

V pátek 18. října vystoupí Osgerby jako jeden z mluvčích konference Vitra: Desk Is Dead – Stůl je mrtev. Spolu s CEO švýcarské společnosti Norou Fehlbaum, ředitelem jejího českého zastoupení Jiřím Zavadilem a kurátorem Adamem Štěchem nahlédnou do budoucnosti lidské práce a pracovního prostředí.

„Jay Osgerby patří bezesporu k absolutní světové designérské špičce. Těší nás, že na pozvání Vitry přijíždí do Prahy na Designblok už podruhé. A znovu představí velmi originální projekt – tentokrát se rozhodl řešit, jakým způsobem budeme v budoucnu pracovat, a vyhlásil konec pracovnímu stolu tak, jak jej známe," uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski

Jay-Osgerby-portret

FOTO: portrét Jay Osgerby

Nový rozměr pohodlí

Nekonvenční kreativec Johannes Torpe, který opustil školu ve dvanácti letech, aby se věnoval hře na bicí, a od té doby působí jako architekt-samouk, průmyslový, světelný a grafický designér a hudební producent. Sám sebe označuje jako designového aktivistu. Ve své praxi klade důraz na využití autentického storytellingu, díky kterému může design jít nad rámec pouhého plnění funkce. Tomuto tématu a jeho aplikaci na příkladech spolupráce se světovými značkami se bude věnovat ve své přednášce ve čtvrtek 17. října. Kromě toho v Superstudiu Designbloku a v holešovickém showroomu Konsepti představí novinky vzniklé ve spolupráci s italskou značkou Moroso – židle Precious a kolekci sedaček Heartbreaker, jejímž charakteristickým motivem je vzhled područek připomínající srdce zlomené na dvě poloviny.

JohannesTorpe-portret

FOTO: portrét Johannes Torpe

Moroso-zidle

FOTO: židle Precious italské značky MOROSO

sedacka-Heartbreak-Moroso

FOTO: sedačka z kolekce Heartbreaker

Dále se můžete těšit

Výstavu tvorby zahraničních umělců nabídne také Art House v Lapidáriu Národního muzea, letos s podtitulem Odyssea a pod kurátorským vedením Danici Kovářové a dvojice Zielinski-Macek. Architektem prostoru je Miroslav Vavřina a jeho studio Bittercraft&Com. Pro návštěvníky je připraven zatemněný prostor, který nechá vyniknout devatenácti vybraným objektům. Mimořádné zastoupení mají holandští designéři; Pieke Bergmans uvede instalaci z neonových výbojů, studio Formafantasma vystaví světelný objekt WireRing a studio Kranen/Gille v instalaci Party nabídne návštěvníkům objekt ze svítících hlav. Zážitek v prostoru umocní uměle generovaný vítr a hypnotická videosmyčka rozbouřeného moře.

Designblok 2019

  • Prague International Design Festival
  • Výstaviště Praha Holešovice
  • 17. – 21. 10. 2019

Více info: www.designblok.cz

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop